Anna Fotyga: Rosyjskie postępowania przeciwko prokuratorom i sędziom sądzącym sowieckie zbrodnie jest absolutnie niedopuszczalne

Nasi autorzy

Anna Fotyga: Rosyjskie postępowania przeciwko prokuratorom i sędziom sądzącym sowieckie zbrodnie jest absolutnie niedopuszczalne

13 stycznia, Wilno 1991  Fot. Wikimedia 13 stycznia, Wilno 1991 Fot. Wikimedia

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat litewskich sędziów orzekających w sprawach sowieckich zbrodni, którzy stali się celem rosyjskich służb.   W imieniu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów głos zabrała Anna Fotyga.

"Stoję po stronie Litwinów. Z szacunkiem odnoszę się do odwagi litewskich sędziów, którzy osądzili sprawę masakry 13 stycznia. To było jedno z najbardziej rzetelnych dochodzeń w historii litewskiego sądownictwa" – mówiła minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.  

"To była zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości" – dodała Fotyga, przypominając o śmierci czternastu niewinnych osób. "Rosyjskie postępowanie przeciwko prokuratorom i sędziom jest absolutnie niedopuszczalne. Musimy mocno popierać Litwę w tej sprawie" – zakończyła Anna Fotyga.

Na początku stycznia 1991 r. władze ZSRS postanowiły użyć wojska do stłumienia litewskich aspiracji niepodległościowych. W nocy z 12 na 13 stycznia wojska sowieckie przeprowadziły atak na wieżę telewizyjną oraz siedzibę Litewskiego Radia i Telewizji, w czasie którego zginęło 14 osób, a 150 zostało rannych. W styczniu br. Sąd Okręgowy w Wilnie skazał na kary wieloletniego pozbawienia wolności prawie 70 sowieckich wojskowych i urzędników za zbrodnie wojenne i przeciw ludzkości popełnione w styczniu 1991 r., w tym byłego ministra obrony ZSRS, Dmitrija Jazowa.

W kwietniu 2019 r. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął dochodzenie przeciwko sędziom Wileńskiego Sądu Okręgowego, którzy orzekali w tzw. sprawie 13 stycznia. Strona rosyjska twierdzi, że wyrok skazujący odpowiedzialnych za agresję sowiecką pod wieżą telewizyjną w styczniu 1991 roku, w trakcie której śmierć poniosło kilkunastu litewskich cywili, jest bezprawny. Zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem litewskim sędziom grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 10 lat.

 

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.