Belgia chce walczyć z dyskryminacją… za pomocą fikcyjnych podań o pracę

Nasi autorzy

Belgia chce walczyć z dyskryminacją… za pomocą fikcyjnych podań o pracę

Zdjęcie ilustracyjne, for. Pexels Zdjęcie ilustracyjne, for. Pexels Rząd flamandzki użyje fikcyjnych podań o pracę, aby lepiej zrozumieć zakres dyskryminacji na rynku pracy w 33 sektorach - powiedziała 20 kwietnia flamandzka minister zatrudnienia Hilde Crevits.

Program wykorzystujący fikcyjne podania o pracę, który będzie obejmował blisko 1,9 miliona pracowników m.in. w sektorze hotelarskim i graficznym,  został zaproponowany przez trzech ekspertów ds. rynku pracy jako akademicki system monitorowania w celu lepszego zrozumienia problemu dyskryminacji w Belgii. „Po raz pierwszy sektory przeprowadzą pomiar referencyjny  w celu zwalczania dyskryminacji wewnątrz branży. Pomiar referencyjny da im jasny obraz tego, jaki rodzaj dyskryminacji występuje i jak duży jest problem”– powiedziała Crevits w komunikacie prasowym.

W ramach tego projektu fikcyjne podania będą wysyłane w odpowiedzi na rzeczywiste oferty pracy w firmach z uczestniczących sektorów. Proponowani „kandydaci” będą do siebie bardzo podobni, ale będą różnić się między sobą cechami uznanymi za związane z przyczynami dyskryminacji, takimi jak wiek, płeć i pochodzenie. Fikcyjne podania o pracę są częścią szerszej inicjatywy antydyskryminacyjnej, w ramach której każdy sektor otrzyma 85 000 euro na organizację działań pomagających w tworzeniu integracyjnego rynku pracy.

Na pierwszym etapie sektory są proszone o przeprowadzenie analizy ryzyka w celu oszacowania form dyskryminacji, jakich można się spodziewać wewnątrz nich. Na podstawie tych analiz fikcyjne życiorysy zostaną wysłane w odpowiedzi na rzeczywiste oferty pracy we Flandrii w celu sprawdzenia, czy rzeczywiście istnieją formy dyskryminacji, których obecność przewiduje się na podstawie analizy ryzyka. „Pomiar referencyjny nie jest celem samym w sobie, ale punktem wyjścia. Pomiar referencyjny jest instrumentem podnoszącym świadomość i może stać się otrzeźwieniem  dla sektorów i przedsiębiorstw. Konkluzje nie posłużą do nałożenia sankcji na sektory [biorące udział w projekcie]”–  głosi komunikat prasowy Crevits.

Uważa się, że na podstawie wyników pomiaru referencyjnego sektory mogą podjąć określone działania w celu przeciwdziałania dyskryminacji.

Źródło: Brussels Times/Lauren Walker, AM

Czy nasza cywilizacja przechodzi kryzys? Diagnozę i odpowiedź na nią przedstawia w swojej książce prof. Grzegorz Kucharczyk: 

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.