WPIS 01/2020
data wydania: | 24-01-2020 |
Ukazał się pierwszy w tym roku numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Jak zawsze poruszamy w nim kwestie ważne, intersujące i aktualne. Przeczytacie Państwo m.in. o wydanym niedawno IV tomie „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka, sporach o ochronę środowiska oraz o burzliwej sytuacji polityczno-wojskowej na Bliskim Wschodzie. Przedstawiamy sylwetki ks. Waleriana Kalinki i sportowca Witalisa Ludwiczaka, przypominamy Powstanie Styczniowe i konferencję pokojową w Wersalu. Zamieszczamy też fragmenty legionowych i marynarskich wspomnień. Styczniowy „Wpis” to 108 stron zajmującej lektury. Zapraszamy do czytania!
W bieżącym numerze
● „Ciach go wizerunkiem!” – Leszek Sosnowski pisze jak ważny w życiu publicznym i polityce jest wizerunek i jak należy o niego walczyć.
● „Droga bez Boga drogą do upadku” – artykuł o zagrożeniach, z jakimi zmaga się w dzisiejszych czasach Kościół i jak trzeba się im przeciwstawiać.
● „Św. Jan Paweł II przestrzegał przed ‘holokaustem środowiska’” – przypominamy nauczanie polskiego papieża na temat przyrody i właściwego stosunku do niej.
● „Człowiek jest winien z powodu swej chciwości, a nie dlatego, że oddycha” – rozmowa z przyrodnikiem i ekologiem dr. Jerzym Kruszelnickim.
● „Jak pisałem IV tom ‘Dziejów Polski’” – prof. Andrzej Nowak opowiada o pracy nad najnowszą częścią swojego bestsellerowego cyklu historycznego.
● „Od słusznej kary za wojnę do bezczynności państw zachodnich” – w 100. rocznicę wejścia w życie traktatu wersalskiego przypominamy okoliczności, przebieg i ustalenia konferencji pokojowej w Paryżu.
● „Od Boga szablę mam na wroga” – artykuł o romantycznym poecie, spiskowcu i powstańcu styczniowym Mieczysławie Romanowskim.
● „Kalinka – burzliwe życie powstańca, dziejopisa i zakonnika” – prof. Piotr Biliński przybliża postać i dorobek XIX-wiecznego krakowsko-lwowskiego historyka ks. Waleriana Kalinki.
● „Nasze „chłopięta” biją się jak lwy” – publikujemy fragment wojennego dziennika żołnierza Legionów Polskich Artura Wierzbiańskiego.
● „Papieży dwóch i sześć kłamstw” – Adam Sosnowski krytycznie ocenia głośny film „Dwóch papieży”.
● „Attila Jamrozik nigdy nie schlebiał sile, nie lękał się stanąć po stronie zwyciężonych” – wspomnienie niedawno zmarłego krakowskiego artysty i działacza społecznego Attili Jamrozika.
● „Na Węgrzech tworzy się młoda, patriotyczna elita kraju” – Adam Sosnowski rozmawia z Balázsem Orbánem, wiceministrem i sekretarzem stanu ds. parlamentarnych i strategicznych Kancelarii Premiera Węgier.
● „Najbardziej zapalny region świata” – przedstawiamy sytuację militarną i polityczną na Bliskim Wschodzie – najbardziej zapalnym regionie świata.
● „Ostrzej zwalczane niż dziecięca pornografia i demoralizujące pomysły genderowych edukatorów” – artykuł o dobrym wpływie, jaki mają na dzieci zabawki militarne: karabiny, pistolety, czołgi.
● „Zabrakło talentu w wierszach, bo włożyła go w donosy” – Bohdan Urbankowski o inwigilowaniu i prześladowaniu pisarzy przez Służbę Bezpieczeństwa w latach PRL-u.
● „Słup ognia i tańczące światła (1)” – pierwsza część marynarskich wspomnień kapitana żeglugi wielkiej Józefa Gawłowicza.
● „Na zesłaniu w Tunce w Górach Sajańskich” – kolejna część opowieści o losach polskich duchownych na syberyjskim zesłaniu.
● „Siła przebicia entuzjazmu” – historyk sportu Krzysztof Szujecki przedstawia postać Witalisa Ludwiczaka, hokeisty olimpijczyka, wioślarza oraz... profesora prawa.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości ze świata, a w nim m.in. Państwo Islamskie zamordowało 10 chrześcijańskich zakładników, włoska mafia wyłudza pieniądze z Unii Europejskiej, a Diego Maradona poparł prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro.
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: nowości książkowe Białego Kruka, formularz prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok i wiersz Leszka Długosza.
Opinie o produkcie (0)