WPIS 02/2018 (e-wydanie)
data wydania: | 22-02-2018 |
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Oddajemy w ręce czytelników najnowsze wydanie miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. W numerze lutowym znajdziecie Państwo mnóstwo ciekawych materiałów: wywiadów, tekstów historycznych, religijnych i ekonomicznych. Piszemy m.in. o stuleciu odzyskania niepodległości, 250. rocznicy Konfederacji Barskiej i objawieniach fatimskich. Przedstawiamy sylwetki XVIII-wiecznego szlachcica-przedsiębiorcy Jacka Jezierskiego i popularnego francuskiego pisarza Juliusza Verne’a. A przy okazji olimpiady w Pjongczangu rozmawiamy z rodzicami skoczka narciarskiego Kamila Stocha. Lutowy „Wpis” to prawie 100 stron świetnej lektury.
W bieżącym numerze:
● „Nie dojdzie w Europie do takiej hańby, że uczciwe państwo członkowskie zostanie poddane procedurze na podstawie niedorzecznych oskarżeń” – fragment wywiadu z premierem Węgier Viktorem Orbánem przeprowadzonego przez węgierskie Radio Kossuth.
● „Mieszkańców Korsz władza nie lubi. Nadal samotnie walczą o zdrowie...” – przedstawiamy ciąg dalszy konfliktu o Zakład Recyklingu Akumulatorów w miejscowości Korsze na Mazurach. Korszenianie od kilku lat starają się o zamknięcie zatruwającego środowisko i ludzi przedsiębiorstwa.
● „O marcu w październiku i innych dziwach” – Bohdan Urbankowski, uczestnik wydarzeń marcowych w 1968 r., wspomina ich przebieg na Uniwersytecie Warszawskimi i w Warszawie. Pisze też o potężnych prześladowaniach, jakim poddawała go Służba Bezpieczeństwa.
● „Fałszywe legendy Marca 1968” – w 50. rocznicę wydarzeń marcowych dr Marek Klecel obala związane z nimi mity.
● „Wiedza i prawda, jaką niosą nam objawienia fatimskie i prorocza wizja kard. Karola Wojtyły z 1967 r.” – przyjaciel i współpracownik Jana Pawła II, prof. Gabriel Turowski, pisze o maryjnym kulcie polskiego papieża i jego szczególnym umiłowaniu Matki Bożej Fatimskiej.
● „Gdy Rosja stała się gwarantem zła w Rzeczypospolitej” – w 250. rocznicę zawiązania Konfederacji Barskiej historyk, dr hab. Martyna Deszczyńska, pisze o jej przyczynach i przebiegu w pierwszych latach.
● „To była naprawdę mistrzowska gra Naczelnika!” – rozmowa z prof. Wojciechem Roszkowskim, autorem wydanej właśnie przez wydawnictwo Biały Kruk książki „Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego”. Badacz opisał w niej okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę i pierwsze miesiące istnienia nowego państwa.
● „Źródła zasilania budżetu są różnorodne i prędko nie wyschną” – Leszek Sosnowski rozmawia z wiceprzewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych, posłem Januszem Szewczakiem, o zasobach budżetu pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.
● „Podczas skoku myślimy tylko o jednym: aby Kamil bezpiecznie wylądował” – rozmowa z Krystyną i Bronisławem Stochami, rodzicami słynnego skoczka narciarskiego Kamila Stocha.
● „Biały orzeł stał się symbolem dumnej suwerenności” – obszerny fragment najnowszej książki prof. Andrzeja Nowaka zatytułowanej „Niepodległa! 1864–1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę”.
● „Rozdmuchane polityczne spory maskują prawdziwe tragedie” – przedstawiamy 10 zapomnianych konfliktów świata. 10 miejsc dotkniętych wojną, głodem, katastrofami naturalnymi i przemocą polityczną. Wśród nich m.in. Korea Północna, Mali i Sudan.
● „Gigant fascynujących powieści” – z okazji 190. rocznicy urodzin Juliusza Verne’a przedstawiamy postać i twórczość jednego z najpopularniejszych pisarzy wszech czasów, twórcy postaci Kapitana Nemo i Phileasa Fogga.
● „Ze szlachcica przedsiębiorca” – artykuł o Jacku Jezierskim, XVIII-wiecznym działaczu politycznym, społecznym i ekonomicznym, założycielu pierwszej w Polsce fabryki kos, szlachcicu, który został przedsiębiorcą.
● „Konfederacja Barska inspirowała niegdyś Francuzów, którzy podziwiali Pułaskiego” – artykuł o powieści „Przygody miłosne kawalera de Faublas” pióra francuskiego pisarza Jeana Baptiste’a Louveta de Couvray, w której znalazły się wątki związane z Polską i Konfederacją Barską”.
● „Filomaci na Syberii (3)” – trzecia część opowieści o losach zesłanych na katorgę młodych litewskich konspiratorów – filomatów i filaretów.
● „Polska inspiracją dla katolików Zachodu i krajem, w którym chcieliby żyć” – rozmowa z Magdaleną Korzekwą-Kaliszuk, dyrektorką polskiej sekcji organizacji CitizenGO.
● „Nasz kraj bezbronny wobec ataków cybernetycznych” – dr Piotr Łuczuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pisze o stanie przygotowania Polski na ewentualny atak informatyczny.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, ominiętych przez inne media. A w nim m.in.: we francuskich elektrowniach atomowych pracuje 59 dżihadystów, pod płaszczykiem eutanazji dochodziło w Belgii do morderstw oraz manipulacje niemieckiej telewizji.
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: nowe książki wydawnictwa Biały Kruk (w tym „Historia sportu w Polsce” i „Kazania sejmowe”), lutowy wiersz Leszka Długosza oraz oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok.
Opinie o produkcie (0)