Bardzo trudna sytuacja chrześcijan w Syrii. Ciężka zima i brak domów.

Nasi autorzy

Bardzo trudna sytuacja chrześcijan w Syrii. Ciężka zima i brak domów.

Rozerwana pociskiem figura Matki Bożej w Aleppo. Fot. Adam Bujak z albumu Rozerwana pociskiem figura Matki Bożej w Aleppo. Fot. Adam Bujak z albumu "Tragedia Aleppo"

Brak podstawowych źródeł energii sprawił, że miesiące zimowe zagrażają życiu dzieci, osób starszych i wielu bezdomnych. Rosnąca wartość dolara w stosunku do lokalnej waluty bardzo mocno utrudnia codzienne życie ludzi, którzy są jak „uwięzieni” przez blokadę prostych potrzeb.

W ostatnim ogólnym zgromadzeniu chrześcijańskich rodzin tylko 4 pary miały mniej niż 50 lat. Starzenie się rodzin chrześcijańskich wzrosło w alarmującym tempie. Według ostatnich doniesień chrześcijanie w Syrii stracili od 50 do 77% swoich współwyznawców. W 2009 roku było to 4,7% populacji, ile jest dzisiaj? Jaka jest przyszłość dla tej małej owczarni? Stoją oni przed wielkim wyzwaniem, zarówno społecznym, jak i pastoralnym; starzejąca się mniejszość chrześcijańska stoi teraz w obliczu niepewnej egzystencji.

Papież Franciszek otworzył nowe perspektywy wspólnego życia i nadziei, podpisując historyczny dokument «Ludzkie braterstwo» wraz z Wielkim Imamem d'Al Azhar w dniu 4 lutego 2019.

Chociaż Kościół w Syrii to obecnie mniejszość religijna - bardzo osłabiona, opiera jednak całą swą siłę na krwi swoich męczenników. W ten sposób ta mała wspólnota staje się wzmocniona i zachęcona przez ogień Ducha i światło Ewangelii, by nadal strzec wiary Piotra i dalej, wspólnie kroczyć drogą do zbawienia.

Źródło: Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.