Oddajemy w ręce czytelników najnowsze wydanie miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. W numerze lutowym znajdziecie Państwo mnóstwo ciekawych materiałów: wywiadów, tekstów historycznych, religijnych i ekonomicznych. Piszemy m.in. o stuleciu odzyskania niepodległości, 250. rocznicy Konfederacji Barskiej i objawieniach fatimskich. Przedstawiamy sylwetki XVIII-wiecznego szlachcica-przedsiębiorcy Jacka Jezierskiego i popularnego francuskiego pisarza Juliusza Verne’a. A przy okazji olimpiady w Pjongczangu rozmawiamy z rodzicami skoczka narciarskiego Kamila Stocha. Lutowy „Wpis” to prawie 100 stron świetnej lektury.

W bieżącym numerze:

● „Nie dojdzie w Europie do takiej hańby, że uczciwe państwo członkowskie zostanie poddane procedurze na podstawie niedorzecznych oskarżeń” – fragment wywiadu z premierem Węgier Viktorem Orbánem przeprowadzonego przez węgierskie Radio Kossuth.

● „Mieszkańców Korsz władza nie lubi. Nadal samotnie walczą o zdrowie...” – przedstawiamy ciąg dalszy konfliktu o Zakład Recyklingu Akumulatorów w miejscowości Korsze na Mazurach. Korszenianie od kilku lat starają się o zamknięcie zatruwającego środowisko i ludzi przedsiębiorstwa.

● „O marcu w październiku i innych dziwach” – Bohdan Urbankowski, uczestnik wydarzeń marcowych w 1968 r., wspomina ich przebieg na Uniwersytecie Warszawskimi i w Warszawie. Pisze też o potężnych prześladowaniach, jakim poddawała go Służba Bezpieczeństwa.

● „Fałszywe legendy Marca 1968” – w 50. rocznicę wydarzeń marcowych dr Marek Klecel obala związane z nimi mity.

● „Wiedza i prawda, jaką niosą nam objawienia fatimskie i prorocza wizja kard. Karola Wojtyły z 1967 r.” – przyjaciel i współpracownik Jana Pawła II, prof. Gabriel Turowski, pisze o maryjnym kulcie polskiego papieża i jego szczególnym umiłowaniu Matki Bożej Fatimskiej.

● „Gdy Rosja stała się gwarantem zła w Rzeczypospolitej” – w 250. rocznicę zawiązania Konfederacji Barskiej historyk, dr hab. Martyna Deszczyńska, pisze o jej przyczynach i przebiegu w pierwszych latach.

● „To była naprawdę mistrzowska gra Naczelnika!” – rozmowa z prof. Wojciechem Roszkowskim, autorem wydanej właśnie przez wydawnictwo Biały Kruk książki „Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego”. Badacz opisał w niej okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę i pierwsze miesiące istnienia nowego państwa.

● „Źródła zasilania budżetu są różnorodne i prędko nie wyschną” – Leszek Sosnowski rozmawia z wiceprzewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych, posłem Januszem Szewczakiem, o zasobach budżetu pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.

● „Podczas skoku myślimy tylko o jednym: aby Kamil bezpiecznie wylądował” – rozmowa z Krystyną i Bronisławem Stochami, rodzicami słynnego skoczka narciarskiego Kamila Stocha.

● „Biały orzeł stał się symbolem dumnej suwerenności” – obszerny fragment najnowszej książki prof. Andrzeja Nowaka zatytułowanej „Niepodległa! 1864–1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę”.

● „Rozdmuchane polityczne spory maskują prawdziwe tragedie” – przedstawiamy 10 zapomnianych konfliktów świata. 10 miejsc dotkniętych wojną, głodem, katastrofami naturalnymi i przemocą polityczną. Wśród nich m.in. Korea Północna, Mali i Sudan.

● „Gigant fascynujących powieści” – z okazji 190. rocznicy urodzin Juliusza Verne’a przedstawiamy postać i twórczość jednego z najpopularniejszych pisarzy wszech czasów, twórcy postaci Kapitana Nemo i Phileasa Fogga.

● „Ze szlachcica przedsiębiorca” – artykuł o Jacku Jezierskim, XVIII-wiecznym działaczu politycznym, społecznym i ekonomicznym, założycielu pierwszej w Polsce fabryki kos, szlachcicu, który został przedsiębiorcą.

● „Konfederacja Barska inspirowała niegdyś Francuzów, którzy podziwiali Pułaskiego” – artykuł o powieści „Przygody miłosne kawalera de Faublas” pióra francuskiego pisarza Jeana Baptiste’a Louveta de Couvray, w której znalazły się wątki związane z Polską i Konfederacją Barską”.

● „Filomaci na Syberii (3)” – trzecia część opowieści o losach zesłanych na katorgę młodych litewskich konspiratorów – filomatów i filaretów.

● „Polska inspiracją dla katolików Zachodu i krajem, w którym chcieliby żyć” – rozmowa z Magdaleną Korzekwą-Kaliszuk, dyrektorką polskiej sekcji organizacji CitizenGO.

● „Nasz kraj bezbronny wobec ataków cybernetycznych” – dr Piotr Łuczuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pisze o stanie przygotowania Polski na ewentualny atak informatyczny.

● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, ominiętych przez inne media. A w nim m.in.: we francuskich elektrowniach atomowych pracuje 59 dżihadystów, pod płaszczykiem eutanazji dochodziło w Belgii do morderstw oraz manipulacje niemieckiej telewizji.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowe książki wydawnictwa Biały Kruk (w tym „Historia sportu w Polsce” i „Kazania sejmowe”), lutowy wiersz Leszka Długosza oraz oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok.

 

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl