Aby dodawać produkty do przechowalni musisz być zalogowany

Ukazał się już najnowszy, wrześniowy numer miesięcznika „Wpis”. Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowany zbiór felietonów powiązanych z aktualną tematyką, wywiady z wybitnymi osobistościami z dziedziny polskiej nauki (choć nie tylko), jak również całą serię artykułów historycznych, nawiązujących do bieżących rocznic. Znakomity publicysta Leszek Sosnowski, nawiązując do zakończonych nie tak dawno igrzysk olimpijskich, przypomina o jakże aktualnym temacie powiązania sportu z polityką; to swoiste połączenie istniało od czasów antycznych, dziś jednak, w dobie agresywnego postępu ideologii gender, nabiera szczególnie niebezpiecznego zabarwienia. Czy jest jeszcze możliwe ocalenie szlachetnej idei rywalizacji sportowej opartej na fair play? Z kolei wybitny teolog o. dr hab. Marian Zawada OCD wyjaśnia, do czego prowadzi oddzielenie rozumu od wiary, a także dlaczego wojujący ateiści przedstawiają te dwie wartości jako sprzeczność. Nie brakuje także mocnego głosu prof. Wojciecha Polaka odnośnie do zagrożeń dla polskiej nauki powiązanych z gwałtownie postępującym kryzysem uczelni (nie tylko polskich) i skandalicznym traktowaniem polskich uczonych deklarujących przywiązanie do wartości katolickich i patriotycznych. Można także przeczytać wywiad ze znakomitym biologiem i geobotanikiem dr. Jerzym Kruszelnickim (przeprowadzony przez Jolantę Sosnowską), który pokazuje, do czego prowadzi złe gospodarowanie zasobami przyrody i dlaczego zmiany klimatyczne nie są powodem do odczuwania zagrożenia. Z kolei wybitny mediewista prof. Krzysztof Ożóg przypomina postać polskiej świętej – królowej Jadwigi Andegaweńskiej i wyjaśnia, dlaczego lata jej panowania zmieniły bieg dziejów Polski na kilka stuleci – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dla upamiętnienia tragicznego polskiego Września 1939 publikujemy także rozmowę z jednym z ostatnich żyjących żołnierzy wrześniowej wojny obronnej; 107-letni (!) kpt. Tadeusz Lutak ps. „Pancerz”, żołnierz 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej, daje niezwykłe świadectwo polskiego bohaterstwa i niemieckiego okrucieństwa, które dały o sobie znać już w pierwszych godzinach  II wojny światowej.

Żałosny uśmiech pokolenia mazgajów Znakomity felietonista Leszek Sosnowski i tym razem się nie patyczkuje, opisując wydarzenia z nie tak dawno zakończonych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Co wspólnego ma sport z polityką? Jak się okazuje – bardzo wiele, a obecne trendy dominujące w światowej polityce w żaden sposób nie mogą wyjść na dobre rywalizacji sportowej i jej szlachetnym założeniom.

Daj rządy mądrych, dobrych ludzi Poruszające rozważania apelowe bp. Antoniego Długosza z 11 września 2024 r., nawiązujące do aktualnych wydarzeń.

Ohyda i pustka – dwa imiona naszych czasów O. dr hab. Marian Zawada OCD wyjaśnia, dlaczego odrzucenie wiary w Boga nie prowadzi do „neutralności światopoglądowej”, tylko do zastąpienia tej wiary inną – demoniczną, skrajnie niebezpieczną dla każdego, kto się decyduje na jej wyznawanie. Niezależnie od tego, czy robi to świadomie, czy też nie.

Lata jej panowania zmieniły bieg dziejów naszej Ojczyzny na kilka stuleci Jadwiga Andegaweńska z pewnością należy do najbardziej lubianych polskich świętych. Mało kto jednak pamięta o jej wybitnym talencie politycznym i wszechstronnym wykształceniu; władczyni wcale nie pozostawała w cieniu swojego znakomitego małżonka, o czym przypomina świetny krakowski mediewista prof. Krzysztof Ożóg.

„Ojcowie Wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż” Druga część poruszającego eseju ks. prof. Waldemara Chrostowskiego o znaku Męki Pańskiej w polskim krajobrazie.

Feliks Koneczny – badacz cywilizacji. Genialny, aktualny, potrzebny! Wywiad ze znakomitym dziennikarzem Wojciechem Reszczyńskim, autorem najnowszej książki o aktualności idei krakowskiego historyka prof. Feliksa Konecznego. Z autorem rozmawia Tomasz Gdula.

Panuje strach przed wypowiadaniem własnych poglądów Prof. Wojciech Polak nie pozostawia złudzeń co do sytuacji moralnej uczelni – nie tylko polskich. Gwałtownie postępująca degrengolada wdziera się i na szacowne niegdyś uniwersytety, co powoduje upadek – nie tylko poziomu nauczania.

Czekamy na snop światła w ciemnej nocy, na płomień, który ogrzeje i oczyści Czy można się spodziewać ratunku przed postępującą antykatolicką ofensywą? Czesław Ryszka podejmuje próbę odpowiedzi na to pytanie.

Austria może przestać być krajem bogatym i bezpiecznym Co zagraża Austrii? Czy jest szansa na jej powrót do katolickich korzeni? Jakie perspektywy pojawiają się w związku z nadchodzącymi w tym kraju wyborami parlamentarnymi? Artykuł dr. Adama Sosnowskiego.

Trzeba żyć, żeby jeszcze coś zrobić dla Polski Wywiad z kpt. Tadeuszem Lutakiem „Pancerzem”, jednym z ostatnich żyjących bohaterów Września ‘39. Jako żołnierz 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej we wrześniu woził raporty do płk. Stanisława Maczka (późniejszego generała); po załamaniu się polskiej obrony dostał się do niemieckiej niewoli, z której w brawurowy sposób uciekł. Niemal natychmiast zaangażował się w konspirację. Dziś ma 107 lat i jest najstarszym czołgistą w historii WP.

Siła wiary płynącej z Krzyża Przejmujący felieton znakomitej publicystki Jolanty Sosnowskiej o niezwykłym znaczeniu Krzyża Chrystusowego w najnowszych dziejach Polski.

Nie zmiany klimatyczne powinny martwić, a sposoby gospodarowania zasobami przyrody Wywiad z dr. Jerzym Kruszelnickim, wybitnym biologiem i geobotanikiem, przeprowadzony przez Jolantę Sosnowską.

Wczasy czy gospodarka? Prof. Michał Wojciechowski o świecie widzianym z morza i jego perspektywach.

Jak polscy więźniowie uprowadzili bombowiec z niemieckiego obozu w Wiener Neustadt Niezwykła historia odważnych do szaleństwa polskich lotników. Brawurowa ucieczka porwanym junkersem zakończyła się niestety katastrofą... Artykuł ks. dr. Michała Damazyna.

Piekło sowieckie opierało się na fizycznym wyniszczaniu i szatańskiej znajomości psychologii Kontynuacja tragicznej historii dowódcy konspiracji Bernarda Grzywacza. Tekst dr. Marka Klecela.

Rezolutne, uzdolnione i zaradne magnatki czasów saskich Potrafiły zadziwić – talentami dyplomatycznymi, efektywnym zarządzaniem ogromnymi majątkami, zdolnościami literackimi... Portrety staropolskich dam nakreślone piórem prof. Stefana Ciary.

Zrównywał imperializm rosyjski i niemiecki Trzecia część historii Wilhelma Feldmana. Artykuł prof. Piotra Bilińskiego.

Cypr. Wyspa relikwii Męki Pańskiej i pierwszych Apostołów Reportaż Hanny Dobrowolskiej z wyspy słynnej nie tylko dzięki starożytnemu greckiemu mitowi o narodzinach bogini miłości Afrodyty.

Kto karczmę minie, nogę wywinie Wbrew pozorom karczmy nie były tylko i wyłącznie miejscem organizowania popijaw, o czym pisze prof. Ryszard Kantor.

Wytworna pani Maureen i kołki z dyplomacji Kolejna z fascynujących morskich opowieści kpt. Józefa Gawłowicza.

Jest jedyną polską mistrzynią świata w maratonie Niezwykła historia Wandy Panfil; mistrzyni nadal jest w świetnej formie! Artykuł Krzysztofa Szujeckiego.

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, propozycja prenumeraty „Wpisu” i nałęczowsko-jesienny wiersz Leszka Długosza.

 

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl