Haider - kim jest? - na to pytanie odpowiada w wydanej nakładem Białego Kruka książce znana dziennikarka austriacka Christa Zöchling. Pasjonująco i w dogłębny sposób przedstawia ona sylwetkę tego wybitnego austriackiego polityka - kontrowersyjnego i bulwersującego, nie pozbawionego jednak uwodzącej tłumy charyzmy i budzącego w społeczeństwie skrajne emocje. Nieustępliwość, konsekwencja w działaniu i bezkompromisowość przysparzały byłemu wielokrotnemu premierowi Karyntii, zmarłemu w wyniku wypadku w 2008 r., zarówno żarliwych zwolenników, jak i zapiekłych wrogów.

Autorka przez wiele lat śledziła i dokumentowała działalność Jörga Haidera, by w prezentowanej publikacji zanalizować przyczyny jego wielkiej popularności. To lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych europejską sceną polityczną i jej najbardziej wyrazistymi postaciami.

1. Komediant i jego teatr    9

2. Dzieciństwo szefa    23

3. Plamka ślepa    49

4. 1968. Zapóźnienie w rozwoju    71

5. Lądowanie w Karyntii    93

6. Przejęcie władzy    111

7. Bogactwo myśli Heidera    141

8. Pozbywanie się partyjnych kolegów    165

9. Pułapki establishmentu    189

10. Posłowie we własnej sprawie    205 

Kronika wydarzeń, które miały miejsce po napisaniu książki    209


(G), „Dziennik Polski”

W wieku młodzieńczym chciał zostać aktorem. Zbierał wielkie brawa na deskach teatru szkolnego. Był tak dobry, że jak powiadają jego koledzy, fascynował swą grą nawet tych, którzy byli z nim skłóceni.

Działaniom Jörga Haidera na scenie politycznej Austrii przyklaskuje aż 26 proc. mieszkańców tego alpejskiego kraju. Jak to możliwe, że ten niewielkiego wzrostu polityk z południa Austrii stał się nagle zagrożeniem dla dzisiejszej, wspólnej Europy? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada w swojej książce pt: „Haider. Kim jest” Christa Zöchling, znana austriacka dziennikarka, która wczoraj przebywała w Krakowie promując pierwszą w Polsce książkę o liderze Wolnościowej Partii Austrii.

Konrad Niklewicz, „Gazeta Wyborcza”

Austriacka publicystka Christa Zoechling musiała włożyć dużo wysiłku, by zrekonstruować jego życiorys. Kto bowiem wiedział, że ojciec Joerga był działaczem NSDAP i uczestnikiem nieudanego puczu w Austrii w 1934 r.? Że w dzieciństwie Haider, dziś multimilioner, zaznał biedy, a ojciec – pożyczając samochód na wizyty rodzinne – nauczył go, jak skrywać kompleks niższości za maską dumy? Że ćwiczył szermierkę, wprawiając się na kukle z napisem „Szymon Wiesenthal”, a jako licealista zapisał się do organizacji proniemieckiej? I że osiągnął „odpowiedni” status majątkowy dopiero w latach 80., gdy otrzymał w spadku wielkie dobra ziemskie w Karyntii, przed II wojną należące zresztą do Żydów?

Haider jest silny, odporny na porażki i jednocześnie – bardzo barwny. „Wydobył politykę austriacką z nudów. Jest samotnym wilkiem, który nigdy nie daje się zbić z tropu, wytrwale wypełnia swoją misję. Jest odbiciem i ideałem społecznych tęsknot i oczekiwań” - konkluduje Zoechling.

lubimyczytac.pl

Ponury cień padł na Europę. Odżyły najgorsze wspomnienia z przełomu lat 30 i 40. Padło pytanie wprost : czy narodził się nowy Hitler?! Jak to możliwe, że ten mały polityk z południa Austrii, syn byłych działaczy hitlerowskich, stał się nagle ogólnoeuropejskim zagrożeniem? Na te i inne pytania odpowiada ta książka, która od lat śledzi poczynania Jörga Haidera. Przedstawia sylwetkę tego zręcznego a przy tym bezwzględnego populisty oraz penetruje dokładnie grunt, z którego on wyrósł.

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl