WPiS 12/2021
liczba stron: | 124 |
data wydania: | 15.12.2021 |
Pojawił się już najnowszy, grudniowy numer „Wpisu”, a w nim, jak co miesiąc, przygotowaliśmy dla Państwa całą serię felietonów na aktualne tematy, jak również serię artykułów poświęconych historycznym postaciom i wydarzeniom. W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia nie mogło, rzecz jasna, zabraknąć tekstów poświęconych Temu, który narodził się dla naszego zbawienia. Historię najcenniejszej i najbardziej wzruszającej relikwii Narodzenia – Żłóbka (Santa Culla) i rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, w której jest przechowywany (choć w 2019 r. papież Franciszek zadecydował, że cząstka Żłóbka powróci do Betlejem), przybliża ks. prof. Janusz Królikowski. W równie poruszający sposób o opłatku i polskich wigiliach i kolędach pisze prof. Wojciech Polak, a tradycyjne szopki (nie tylko krakowskie) stały się tematem tekstu prof. Ryszarda Kantora. Publikujemy także przedwojenny tekst prof. Stanisława Windakiewicza poświęcony kolędom, „przez które najswobodniej wyraża się religijność”. Oczywiście w żadnym wypadku nie mogło zabraknąć tekstu wspaniałego wystąpienia prof. Andrzeja Nowaka z okazji uroczystej promocji V tomu „Dziejów Polski” w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego. Jeden z najwybitniejszych polskich historyków w porywający sposób przybliżył nam burzliwe dzieje XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, świetnych zwycięstw polskiego oręża, ale i przekonywał, że walka o polską duszę trwa, co zyskało szczególną wymowę w kontekście pewnego Mickiewiczowskiego arcydramatu... W grudniowym numerze „Wpisu” można także przeczytać reportaż z tego wydarzenia, jak również tekst znakomitego publicysty Leszka Sosnowskiego, który przekonuje, że konstruktywna krytyka jest potrzebna nawet najlepszym, zwłaszcza tym, którzy pełnią odpowiedzialne funkcje państwowe. Świąteczny „Wpis” to ponad 100 stron wciągającej lektury!
Prawdziwa cnota krytyk się boi? Wybitny publicysta Leszek Sosnowski tym razem w błyskotliwym stylu pisze o trudnej drodze cnót, brutalnych metodach ich ośmieszania przez totalną opozycję oraz o doniosłym znaczeniu krytyki konstruktywnej.
On jest prawdziwym ojcem naszej dzisiejszej suwerenności i wolności Ks. prof. Waldemar Chrostowski przypomina nam wielkie dziedzictwo beatyfikowanego niedawno Prymasa Tysiąclecia; jego słowa o tym, że „nieszczęściem jest zajmowanie się całym światem kosztem własnej Ojczyzny” wybrzmiewają dziś zadziwiająco aktualnie...
Walka o polską duszę trwa Znakomity historyk prof. Andrzej Nowak przypomina dzieje wiekopomnych zwycięstw polskiego oręża w XVI i XVII stuleciu, ale też opowiada o niebezpiecznym zjawisku, które wówczas zaistniało na polskiej scenie politycznej. Mowa o opozycji totalnej, która i dziś stanowi śmiertelne zagrożenie dla suwerenności Rzeczypospolitej...
Wielkie dzieło edukacji doprowadziło do odrodzenia naszej wiary O doniosłej roli kolegiów jezuickich w wielkim dziele kontrreformacji, wychowania szlacheckiej młodzieży i... rozwoju teatru pisze znakomity mediewista prof. Krzysztof Ożóg.
Z Norwidem, Żółkiewskim i Batorym Relacja z krakowskiej uroczystości promocji V tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka napisana przez Stanisława A. Widomskiego.
Rzymskie Betlejem i jego przesłanie Poruszająca historia Żłóbka – pamiątki Narodzenia Pańskiego i rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore opisana piórem ks. prof. Janusza Królikowskiego.
Najbardziej rodzinny dzień w roku O polskich zwyczajach wigilijnych, opłatku i kolędach pisze prof. Wojciech Polak.
Wielorako okazywana radość z przyjścia na świat Zbawiciela Barwny świat krakowskich szopek i dziarskich kolędników opisuje prof. Ryszard Kantor.
Genialny artysta wreszcie się doczekał monograficznego muzeum. A twórca tak organicznie związany z Krakowem jak Stanisław Wyspiański zasługuje na takowe jak mało kto, przekonuje znakomita publicystka Jolanta Sosnowska.
Religijność najswobodniej wyraża się w kolędach. Świąteczny artykuł przedwojennego publicysty prof. Stanisława Windakiewicza.
Trzeba dawać świadectwo prawdom i wartościom, które wyznajemy jako chrześcijanie. Reportaż Jolanty Sosnowskiej z okazji 30-lecia Radia Maryja – największej i najprężniej działającej rozgłośni katolickiej w Polsce.
Słynni Polacy pielgrzymujący do Betlejem i Jerozolimy Historia polskich duchownych i rycerzy pielgrzymujących do Ziemi Świętej opisana przez dr Monikę Makowską. Od pierwszych polskich krzyżowców po najsłynniejszego podróżnika XVI w. – księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotkę”.
Koniec marzeń, czyli utożsamienie szczęścia z dobrobytem Wybitny ekonomista prof. Artur Śliwiński przestrzega zarówno przed konsumpcjonizmem jako stylem życia, jak i przed lewackimi ideologiami, które niszczą nie tylko morale społeczeństwa, ale i gospodarkę.
Jego misja nie jest jeszcze zakończona Historia męczennika i patrona Polski św. Andrzeja Boboli i burzliwe dzieje jego relikwii opisane przez Czesława Ryszkę.
Powiązanie geniuszu słowiańskiego i włoskiego oraz umiłowania wolności Wspaniałą historię i dzieje kultury duchowej dalmatyńskiej perły – malowniczego Dubrownika przybliża wybitny erudyta prof. Wojciech Roszkowski.
Świadectwo chrześcijańskiej nadziei. Znakomity krytyk teatralny Temida Stankiewicz-Podhorecka tym razem o tegorocznym laureacie Totus Tuus w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” – Leszku Mądziku i o jego teatrze.
Nie używał słów bez namysłu, każdą wypowiedź ważył Postać ks. Jana Piwowarczyka – kapłana z dziennikarską pasją przybliża prof. Piotr Biliński.
Sarmackie rzeczy pamięci i podziwu godne Nawiązując do postaci autora „Nowych Aten” – ks. Benedykta Chmielowskiego, dr Marek Klecel znakomicie rozpracowuje... Olgę Tokarczuk, potwierdzając, że noblistka na miano polskiej pisarki z pewnością nie zasługuje.
Niegdysiejsze tradycje świąteczne na Wyspach Brytyjskich I wcale nie chodzi o wywieszanie skarpet na prezenty od „Santa Clausa”, indyka czy X-mas pudding. W artykule Jacka Ożoga pojawia się... legendarny król Artur, genialny dramaturg William Shakespeare czy też rodowód pięknej angielskiej nazwy Bożego Narodzenia – Christmas.
Praca dla ubogich dziedziczona była z pokolenia na pokolenie Reportaż dr Magdaleny Kuleszy o organizowaniu pomocy dla najuboższych w Polsce na przestrzeni wieków.
Wiosna w grudniu Arcyciekawy artykuł przedwojennego autora – dr. Adama Gadomskiego o... ciepłych polskich zimach, które wówczas nie były niczym dziwnym.
Odważny legionista, narciarz i lekkoatleta Historia wybitnego wszechstronnego artysty i patrioty – porucznika Franciszka Kawy, opisana przez Krzysztofa Szujeckiego.
Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.
Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich internetowego zamawiania i świąteczny wiersz Leszka Długosza.
Opinie o produkcie (0)