WPIS 10/2023
data wydania: | 31.10,2023 |
EAN: | 9772083084307 |
Pojawił się już najnowszy, październikowy numer „Wpisu”. Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy, frapujące reportaże i wywiady, a także – serię artykułów poświęconych zagadnieniom historycznym powiązanym z bieżącymi rocznicami. Wybitny specjalista Leszek Sosnowski nie ukrywa, że – mimo zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich wyborach – sytuacja Polski jest wyjątkowo trudna i niebezpieczna. Autor nie omieszkał wytknąć błędów PiS-u w kampanii wyborczej, wśród których najpoważniejszym było zbyt słabe i mało wyraziste powiązanie z wartościami chrześcijańskimi, a także – zbyt mała siła ekspresji kampanii w mediach. Innymi słowy – „kurs cały czas był dobry, tylko nie było na czym dopłynąć do celu”. Z kolei prof. Andrzej Nowak przypomina o tym, jak doniosłe znaczenie ma pamięć narodowa, dlaczego chciano nam ją odebrać zarówno w czasie zaborów, jak i teraz i dlaczego liderzy dążący do ugody z wrogimi Polsce mocarstwami zawsze stanowili dla niej śmiertelne zagrożenie. Prezentujemy także wyjątkowy artykuł bp. Ignacego Deca o permanentnie stosowanym przez siły zła podstępie – prezentowaniu (się) kłamstwa jako prawdy. Autor podkreśla także, iż coraz bardziej postępująca agresja wobec chrześcijaństwa stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla wszystkich dziedzin życia – od nauki, poprzez prawo, aż po egzystencjalne zagrożenie dla cywilizacji europejskiej. Z kolei prof. Wojciech Polak nagłaśnia szokującą prawdę o niewdzięczności i tchórzostwie cesarza Austrii Leopolda I i austriackich dygnitarzy wobec króla Jana III Sobieskiego i polskiego rycerstwa tuż po odniesionej wiktorii wiedeńskiej. Cesarz, przebywający podczas szturmu tureckiego na Wiedeń ok. 350 km od stolicy, po powrocie nawet nie potrafił przywitać polskiego władcy i zwycięzcy Imperium Osmańskiego w sposób godny króla! Walny polski udział w rozgromieniu w 1683 r. potęgi tureckiej pod Wiedniem do tej pory jest przemilczany w historiografii zachodniej. Prezentujemy także interesujące reportaże – z patriotycznej uroczystości Białego Kruka w krakowskich Łagiewnikach i z frapującej wystawy rzeźb znakomitego krakowskiego artysty – prof. Wincentego Kućmy. Z kolei prof. Krzysztof Szczerski – ambasador Polski przy ONZ – przypomina uniwersalny charakter nauczania św. Jana Pawła II, dziś w bezpardonowy sposób atakowanego przez środowiska lewicowe. Październikowy „Wpis” to ponad 120 stron frapującej lektury!
Zawiodły elity Znakomity publicysta Leszek Sosnowski nie owija w bawełnę – kurs PiS-u był dobry, ale sposób realizowania go kaleki pod wieloma względami, stąd – mimo zwycięstwa – poważne problemy ukierunkowanego na wartości katolickie i narodowe ugrupowania. Co dalej z Polską?
Polska przegrywa, gdy przewagę uzyskują liderzy ugodowi Prof. Andrzej Nowak przypomina, iż utrata pamięci narodowej (chodzi o pamięć zarówno o zwycięstwach, jak i o klęskach) zawsze konsekwentnie prowadzi do utraty suwerenności. Podobnie tragiczne konsekwencje ma dojście do głosu dowódców ugodowych wobec wrogich Polsce mocarstw.
Pięć lat projektu PGE „Tablice pamięci” – chodzi o charakterystyczne dla Warszawy tablice Karola Tchorka upamiętniające miejsca męczeńskiej śmierci Polaków z rąk niemieckich oprawców. Materiał powstał przy współpracy z PGE.
Zło przemyca się dziś w opakowaniu dobra, a kłamstwo w opakowaniu prawdy Bp Ignacy Dec nie ma co do tego żadnych wątpliwości; agresja wobec chrześcijaństwa, motywowana argumentami o... humanitaryzmie stanowi jedno z najgroźniejszych zjawisk zagrażających istnieniu cywilizacji europejskiej.
Po wiktorii wiedeńskiej nie pozwalano grzebać zmarłych i poległych polskich żołnierzy na austriackich cmentarzach, a cesarz Leopold I, choć sam w bitwie nie brał udziału, nawet nie zadał sobie trudu, aby przywitać Jana III w sposób godny króla. Dziś – nie tylko dla Austriaków – temat polskiej wiktorii pod Wiedniem jest wyjątkowo niewygodny.
Enea kupiła od PAD RES farmę fotowoltaiczną o mocy 35 MW zlokalizowaną w Wielkopolsce Materiał powstał we współpracy z Eneą.
Fejk tysiąclecia i pomniejsze Prof. Michał Wojciechowski w przenikliwy sposób ukazuje prawdę o najsłynniejszych, utrwalonych w powszechnej świadomości zmyśleniach historycznych – np. o tym, że reformacja i działalność Lutra ożywiły ducha chrześcijańskiego (jedno z największych funkcjonujących w świadomości wielu osób kłamstw), czy też o słowach sławnych ludzi, które nie padły z ich ust (np. Maria Antonina nigdy nie wypowiedziała słów o chlebie i ciastkach).
Prof. Feliks Koneczny – antidotum na kołoobłęd Postać słynnego historyka i erudyty, twórcy oryginalnej koncepcji cywilizacyjnej przypomina Wojciech Reszczyński.
Ofiara ukartowanego sądu pokazowego oraz 32-miesięcznych tortur zadawanych przez sadystycznych komunistów Druga część opowieści o niezłomnym biskupie Czesławie Kaczmarku, więzionym i torturowanym przez komunistycznych siepaczy. Artykuł Piotra Boronia.
Olśnieni blaskiem dawnej Rzeczypospolitej Reportaż ze spotkania patriotycznego Białego Kruka w krakowskich Łagiewnikach.
Piórem walczył o Polaków. Skutecznie! Prof. Krzysztof Ożóg przypomina postać znakomitego, dziś nieco zapomnianego (jest szansa, żeby to zmienić) polskiego kronikarza Marcina Miechowity.
Rzeźby wypalane ognistym dłutem. Reportaż Jolanty Sosnowskiej z wystawy znakomitych prac prof. Wincentego Kućmy zorganizowanej w krakowskim Pałacu Sztuki.
Odwaga, nadzieja, zaufanie według Jana Pawła II Artykuł prof. Krzysztofa Szczerskiego, ambasadora RP przy ONZ; znakomity mąż stanu przypomina, iż nauczanie papieża Polaka ma ponadczasowy wymiar dla świata.
Polacy nie powinni niczego spodziewać się od Europy „Powstanie Listopadowe dało Europie dobrodziejstwo pokoju – strasznym naszym kosztem”, o czym przypomina prof. Henryk Kocój, jeden z najwybitniejszych znawców wydarzeń polskiego powstania z l. 1830-1831.
Rzeszowski pomnik patologii i nierozliczonego bezprawia O. dr Cyprian Moryc przypomina, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie wzniesiony na zagrabionym terenie ogrodów bernardyńskich dziś jest symbolem nierozliczonego bezprawia. Do tego budzi skojarzenia co najmniej obsceniczne.
Świadomy znaczenia Polski jako przedmurza chrześcijaństwa Czesław Ryszka przypomina postać św. o. Stanisława Papczyńskiego – kapłana, który błogosławił króla Jana III Sobieskiego i polskie zastępy wyruszające pod Wiedeń.
Własne miasto podnosiło prestiż możnowładcy Artykuł prof. Stefana Ciary z cyklu „Państwo staropolskie”. Historia Zamościa, Żółkwi, Wejherowa i wielu innych miast...
W łagrach północy Tragiczne losy polskich rodzin masowo wywożonych na nieludzką ziemię. Tekst dr. Marka Klecela.
Skażenie, którego nie zauważamy O powiązaniach łączących umiejętność samodzielnego myślenia z wiarą i zdolnością do podejmowania właściwych moralnych wyborów pisze ks. prof. Janusz Królikowski.
Mistrzowie, czeladnicy i chłopcy cechowi Jak wyglądała średniowieczna organizacja pracy? Jakie umiejętności należało osiągnąć, aby z czeladnika stać się mistrzem? Ile trwało terminowanie, zanim można było pomyśleć o własnym zakładzie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w najnowszym artykule prof. Ryszarda Kantora.
Nie chciała być gwiazdą opery. Historia życia jednej z największych gwiazd światowej wokalistyki – Stefanii Woytowicz; ta wielka dama wśród polskich sopranów dramatycznych nigdy nie wstydziła się przywiązania do wiary katolickiej i do polskości.
50 lat od pamiętnego triumfu Jerzego Szczakiela. Postać świetnego żużlowca – pierwszego polskiego indywidualnego mistrza świata przypomina Krzysztof Szujecki.
Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.
Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania i poruszający wiersz Leszka Długosza.
Opinie o produkcie (0)