Założyciel i prezes Białego Kruka nagrodzony papieskim medalem: „Per Artem Ad Deum” dla Leszka Sosnowskiego!
Gala wręczenia nagród Per Artem ad Deum. Stoją od lewej: biskup kielecki Marian Florczyk, laureat nagrody prof. Paweł Łukaszewski, odbierająca nagrodę w imieniu śp. Jerzego Skąpskiego Anna Skąpska, laureat nagrody Leszek Sosnowski. Fot. Adam Bujak „Za działalność na rzecz rozwijania literatury polskiej, w tym publikację wielotomowej serii książek przedstawiających dzieje Pontyfikatu św. Jana Pawła II” Papieska Rada ds. Kultury uhonorowała Leszka Sosnowskiego, założyciela i prezesa Wydawnictwa Biały Kruk Medalem Per Artem ad Deum (Przez Sztukę do Boga). Wręczenie tej prestiżowej nagrody odbyło się 28 września podczas otwarcia tegorocznej Międzynarodowej Wystawy SACROEXPO w Kielcach. Medal Papieskiej Rady ds. Kultury przyznawany jest od szesnastu lat za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę.
„Za nagrodę serdecznie dziękuję kapitule, choć najbardziej powinienem dziękować św. Janowi Pawłowi II" – powiedział po odebraniu nagrody wzruszony Leszek Sosnowski. – "Wiele osiągnięć Białego Kruka to zasługa również Ojca Świętego Jana Pawła II, albowiem wydaliśmy w Białym Kruku około 150 książek Jemu poświęconych, również książek zawierających Jego nauczanie. Największą radością było oczywiście wydawać książki razem z Papieżem, za Jego życia. Teraz robimy to w dalszym ciągu, choć już bez Niego, gdyż wydaje mi się, że upamiętnianie dzieła i osoby Jana Pawła II, naszego wielkiego świętego, jest naszym, polskim obowiązkiem. Kiedy za kilkadziesiąt lub więcej lat historycy pochylą się nad przełomem drugiego i trzeciego tysiąclecia, będą je oceniać również na podstawie różnicy, jaka zachodzi w odniesieniu do interpretacji osoby, czynu i dzieła Ojca Świętego. Gdy tworzyliśmy z Nim nasze książki, nawet nie przyszło nam do głowy, że kiedyś trzeba będzie głośno krzyczeć ‘brońmy tego Człowieka!’. A teraz tak właśnie jest! Musimy bronić św. Jana Pawła II i jest to nasza powinność. Jan Paweł II atakowany był również za życia, na przykład w niemieckich mediach, jednak w stosunku do tego, co dzieje się teraz, były to ataki delikatne. W tej chwili natomiast mamy do czynienia z atakami wyjątkowo brutalnymi i bezwzględnymi, po prostu chamskimi, na które nie wiadomo dlaczego jest przyzwolenie. Szkalowanie i oczernianie św. Jana Pawła II odbywa się obecnie niestety bezkarnie. W ten sposób nie wolno atakować żadnego człowieka, a co dopiero Tego, o którym pisano i mówiono – również ci, którzy dzisiaj go atakują – ‘największy z rodu Polaków’. Niech zatem św. Jan Paweł II pozostanie bez cienia wątpliwości największym z rodu Polaków. My w naszym Wydawnictwie staramy się te słowa podziwu wobec Niego zamieniać w czyny” – zakończył swoją wypowiedź prezes Białego Kruka Leszek Sosnowski.
W tym roku przyznawany nielicznym medal Per Artem Ad Deum otrzymali także dwaj inni Polacy: znakomity kompozytor prof. Paweł Łukaszewski oraz pośmiertnie światowej sławy artysta malarz, grafik i projektant witraży Jerzy Jan Skąpski. Gratulujemy!
A.D.
Wręczenie nagrody zbiegło się z ukończeniem wielkiego dzieła, jakim jest wydana przez Białego Kruka biografia św. Jana Pawła II pióra Jolanty Sosnowskiej:
Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 4.
Cóż z tego, że ciało słabło, skoro ani duch, ani Jego umysł nie gasły; Papież Polak nie zamierzał schodzić z krzyża. Ostatni tom „Hetmana Chrystusa”, opowiadając o schyłku pontyfikatu, opowiada zarazem o nadal intensywnej posłudze, o heroicznym wypełnianiu Piotrowej misji aż do ziemskiego końca.
Ojciec Święty nie miał spokojnej starości.
Komentarze (1)
Jakby dzisiaj wygladala moja biblioteka dokumentujaca zycie sw.Jana Pawla II bez "Bialego Kruka" ?? Nie do pomyslenia ! Dziekuje,bardzo dziekuje i pozdrawiam z dalekiego Heiligenhaus (Polnocna Nadrenia)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.