WPIS 02/2023
liczba stron: | 120 |
data wydania: | 27.02.2023 |
EAN: | 9772083084307 |
Ukazał się już najnowszy, lutowy numer miesięcznika „Wpis”. Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa serię wyselekcjonowanych felietonów poświęconych aktualnym zagadnieniom, jak również cały cykl artykułów na tematy historyczne powiązane z bieżącymi rocznicami. Wybitny publicysta Leszek Sosnowski z właściwą sobie przenikliwością daje do zrozumienia, że brak krzyża i domaganie się ateizacji życia publicznego generuje śmiertelne niebezpieczeństwo dla tożsamości narodowej i suwerenności Polski. Z cyklu artykułów wspomnieniowych o niedawno zmarłym papieżu seniorze Benedykcie XVI prezentujemy tekst ks. prof. Waldemara Chrostowskiego poświęcony Ojcu Świętemu rodem z Bawarii jako niezłomnemu obrońcy prawdy. Publikujemy także wywiad z najwybitniejszym znawcą historii Polski i rosyjskiego imperializmu – prof. Andrzejem Nowakiem, który przypomina, że porozumienia i wspólny front polityczny Rosji i Niemiec zawsze oznaczały dla Polski katastrofę. Nie mogło też zabraknąć kolejnego wojennego reportażu odważnego dziennikarza – Jakuba Augustyna Maciejewskiego, który tym razem opisuje, jak w trudnej wojennej rzeczywistości odnajdują się zwykli Ukraińcy. Prezentujemy także wywiad z Arkadiuszem Mularczykiem – wiceministrem spraw zagranicznych, a także pełnomocnikiem rządu ds. odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką – o tym, jak wygląda sprawa domagania się reparacji od Niemiec, oraz artykuł poświęcony pamięci niezłomnego generała „Nila”, zamordowanego na mocy zbrodniczego wyroku komunistycznego sądu, dalszy ciąg poruszającej historii Wandy Pełczyńskiej, a także reportaż Hanny Dobrowolskiej o zapomnianym Cudzie Eucharystycznym w Amsterdamie. Nie brakuje także oryginalnego marynistycznego reportażu kpt. Józefa Gawłowicza, który udowadnia, że opowieści o romantycznej naturze marynarzy, choć skłaniają najczęściej do ironicznych (a nawet niewybrednych) komentarzy, wcale nie muszą być wyssane z palca... Lutowy „Wpis” to ponad 115 stron frapującej lektury!
Brak krzyża jest symbolem. Złowieszczym! przekonuje Leszek Sosnowski, przypominając, iż ateizacja przestrzeni publicznej pociąga za sobą fatalne skutki zarówno dla wspólnoty narodowej, jak i dla życia osobistego obywateli.
Benedykt XVI – współpracownik prawdy Wybitny teolog ks. prof. Waldemar Chrostowski przypomina niezłomną postawę nieżyjącego już papieża jako obrońcy prawdziwego nauczania Kościoła katolickiego – we wszystkich aspektach.
Od czego zależy przyszłość człowieka? Znakomity erudyta ks. prof. Janusz Królikowski przybliża myśl teologiczną św. Jana Pawła II.
Niemcy chcą budować most do Rosji. Dla nas miejsce pod mostem Prof. Andrzej Nowak, fenomenalny znawca historii Polski, a także imperializmów niemieckiego i rosyjskiego, przypomina, że wszelkie sojusze niemiecko-rosyjskie zawsze odbywały się kosztem Polski – i powodowały jej tragedię.
Jak żyją zwykli Ukraińcy? Reportaż wojenny Jakuba Augustyna Maciejewskiego; autor dotarł tym razem do wyzwolonego Chersonia, a także do Zaporoża i Charkowa – miast znajdujących się najbliżej frontu; zaradność i pomysłowość Ukraińców żyjących często w ekstremalnych warunkach potrafi wzbudzić podziw...
Niemcy w końcu pękną? Mają świadomość swojego długu Z Arkadiuszem Mularczykiem – wiceministrem spraw zagranicznych oraz pełnomocnikiem rządu ds. odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką rozmawia Adam Sosnowski.
Generał Fieldorf „Nil” gotów był dla Polski do najwyższych poświęceń Dokonań generała – legendarnego szefa Kedywu wystarczyłoby na życiorysy kilku bohaterów. Dawny legionista Komendanta, weteran wojny polsko-bolszewickiej, pierwszy emisariusz z Londynu wysłany do okupowanej Polski, aż w końcu szef Kierownictwa Dywersji AK 70 lat temu padł ofiarą brutalnego mordu sądowego...
Aktualność myśli bł. Wincentego Kadłubka W 800. rocznicę śmierci biskupa krakowskiego i wybitnego polskiego dziejopisa Czesław Ryszka przypomina jego dokonania.
Tysiąc lat polskiej kultury to kapitał nieprzebrany Artykuł wybitnego historyka prawa i ustroju polskiego – prof. Oswalda Balzera powstał w 1916 r., po dziś dzień zadziwia jednak aktualnością. Z cyklu: „Publicystyka II RP”.
Zapaść Znany z odwagi i bezkompromisowości w komentowaniu rzeczywistości politycznej i obyczajowej prof. Aleksander Nalaskowski nie patyczkuje się, opisując więcej niż szkodliwe trendy roszczące sobie prawo do władzy nad wszystkimi dziedzinami nauki – zwłaszcza humanistyki.
Czy spotkamy tura na grzybobraniu? Artykuł prof. Wojciecha Polaka tym razem z pogranicza historii i zoologii – o interesujących wymarłych zwierzętach, które jeszcze w XVI w. występowały w polskich puszczach.
Między królewskim majestatem a wolnością Ciąg dalszy studiów staropolskich pióra prof. Stefana Ciary – o rokoszach raz jeszcze.
Ludzie w okowach strachu, czyli opowieść o plagach Wilki, szczury, szarańcze, pożary, czyli o zagrożeniach, które mimo postępu potrafią nawet i dziś pokazać swoje groźne oblicze – piórem prof. Ryszarda Kantora.
Neostalinizm w natarciu Frapujące studium o tym, co łączy komunizm z postkomunizmem, czyli panoszącymi się obecnie neomarksistowskimi trendami pisze prof. Michał Wojciechowski.
Tragedia konspiracji pod okupacją sowiecką O ekstremalnie trudnych warunkach działania polskich konspiratorów w okupowanym przez Sowietów Lwowie pisze dr Marek Klecel.
Nie wyjechał z Polski, to zrządzeniem losu Polska od niego „odjechała” Historia patriarchy Wileńszczyzny, ks. Józefa Obrembskiego, opisana przez ks. prof. Michała Damazyna.
Tylko Polaków Niemcy karali śmiercią za pomoc udzieloną Żydom Prof. Piotr Biliński przypomina, że żadnego z zachodnich narodów Niemcy nie wyniszczali tak ludobójczymi metodami jak Polaków.
Nieszczęśni Żydzi, dobrzy Niemcy i źli Polacy – oto wiedza historyczna europosłów Recenzja „Historii Kowalskich” pióra Pawła Stachnika.
Zapomniany Cud Eucharystyczny, cicha procesja i ukryte kościoły w Amsterdamie, czyli najnowszy reportaż Hanny Dobrowolskiej.
Poetycki pojedynek na Oceanie Indyjskim, czyli wybuch natchnienia pod rozgwieżdżonym niebem Kolejna z cyklu morskich opowieści kpt. Józefa Gawłowicza; niezrównany gawędziarz okazuje się także być utalentowanym poetą...
Bronisław Czech – sportowiec o duszy artysty i bohatera Historię jednego z najbardziej wszechstronnych narciarzy, a także ratownika górskiego i słynnego kuriera tatrzańskiego przypomina Krzysztof Szujecki.
Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.
Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, propozycja prenumeraty „Wpisu” i krakowsko-podróżniczy wiersz Leszka Długosza.
Opinie o produkcie (0)