Amerykańskie Siły Powietrzne kontynuują misję likwidacji obiektów ISIS w Iraku – operacja „Ready Lion” zakończona sukcesem

Nasi autorzy

Amerykańskie Siły Powietrzne kontynuują misję likwidacji obiektów ISIS w Iraku – operacja „Ready Lion” zakończona sukcesem

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay Amerykanie kontynuują walkę przeciwko pozostałościom Państwa Islamskiego. Co najmniej jeden ciężki myśliwiec wielozadaniowy F-15 „Strike Eagle” wchodził w skład sprzymierzonych sił, które przeprowadziły naloty „na żądanie i przy pełnym poparciu irackiego rządu”, powiedział w wywiadzie dla „Military Times” jeden z urzędników amerykańskiego departamentu obrony.

Samoloty bojowe brały udział w skoordynowanej akcji powietrznej i lądowej wymierzonej przeciwko obiektom ISIS w okolicach prowincji Salah-al-Din, jak podaje na Twitterze Yahia Rasool, rzecznik irackiego Ministerstwa Obrony. Operacje ofensywne przeprowadzone w rejonie Wadi al-Tharthar i Mutaybija na północ od Bagdadu doprowadziły do zniszczenia dwóch obozów bojowników ISIS i dwóch grot, których używali jako kryjówek. Zginęło co najmniej dwóch bojowników.

„Efekty nalotów sił koalicji skoordynowanych z operacją lądową pozostawiły Daesh [kryptonim Państwa Islamskiego – przyp. red.] bez kryjówek i zniszczyły jego zdolność do odradzania się”, napisał na Twitterze pułkownik Wayne Marotto, rzecznik Połączonych Sił do Zadań Specjalnych (Combined Joint Task Force – Operation Inherent Resolve).

Amerykańskie myśliwce już po raz drugi w ostatnich tygodniach uderzyły w obiekty Państwa Islamskiego.

„Premier Iraku Mustafa Al-Kadhimi zaaprobował użycie sprzymierzonych sił powietrznych w operacji przeciwko ISIS, aby upewnić się że siły Daesh w rejonie góry Machmur zostaną pokonane”, powiedział pułkownik Marotto. „To trudny teren – bojownicy ISIS mieli tam wiele kryjówek w jaskiniach i podziemnych tunelach. Przy skoordynowanej współpracy Irackich Sił Bezpieczeństwa i Amerykańskich Sił Powietrznych, w tym myśliwców F-15 i F-16, które utworzyły siły koalicji, operacja likwidacji pozostałości Państwa Islamskiego zakończyła się sukcesem”, dodał.  

„Podczas wspomnianej operacji militarnej o kryptonimie ‘Ready Lion’ sprzymierzone kontyngenty irackich i amerykańskich jednostek lotnictwa bojowego wspieranych przez oddziały lądowe zniszczyły łącznie 120 kryjówek i pozycji, zabijając 27 terrorystów”, napisał na Twitterze płk Marotto.  

Yahia Rasool poinformował, że skoordynowana operacja rozpoczęła się 9 marca w rejonie góry Machmur na południowy wschód od Mosulu.

Ostatnie naloty miały miejsce po tym, jak prezydent Joe Biden zarządził pierwszą w swojej kadencji operację militarną w lutym.

Źródło: Military Times/Howard Altman, MM

Dzisiaj wojna toczy się na wielu frontach, części z nich nie dostrzegamy na co dzień, ale nie możemy mieć pewności, że nas nie dotyczą. Pisze o tym w swojej książce Piotr Łuczuk:

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Piotr Łuczuk

To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości. Są niestety jak najbardziej realne. Konflikty wojenne w cyberprzestrzeni, wykorzystywanie potencjału tkwiącego w komputerach, inwigilacja każdego z nas przez globalne sieci – jeszcze do niedawna znaleźć to można było jedynie na kartach powieści science fiction.

 

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.