WPIS 05/2021
liczba stron: | 124 |
data wydania: | 25-05-2021 |
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru miesięcznika WPIS. Wiara, patriotyzm i sztuka!
W numerze 5/2021 m.in.:
Znakomity publicysta Leszek Sosnowski jak mało kto potrafi celnie komentować rzeczywistość i dostrzegać współczesne zagrożenia. Tym razem odnosi się do niebezpieczeństw związanych z bezpośrednimi i niebezpośrednimi atakami agresywnej polityki Unii Europejskiej na tożsamość narodową Polaków. Nie unika przy tym konstruktywnej krytyki działań polskiego rządu, podkreślając jednak także jego osiągnięcia. Czy będziemy potrafili jako naród przeciwstawić się zmasowanemu atakowi niebezpiecznych ideologii hołubionych przez zachodnią Europę? Czy uda się nadrobić straty spowodowane skrajnie niską skalą urodzeń? Czy uda nam się pokonać odwieczną pokusę (tytułowej) mamony? Autor przekonuje, że bez silnego oparcia w wierze katolickiej nierozerwalnie związanej z polską tożsamością narodową pokonanie tych niebezpieczeństw jest niemożliwe.
więcej...
"Dialog między białogłową ciekawską a mężem statecznym o dyable, Polakach i dzieckach spędzonych"
Wybitny historyk prof. Wojciech (vel „Woyciech”) Roszkowski tym razem daje się poznać jako... utalentowany stylizator staropolszczyzny, w arcydowcipny sposób odnosząc się do obecnej polskiej sytuacji politycznej i społecznej. Oto bowiem XVII-wieczny Sarmata, „mąż stateczny”, zapewne rycerz (czyżby towarzysz chorągwi husarskiej?), wyruszając w podróż ląduje w Polszcze w „czasiech wzburzonych wielce”, po czym po powrocie opowiada swoje wrażenia tytułowej ciekawskiej niewieście. W owych czasiech, które odwiedził nasz bohater, prym wiodą „machiny samobieżne” i „tablice świetliste” przykuwające uwagę „mężów y niewiast”, których... trudno od siebie odróżnić. Sarmacyja – Najjaśniejsza Rzeczpospolita, którą znał, zmieniła się; nasz Sarmata ubolewa nad upadkiem obyczajów, zwłaszcza nad tym, co czynią „niewiasty wszeteczne y czarownice”, zaznacza jednak, iż „mężów statecznych y białogłów zacnych”, którzy „zaprzańcow y czarownice precz gonią” nie brakuje – zwłaszcza w Krakowie „pod Białego Kruka sztandarem”.
więcej...
Ten dość zaskakujący tytuł zapowiada rewelacyjny tekst pióra jednego z najwybitniejszych znawców dziejów Polski – prof. Andrzeja Nowaka. Z właściwą sobie erudycją autor rozprawia się z propagandowymi naleciałościami narosłymi wokół rzezi galicyjskiej, dowodząc, iż współcześni pseudohistorycy cynicznie wykorzystują tę tragedię dziejową dla ukształtowania obrazu polskości jako „jednej wielkiej okrutnej zbrodni i męczarni” i niczego więcej. Jeśli rzeczywistość polskiej pańszczyzny była tak straszna, jak chcą tego specjaliści od antypolskiej propagandy, to jak to się stało, że „na długo przed 1846 r. w Rosji, w Niemczech, na Węgrzech, we Francji i w Hiszpanii były wojny chłopskie, a w Polsce – jakoś nie”? Dlaczego rosyjscy chłopi masowo uciekali na teren Rzeczypospolitej? W jaki sposób austriacka administracja zaborcza wykorzystała włościan galicyjskich, aby zdusić w zarodku „szlacheckie powstanie”? Jakie skutki dał w II poł. XIX w. wielki wysiłek tworzącej się polskiej inteligencji, „aby chłopa w obręb polskości wprowadzić”? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w prezentowanym tekście prof. Nowaka.
więcej...
"Wydumane algorytmy, bezsensowny system punktowy, fatalna „konstytucja dla nauki”"
Prof. Wojciech Polak nie patyczkuje się, opisując koszmarny stan polskiego szkolnictwa wyższego (nie tylko zresztą polskiego), zwłaszcza w dziedzinie nauk humanistycznych. Zbiurokratyzowany do absurdu system uniemożliwia bowiem studentom nabycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, zaś młodym naukowcom i profesorom – prowadzenie badań naukowych z prawdziwego zdarzenia. Narzucanie neomarksistowskich przedmiotów powiązanych z agresywną ideologią gender, przeciążenie zajęciami, zaniżenie poziomu studiów, brak egzaminów wstępnych, niszczenie zawodowe i psychiczne profesorów i studentów o poglądach katolickich to jedynie część problemów, z którymi zmagają się polskie uniwersytety. Autor podkreśla jednak, iż minister Przemysław Czarnek podjął wyzwanie naprawienia tej fatalnej sytuacji, co konsekwentnie realizuje.
więcej...
"Wolność krzyżami i piórem mierzona"
Historia najsłynniejszej pieśni związanej z II Korpusem Polskim gen. Władysława Andersa opisana piórem znakomitej badaczki dr Justyny Chłap-Nowakowej. Autorka przypomina przebieg słynnego natarcia Polaków na Monte Cassino i zdobycie przez nich strategicznego wzgórza z ruinami klasztoru Benedyktynów, czego nie zdołała dokonać żadna z armii alianckich. Nie mogło, rzecz jasna, zabraknąć historii życia autora „Czerwonych maków” – Feliksa Stanisława Konarskiego (pseud. Ref-Ren), utalentowanego poety, aktora piosenkarza, żołnierza armii gen. Andersa. „Co chwilę zbliżałem się do okna i patrzyłem na dalekie błyski artyleryjskiego ognia. Oni tam biją się o klasztor. Tam rozwarło się prawdziwe piekło...”, wspominał Konarski pamiętną noc z 17 na 18 maja. Wtedy właśnie powstały pierwsze zwrotki pieśni.
więcej...
"Burzliwe dzieje królewskich arrasów – narodowego skarbu"
Utalentowana pisarka Jolanta Sosnowska prezentuje fascynującą historię bezcennych renesansowych tapiserii – wawelskich arrasów. Zachwycające po dziś dzień maestrią wykonania, pięknem barw i kunsztem zawartych w artystycznym przekazie symboli i alegorii królewskie tkaniny-obrazy stanowią jeden z najpiękniejszych europejskich zabytków sztuki tkackiej. Od werdiur wprowadzających nas w świat fantastycznych zwierząt – rzeczywistych i baśniowych, przez monumentalne sceny biblijne, aż po nieco mniejsze, ale równie kunsztowne tkaniny służące do dekoracji wnęk okiennych i obić mebli królewskie arrasy są unikatem w skali światowej. Można je podziwiać na zorganizowanej na Zamku Królewskim na Wawelu wystawie „Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921”.
Opinie o produkcie (0)