WPIS 07-08/2024
liczba stron: | 116 |
EAN: | 9772083084307 |
Pojawił się już najnowszy, wakacyjny podwójny numer „Wpisu”. Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowany zbiór felietonów powiązanych z aktualną tematyką, podobnie jak całą serię artykułów historycznych nawiązujących do bieżących rocznic. W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego nie mogło zabraknąć wywiadu z Bohaterem heroicznego zrywu – kapitan Janusz Walędzik „Czarny” do walki o wolną Warszawę wyruszył jako 14-letni chłopak; mimo tak młodego wieku walczył z bronią w ręku, został też osobistym łącznikiem... samego rotmistrza Witolda Pileckiego! Dziś aktywnie walczy o pamięć Powstania, odważnie przeciwstawiając się brutalnym atakom lewicujących środowisk na wartości katolickie i narodowe.
Publikujemy także wywiad z wybitnym historykiem prof. Andrzejem Nowakiem; tym razem znakomity uczony wypowiada się na temat politycznej sytuacji Stanów Zjednoczonych i wyjaśnia, dlaczego ocalały z zamachu Donald Trump i J.D. Vance są nadzieją na uratowanie demokracji – nie tylko w USA.
Nie brakuje także artykułu znanego z ciętego pióra Leszka Sosnowskiego; autor i tym razem nie patyczkuje się opisując wyjątkowo cyniczny sposób lewicy na zohydzanie prawicy...
Prezentujemy także tekst prof. Wojciecha Polaka o pełzających postępach zakamuflowanego totalitaryzmu – usunięcie z Muzeum II Wojny Światowej portretów rotmistrza Pileckiego, św. Maksymiliana Kolbego i bł. Rodziny Ulmów, aresztowanie i tortury księdza Olszewskiego, ostentacyjne lekceważenie okazywane przez obecny rząd hierarchom Kościoła katolickiego... to wszystko coraz bardziej przypomina najmroczniejsze czasy komunizmu!
W numerze również tekst prof. Wojciecha Roszkowskiego o świętości życia, zaś ks. prof. Janusz Królikowski przypomina wielką postać świętego Benedykta – patrona Europy i jego dziedzictwo intelektualne.
Wakacyjny „Wpis” to ponad 100 stron frapującej lektury!
Prawica jako zaraza. Znakomity publicysta Leszek Sosnowski i tym razem nie owija w bawełnę – metody walki politycznej lewicy nie mają nic wspólnego z zasadą fair play, a jej sposoby na niszczenie prawicy słusznie wywołują przerażenie.
Zakamuflowany totalitaryzm. Mocny głos prof. Wojciecha Polaka w obronie torturowanego księdza Olszewskiego. Działania obecnej władzy nie bez powodu przypominają najbardziej mroczne momenty epoki słusznie minionej.
D. Trump i J.D. Vance jako źródło nadziei na uratowanie demokracji. Wywiad z prof. Andrzejem Nowakiem o sytuacji politycznej USA, a także o zagrożeniach współczesnej demokracji i o tym, jaką rolę mogą odegrać w jej ratowaniu tytułowi bohaterowie.
Francuska prawica w natarciu. O sytuacji politycznej Marine le Pen i Rassemblement National po ostatnich wyborach pisze znakomity dziennikarz Tomasz Gdula.
Jaka bez niej przyszłość Europy? Postać świętego Benedykta z Nursji do dziś może stanowić cenną inspirację dla coraz bardziej pogrążającej się w degrengoladzie moralnej Europy, o czym przypomina wybitny teolog ks. prof. Janusz Królikowski.
Od kiedy człowiek jest człowiekiem. Prof. Wojciech Roszkowski przypomina, iż nawet w starożytnej Europie nie kwestionowano prawa dziecka poczętego do życia.
„Pan Tadeusz” to narodowa Księga Rodzaju, „Dziady” drezdeńskie to polska Apokalipsa. Historię literackich arcydzieł epoki romantyzmu przypomina prof. Bogusław Dopart.
Wynaradawianie zaczyna się od lektur, czyli od kultury. O polskich lekturach wyklętych i o tym, czym będzie skutkował brak ich znajomości wśród najmłodszego pokolenia pisze dr Adam Sosnowski.
Młodzi bohaterowie kontra antybohaterowie. Historia polskich dziecięcych bohaterów i bulwersujące przykłady patologicznych zachowań współczesnej młodzieży. Cóż za przykry kontrast!
Miłość rodzinna stanowi kluczowy czynnik wychowania, a wiedzieli już o tym antyczni myśliciele, o czym przypomina prof. Michał Wojciechowski.
Niemcy nie zdobyli żadnej z naszych redut. Powstańczą historią 14-letniego żołnierza Zgrupowania Chrobry II kpt. Janusza Walędzika można by było obdzielić co najmniej dwóch Bohaterów. Z łącznikiem rotmistrza Witolda Pileckiego rozmawia dr Monika Makowska.
Triumf wiary pod sztandarami Maryi i biało-czerwoną flagą. Fotoreportaż z III Narodowej Modlitwy za Ojczyznę w Strachocinie; tekst Jolanty Sosnowskiej, fotografie mistrza Adama Bujaka.
Bytowanie polskie w III RP napawało go smutkiem. Poruszające wspomnienia prof. Andrzeja Nowaka o wybitnym poecie Erneście Bryllu.
Tajemnica wyroku na pierwszym polskim ateiście. Jak naprawdę wyglądała ta sprawa i czy Kazimierz Łyszczyński ostatecznie się nawrócił? Czy tę ostatnią kwestię da się wyjaśnić? Wyzwanie podjął znakomity dziennikarz Jakub Augustyn Maciejewski.
Zaborcy bali się Maryi Królowej Polski. Fragment najnowszej książki senatora Czesława Ryszki.
Domostawa na Podkarpaciu jednym z centrów polskiego patriotyzmu. Relacja Tomasza Gduli z uroczystości odsłonięcia pomnika pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej zaprojektowanego przez Andrzeja Pityńskiego.
Przerażająco długa droga do Workuty. Tragiczna historia dowódcy konspiracji Bernarda Grzywacza opisana przez dr Marka Klecela.
Założenia Unii Lubelskiej analizowano w Anglii przed zawarciem unii ze Szkocją. O jednym z najświetniejszych wydarzeń w historii I Rzeczpospolitej przypomina prof. Stefan Ciara.
Opowieść o kotach, ale i o sobie. Prawdziwa gratka dla miłośników tych sympatycznych futrzastych zwierzaków! Artykuł znanego z wysublimowanego poczucia humoru prof. Ryszarda Kantora.
Ponieważ kochał Polskę, syjoniści uważali go za zdrajcę judaizmu. Niezwykła historia Wilhelma Feldmana opisana przez prof. Piotra Bilińskiego.
Chusta z Manoppello – portret Chrystusa na drogocennej tkaninie nieuczyniony ludzką ręką. Przejmujący reportaż Hanny Dobrowolskiej.
Spotkanie na „Pucku” z Giedroyciem. Kapitan Józef Gawłowicz jak zwykle zaskakuje – zarówno barwnymi morskimi przygodami, jak i niezwykłą umiejętnością opowiadania o nich w fascynujący sposób.
Wojciech Mencel, konspiracyjny piłkarz i poeta. Poruszające wspomnienia o utalentowanym sportowcu i poecie poległym na warszawskim bruku pamiętnego sierpnia 1944 r. Tekst Krzysztofa Szujeckiego.
Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.
Krzyżówka z nagrodami.
A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, propozycja prenumeraty „Wpisu” i wzruszający wiersz śp. Leszka Długosza.
Opinie o produkcie (0)