88 lat twórczości Wincentego Kućmy
W dniach 6 – 29 października 2023 r. w Pałacu Sztuki w Krakowie będzie prezentowana wystawa „88 Wincenty Kućma”. Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek, 5 października o godzinie 18:00 w Pałacu Sztuki w Krakowie na placu Szczepańskim 4. Kuratorami wystawy są: Zbigniew Prokop i Krzysztof Kućma.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski objął patronatem tę wystawę znacząco wspomagając ten projekt. Patronatem honorowym wystawę objęli: Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie oraz ZPAP Okręg Krakowski.
88 Wincenty Kućma
Tytuł wystawy może sugerować wystawę o charakterze retrospektywnym, niemniej artysta aktywnie pracuje tworząc rysunki, akwarele, witraże i rzeźby – ten pokaz zaprezentuje aktualną twórczość Wincentego Kućmy.
Osiemdziesiąt osiem lat przeplata się z różnymi ideologiami i wydarzeniami, które przynosiły dobre i złe zmiany. Te doświadczenia zapisują, zadrapują pamięć i wrażliwość. Tworzą osobliwą fakturę. Dosłowna żarliwość myśli twórczej sięga po ogień, jako najbardziej adekwatne narzędzie. Wypala resztki poszarpanej struktury. Pozostawia bez atrybucji relikty mijającego świata. Niszczy i spopiela, a być może wypala i oczyszcza. Czy jest to bolesna diagnoza, czy nadzieja odrodzenia? Być może we współistnieniu tych odczuć kryje się równowaga przemian. Dla artysty miniaturowy rysunek i wielkoformatowa realizacja sakralna są takim samym polem zmagań. Są szansą na dotknięcie czegoś nieuchwytnego. Otwartość tych niejednoznacznych dzieł zaprasza do uzupełnienia ich naszą własną interpretacją.
Prezentowane prace, pochodzące z kilku minionych lat, ukazują wielowątkowy i spójny obszar poszukiwań artystycznych. Codzienny impuls artysty do szukania nurtujących odpowiedzi na pytania o naturę, sens i kondycję otaczającego świata zaprasza do współdzielenia tych pragnień. Niezależnie od przyjętej konwencji formalnej i tematycznej, czy jest to sztuka sakralna, pejzaż, czy abstrakcja, wszędzie wyczuwalny jest ten niezmienny niepokój.
Wystawie będzie towarzyszył album (208 stron) wydany w twardej oprawie z refleksjami prof. Wincentego Kućmy z wielu lat twórczości i działalności dydaktycznej w ASP w Krakowie.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Sponsorzy wystawy: IdealStones, Dremex, WOST, Miasto i Gmina Łagów, Gmina i Miasto Miechów, Bruk-Bet, Ksiądz Józef Waśniowski, Galeria Connaiseur, Wydawnictwo Biały Kruk, Parafia i Sanktuarium Świętego Józefa w Krakowie-Podgórzu, Fronton, Testor, Pracownia Architektury ART, Łęgprzem, Krakowska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Mercy Brown.
Wincenty Kućma - urodził się 25 maja 1935 r. w Zbelutce na Kielecczyźnie. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1967 r. rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową w Krakowskiej ASP, gdzie do 2000 r. kierował Pracownią Przestrzeni w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych. W 1995 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Swoje prace eksponował na ponad 50 wystawach indywidualnych, 80 wystawach zbiorowych w kraju i około 60 wystawach za granicą. Brał również udział w wielu rzeźbiarsko-architektonicznych konkursach, uzyskując ponad 50 nagród i wyróżnień. Otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe i kościelne. Odznaczony m.in. Orderem Polonia Restituta, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotym Medalem Ojca Świętego Jana Pawła II, Brązowym Medalem „Cracoviae Merenti”, medalem Papieskiej Rady ds. Kultury – Per Artem ad Deum, oraz najwyższym papieskim odznaczeniem przyznawanym świeckim: Krzyżem Komandorskim Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego. W 2018 r. otrzymał z rąk Prezydenta Polski Andrzeja Dudy najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego.
Prof. Wincenty Kućma od ponad 60 lat rysuje, fotografuje, tworzy medale, reliefy, witraże, małe i duże rzeźby, pomniki, projektuje wnętrza i przestrzenie urbanistyczne. Jego najważniejszymi realizacjami monumentalnymi są: Pomnik Armii Krajowej w Kielcach, Pomnik Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie, pomniki w Częstochowie, Gdańsku, Miechowie, Olkuszu. Główne realizacje sakralne to: wnętrze katedry w Irkucku na Syberii, Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie, Droga Krzyżowa w Pasierbcu, monumentalny ołtarz Rodzina Rodzin i witraże w kościele Świętej Rodziny w Krakowie-Bieżanowie. Ołtarze, witraże, płaskorzeźby i reliefy o tematyce sakralnej autorstwa prof. Wincentego Kućmy znajdują się w ponad 60 kościołach i kaplicach w Polsce oraz za granicą.
Poniżej zapraszamy do obejrzenia kilku reprodukcji prac artysty:
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.