„Baczyński bez filtra” – konkurs poświęcony pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Krzysztof Kamil Baczyński Fot. Wikimedia
Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z najwybitniejszych poetów Pokolenia Kolumbów. Wsławił się jednak nie tylko talentem literackim, ale również walką z okupantem w konspiracyjnych Szarych Szeregach, a później Armii Krajowej. Jako żołnierz AK poległ w walce podczas Powstania Warszawskiego, oddając życie za upragnioną wolność stolicy.
Poezja Baczyńskiego stanowi odzwierciedlenie nastrojów, jakie panowały pośród przedstawicieli pokolenia Kolumbów. Młodzi ludzie okresu wojny i okupacji stanęli przed ogromnym wyzwaniem dopasowania się do warunków ciągłego zagrożenia życia u progu dorosłości. Zetknęli się z okrucieństwem i śmiercią w wieku, który powinien być jednym z najbardziej radosnych momentów w życiu każdego człowieka. Baczyński na tle wojennej pożogi potrafił w sposób ujmujący podjąć tematykę duchowości, psychiki człowieka, czy refleksję nad młodością i dojrzewaniem, które zostały bezpardonowo przyspieszone przez wybuch wojny.
Baczyński był również poetą płodnym, napisał ponad 500 wierszy oraz kilkanaście poematów i opowiadań. Do najbardziej znanych jego wierszy należą Elegia o…, Historia, Spojrzenie, Pragnienia, Biała Magia, Ten czas, Pokolenie czy Mazowsze. Jego wiersze były poddawane wielokrotnej reinterpretacji, również muzycznej. Powstały wersje śpiewane wielu jego utworów, m.in. Wiersze wojenne, Deszcze i Na moście w Avignon, które wykonała Ewa Demarczyk.
Co ciekawe, Baczyński był nie tylko poetą i żołnierzem, ale również rysownikiem. Zachowało się kilkaset jego prac i grafik, do których należały liczne ilustracje jego wierszy, projekty okładek dla własnych tomików czy rysunki orientalne.
Dla upamiętnienia życiorysu bohaterskiego poety Sejm RP ogłosił 2021, który przypadał na setną rocznicę urodzin poety, rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wydarzenie to stało się inspiracją dla Fundacji na Rzecz Wielkich Historii, która wraz z Fundacją PGE zainicjowała konkurs „Baczyński bez filtra”. Został on zaadresowany do uczniów szkół podstawowych w klasach VII i VIII oraz uczniów wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Aby wziąć w nim udział, należało zilustrować za pomocą fotografii wybrany wiersz poety.
W ramach konkursu na Instagramie uruchomiony został profil „Baczyński bez filtra”, gdzie zarówno uczestnicy, jak i zainteresowane osoby mogły publikować poza konkursem zdjęcia z hashtagiem „#baczyńskibezfiltra”, mającym promować pamięć poety w mediach społecznościowych.
Na uczestników konkursu, którzy zdecydowali się wysłać formalne zgłoszenia czekała rywalizacja o nagrody w dwóch kategoriach – oddzielnej dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pośród nagród dla laureatów znalazły się m.in. aparaty, lustrzanki, vouchery na kurs fotograficzny, profesjonalne drony czy bony na książki.
Fundacja PGE prowadzi działania społeczne m.in. nastawione na edukację i pielęgnowanie pamięci historycznej. W 2021 roku została również mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Fundacja PGE prowadzi też projekt „Tablice pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej.
Materiał powstał we współpracy z PGE.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.