Amerykańscy katolicy mają dość. Będzie śledztwo w sprawie brutalnych ataków na wiarę

Nasi autorzy

Amerykańscy katolicy mają dość. Będzie śledztwo w sprawie brutalnych ataków na wiarę

Zniszczona świątynia w miejscowości Jabrud, Syria. fot. Adam Bujak z albumu Zniszczona świątynia w miejscowości Jabrud, Syria. fot. Adam Bujak z albumu "Tragedia Aleppo" Szesnastu członków Kongresu zaapelowało do Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych Billa Barra o przeprowadzenie dochodzenia w kwestii osób winnych „przestępstw nienawiści wymierzonych przeciwko katolikom” z uwzględnieniem „wszystkich organizacyjnych i ideologicznych powiązań z podobnymi działaniami”. Warto zaznaczyć, iż Bill Barr jest zdeklarowanym katolikiem.

List wystosował w imieniu Kongresu Jim Banks, członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych reprezentujący partię republikanów. „Ostatnio dochodzi do niebywałej eskalacji brutalnych ataków zarówno na katolików, jak i na kościoły i inne obiekty katolickiego kultu religijnego”, pisze Banks. „12 lipca bandyta podpalił figurę Najświętszej Marii Panny w historycznym kościele świętego Piotra w Bostonie. Poprzedniego dnia w Ocala w stanie Floryda inny przestępca wjechał furgonetką do kościoła w czasie, kiedy znajdowali się w nim wierni, rozlał w kruchcie benzynę i świadomie wzniecił pożar. Tego samego dnia spłonęła do fundamentów zabytkowa Misja Świętego Gabriela w Kalifornii. W poprzednich tygodniach lokalni aktywiści potępili działalność założyciela misji ojca Junipero Serry, zatem misja usunęła jego posąg, aby załagodzić napięcie; jak widać – bezskutecznie. W ten sam weekend nieznani do dziś sprawcy utrącili głowę figury Matki Bożej umieszczonej przed kościołem świętego Szczepana w Chattanooga (stan Tennessee). Podobne ataki nadal trwają”.

Nie tak dawno, 11 września, w pamiętną rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Center i na Pentagon w Nowym Jorku na terenie diecezji Brooklyn kamery monitoringu zarejestrowały mężczyznę, który zrzucił z cokołu figurę Najświętszej Marii Panny z Guadalupe – ikoniczny wizerunek Matki Bożej, tak bliski sercom Latynosów.

„Atak na Najświętszą Marię Pannę 11 września w biały dzień to nie tylko bezczelny akt wandalizmu, ale także bezpośredni napad na ludzi, którzy chcieli tego dnia uczcić pamięć ofiar chwilą modlitwy”, powiedział dla CBS New York  John Quaglione, przedstawiciel diecezji Brooklyn.

Kamery monitoringu zarejestrowały włamanie się mężczyzny na teren ogrodzonej kapliczki, strącenie przez niego figury z cokołu i rzucenie jej na chodnik poza ogrodzeniem. Siła uderzenia rozbiła twarz i odłamała ręce Najświętszej Marii Panny.

16 września 30-letni mężczyzna zniszczył ponad 90-letnią figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa znajdującą się w pobliżu ołtarza głównego w katedrze świętego Patryka w El Paso (stan Teksas). Katedra była otwarta i dostępna do modlitwy. Głowa i ręce figury zostały celowo odcięte i rozbite.

16 członków Kongresu, którzy podpisali się pod wystosowanym przez Jima Banksa listem, potwierdziło, iż nie tylko oni, ale i wielu przedstawicieli amerykańskich mediów zauważyło opisywaną eskalację nienawiści wobec katolików. „Według wstępnych szacunków w Ameryce Północnej miało miejsce ok. 70 tego rodzaju aktów wandalizmu; zdecydowana większość z nich wydarzyła się w ciągu ostatnich miesięcy. Od maja do września 2020 r. w samych Stanach Zjednoczonych miało miejsce aż 57 przestępstw wymierzonych przeciwko katolikom. Dla porównania w całym 2018 r. FBI zanotowała 53 przypadki tego typu antykatolickich wystąpień”. 

Dla amerykańskich prawodawców taki stan rzeczy oznacza „iż przestępstwa motywowane nienawiścią do katolików występują z czterokrotnie wyższą częstotliwością niż dwa lata temu. Jak w każdym innym przypadku gwałtownego wzrostu liczby przestępstw z nienawiści wymierzonych w określoną grupę, Wydział Praw Obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości ma obowiązek zbadania sprawców tej przemocy i wszelkich powiązań organizacyjnych lub ideologicznych między nimi”.

Źródło: Martin Bürger, Life Site News, MM

Do czego prowadzi nienawiść do chrześcijaństwa ukazuje przejmujący album mistrza Adama Bujaka:

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.