Aborcja we Francji bezpłatna już dla 12-latek?

Nasi autorzy

Aborcja we Francji bezpłatna już dla 12-latek?

operacja 

Od 2013 r. francuskie ubezpieczenie społeczne pokrywa wszystkie wydatki związane z antykoncepcją i możliwą aborcją dla kobiet od 15 roku życia. Rząd Emmanuela Macrona zamierza rozszerzyć to na dziewczęta od wieku 12 lat.

Środek ten mógłby zostać włączony do ogólnego budżetu państwa na 2020 r. Ministerstwo Zdrowia uzasadnia możliwą zmianę ustawy z 2013 r. z następujących powodów: „Do tej pory, od 15 roku życia, kobiety korzystają z bezpłatnych metod antykoncepcyjnych i aborcji pod warunkiem, że przepisuje je lekarz lub położna. Młode kobiety są zwolnione z tych wydatków i opieka medyczna zachowuje poufność takich działań, gdy użytkowniczki uznają to za stosowne. Rozwój takich kwestii i problemów sugeruje zmianę ustawy”.

Według oficjalnych statystyk około 1000 dziewcząt we Francji (67 milionów mieszkańców) w wieku od 12 do 14 lat co roku zachodzi w ciążę. Około 770 spośród nich decyduje się na skorzystanie z aborcji. Z perspektywy rządu chodzi o oferowanie „zasobów, wsparcia i opieki” bardzo młodym kobietom, „bardziej potrzebującym niż kiedykolwiek pomocy i zrozumienia”.

W ciągu ostatnich pięciu lat, od czasu przepisów z 2013 r. liczba aborcji znacznie spadła wśród najmłodszych kobiet. W 2012 r. 9,5% kobiet w ciąży w wieku od 15 do 17 lat zdecydowało się na aborcję. Liczba ta spadła do 6% w ubiegłym roku. Wśród kobiet w wieku od 15 do 49 lat odsetek ten pozostaje mniej więcej taki sam: około 14,5% francuskich kobiet w ciąży korzysta rocznie z aborcji.

Źródło: abc.es

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.