W obronie życia, w obronie podstaw naszej cywilizacji. Społeczny list otwarty w sprawie R.S., Polaka głodzonego na śmierć w brytyjskim szpitalu

Nasi autorzy

W obronie życia, w obronie podstaw naszej cywilizacji. Społeczny list otwarty w sprawie R.S., Polaka głodzonego na śmierć w brytyjskim szpitalu

Szpital Derriford w Plymouth. fot. by Tony Atkin, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4141489 Szpital Derriford w Plymouth. fot. by Tony Atkin, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4141489 Głośnym echem wybrzmiewa w mediach sprawa R.S., Polaka przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii. Ze względu na stan jego zdrowia angielscy lekarze oraz tamtejsze sądy chcą odebrać mu życie, skazując na śmierć z pragnienia i głodu, a to wszystko mimo starań krewnych pacjenta, polskich lekarzy czy polskiego MSZ. Do naszego Wydawnictwa wpłynął społeczny list otwarty w obronie R.S., publikujemy go więc, przyłączając się do apelu.

     

 January 16, 2021

  

Her Majesty Queen Elizabeth II

                                                                                                                   The Prime Minister of Great Britain, Boris Johnson

                                                                                              The Parliament of the United Kingdom and Northern  Ireland

                                                                                                                  Speaker of the House of Commons, Lindsay Hoyle

                                               The UK Health Minister, Matt Hancock

Derriford Hospital of Plymouth

The Society of the United Kingdom

An Open Letter

Her Majesty, Dear Ladies and Gentlemen,

We hereby write to you out of a great need of our hearts to ask you to respect the plea of mother and siblings of the Polish patient known to the public as R.S. 

This gentleman is currently in Derriford Hospital of Plymouth and it was revealed that a fourth attempt has been made to kill him by depriving him of food and drink. 

This self-breathing man although remains in a state of what is known as minimal awareness, is actually reacting to the presence of the loved ones, what can be seen on the available footage  on social media.  

Another attempt to starve the man is carried out in the English hospital, despite the readiness of Polish doctors to take care of him and further rehabilitate him, despite the numerous pleas of the patient's mother and siblings.

English doctors do not want to allow him to be examined by a Polish neurologist despite a noticeable improvement in the patient's condition, including taking on self-breathing.

Unfortunately, the legal path, as well as the diplomatic path failed in the fight for R.S.'s life. 

Therefore it remains to appeal to human consciences and human sensitivity. 

The measure of civilization is the attitude towards the weakest, hence the great call for respect for human life from conception to natural death, in health and in sickness.

During the Second World War our Homeland, Poland, gave Great Britain extremely brave and outstanding airmen and in recent years many wonderful, well-qualified  doctors and nurses who grew up and gained education in our country, in a spirit of respect for human life. 

Therefore the more boldly we demand human treatment of the sick, such as our compatriot R.S.

The drama of condemning a human being to death, in the name of his alleged good should not take place in the European civilization, which grew on Christian roots. 

On behalf of thousands of Polish people

Agnieszka Przybylska

Małgorzata Wolny, MD specialist of Internal Medicine and Diabetology

(pozostałe podpisy w trakcie weryfikacji)

***

Polskie tłumaczenie listu:

       16 stycznia 2021

 

 

Jej Wysokość Królowa Elżbieta II

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson

Parlament Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej

Spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle

Minister Zdrowia WB Matt Hancock

Szpital Derriford w Plymouth

Społeczeństwo Zjednoczonego Królestwa

List otwarty

Jej Wysokość, Panie i Panowie,

Niniejszy list piszemy z potrzeby serca prosząc o spełnienie prośby matki i rodzeństwa polskiego pacjenta znanego publicznie pod inicjałami R.S.

Ten pan przebywa obecnie w szpitalu Derriford w Plymouth i właśnie podjęta została czwarta próba zabicia go poprzez odmowę podania mu wody i pokarmu. Pacjent oddycha samodzielnie i jest obecnie w stanie określanym jako stan minimalnej świadomości, reaguje na obecność swoich bliskich, co widoczne jest na nagraniach dostępnych w social mediach.

Mimo to i mimo gotowości polskich lekarzy do podjęcia opieki nad pacjentem oraz mimo wielu próśb jego matki i rodzeństwa jesteśmy świadkami kolejnej próby zagłodzenia R.S.

Brytyjscy lekarze nie dopuszczają do pacjenta polskiego neurologa mimo widocznej poprawy jego stanu, szczególnie rozpoczęcia samodzielnego oddychania.

Niestety ścieżka formalna oraz dyplomatyczna zawodzą w walce o życie R.S. Jedyne, co nam pozostaje, to apelowanie do ludzkich sumień i ludzkiej wrażliwości.

Miarą cywilizacji jest traktowanie najsłabszych oraz szacunek dla życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

Podczas drugiej wojny światowej Polska dała Wielkiej Brytanii ekstremalnie odważnych i wybitnych lotników, a w ostatnich dniach wielu wspaniałych, dobrze wykwalifikowanych lekarzy i pielęgniarek, którzy wyrośli i wykształcili się w naszym kraju, w duchu poszanowania dla ludzkiego życia.

Dlatego też tym odważniej domagamy się humanitarnego traktowania chorych, takich jak nasz rodak R.S.

Dramat skazania człowieka na śmierć w imię jego rzekomego dobra nie powinien mieć miejsca w kraju cywilizacji europejskiej, która wyrosła na chrześcijańskich korzeniach.

***

Co dzieje się z naszą cywilizacją, w której walczyć trzeba o podstawowe ludzkie wartości? Odpowiedzi poszukuje w swojej książce prof. Wojciech Roszkowski:

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

  

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.