Chrześcijanie obojga narodów. Pielgrzymka Ojca Świętego na Ukrainę

Nie możemy stanąć przed Chrystusem jako Panem dziejów tak podzieleni w ciągu drugiego tysiąclecia. Muszą te podziały zostać zastąpione przez zbliżenie, porozumienie; muszą się zabliźnić rany na drodze do jedności chrześcijan.

Ojciec Święty bardzo pragnął pielgrzymować na Ukrainę, bo tam od wieków żyją obok siebie chrześcijanie wielu narodowości, przede wszystkim polskiej i ukraińskiej: katolicy, grekokatolicy, Ormianie, prawosławni. Odwiedził dwa jakże różne ukraińskie miasta - mniej przychylny Mu Kijów i oczekujący Go z wielką radością Lwów. W obu zostawił niezatarte ślady.
Ojciec Święty przełamał w Kijowie lody niechęci, we Lwowie rozlał morze entuzjazmu. W obu miastach zasiał ziarno nadziei na prawdziwie chrześcijańskie życie we wspólnocie, ponad podziałami.

Kolejną historyczną i przełomową pielgrzymkę Jana Pawła II prezentuje bardzo dokładnie album "Chrześcijanie obojga narodów". Nie jest to zwykła relacja. Oglądamy zdarzenia widziane okiem wyjątkowego artysty i zarazem wybitnego znawcy Rusi, papieskiego fotografa Adama Bujaka. Nie odstępował on Ojca Świętego ani na krok. Razem z zamieszczonymi w albumie homiliami i przemówieniami Jana Pawła II książka tworzy dokument niezwykłej urody i niezwykłej wagi, zwłaszcza dla obu słowiańskich narodów: ukraińskiego i polskiego, przed którymi rysuje się wielka misja pojednania.

Kijów

Sobota, 23 czerwca 2001

Powitanie na lotnisku Boryspol    8

Przemówienie Jana Pawła II na lotnisku    12

Spotkanie z przedstawicielami kultury, polityki i gospodarki w Pałacu Mariańskim    16

Przemówienie Jana Pawła II w Pałacu Mariańskim    18

 

Niedziela, 24 czerwca 2001

Msza św. w obrządku łacińskim na lotnisku Czajka   22

Homilia Jana Pawła II podczas mszy św. w obrządku łacińskim    30

Spotkanie z Ukraińską Radą Kościołów w Filharmonii Kijowskiej    32

Przemówienie Jana Pawła II na spotkaniu z Ukraińską Radą Kościołów    34

Na cmentarzu ofiar komunizmu z Bykowni    36

 

Poniedziałek, 25 czerwca 2001

Msza św. w obrządku wschodnim na lotnisku Czajka   42

Homilia Jana Pawła II podczas mszy św. w obrządku wschodnim    48

Przy pomniku ofiar hitleryzmu w Babim Jarze    68

 

Lwów

W Katedrze łacińskiej Wniebowzięcia NMP    78

W ormiańskiej Katedrze Zaśnięcia NMP    82

W greckokatolickiej Katedrze św. Jura    86

 

Wtorek, 26 czerwca 2001

Msza św. beatyfikacyjna w obrządku łacińskim na hipodromie    90

Homilia Jana Pawła II podczas mszy beatyfikacyjnej    102

Spotkanie z młodzieżą na osiedlu Sichów    130

Przemówienie Jana Pawła II podczas spotkania z młodzieżą    138

 

Środa, 27 czerwca 2001

Msza św. w obrządku wschodnim    142

Homilia Jana Pawła II podczas mszy św. w obrządku wschodnim    158

(aso), wiadomosci.wp.pl

Album Adama Bujaka „Chrześcijanie obojga narodów” to fotograficzny zapis czerwcowej pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę. Nie jest to zwykła relacja. Oglądamy zdarzenia widziane okiem wyjątkowego artysty i zarazem wybitnego znawcy Rusi. Razem z zamieszczonymi w wydawnictwie homiliami i przemówieniami Jana Pawła II książka tworzy dokument niezwykłej wagi i urody. W albumie nie brakuje bardzo osobistych zdjęć papieża. Bujak ukazał także wzruszenie Ukraińców uczestniczących w papieskich mszach w Kijowie i Lwowie. Widać tu łzy, nadzieję, ale i wielką radość. Wydawnictwo Biały Kruk przekazało bezpłatnie 500 egzemplarzy „Chrześcijan obojga narodów” na Ukrainę.

22 czerwca 2002 r.

Tadeusz A. Janusz, „Niedziela”, 33/2001

Album pod redakcją Leszka Sosnowskiego posiada formę „dziennika podróży”. Artysta dzień po dniu utrwala wydarzenia, klimaty i nastroje tego, co w dniach od 23 do 27 czerwca 2001 r. działo się podczas wizyty Papieża w Kijowie i we Lwowie. Obrazom malowanym mistrzowskim okiem i obiektywem A. Bujaka towarzyszą słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w odwiedzanych miejscach ziemi ukraińskiej. Twarz Papieża na zdjęciach A. Bujaka pełna jest zadumy, wewnętrznego spokoju, refleksji i modlitwy. (…) „Chrześcijanie Obojga Narodów” to dokumentacja historycznych wydarzeń na Ukrainie i niezwykle piękne dzieło artystyczne, które zarówno w swej warstwie obrazowej, jak i słownej daje przeżycie i pobudza do refleksji.

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl