Założyciel i prezes Białego Kruka nagrodzony papieskim medalem: „Per Artem Ad Deum” dla Leszka Sosnowskiego!

Nasi autorzy

Założyciel i prezes Białego Kruka nagrodzony papieskim medalem: „Per Artem Ad Deum” dla Leszka Sosnowskiego!

Gala wręczenia nagród Per Artem ad Deum. Stoją od lewej: biskup kielecki Marian Florczyk, laureat nagrody prof. Paweł Łukaszewski, odbierająca nagrodę w imieniu śp. Jerzego Skąpskiego Anna Skąpska. Fot. Adam Bujak Gala wręczenia nagród Per Artem ad Deum. Stoją od lewej: biskup kielecki Marian Florczyk, laureat nagrody prof. Paweł Łukaszewski, odbierająca nagrodę w imieniu śp. Jerzego Skąpskiego Anna Skąpska, laureat nagrody Leszek Sosnowski. Fot. Adam Bujak „Za działalność na rzecz rozwijania literatury polskiej, w tym publikację wielotomowej serii książek przedstawiających dzieje Pontyfikatu św. Jana Pawła II” Papieska Rada ds. Kultury uhonorowała Leszka Sosnowskiego, założyciela i prezesa Wydawnictwa Biały Kruk Medalem Per Artem ad Deum (Przez Sztukę do Boga). Wręczenie tej prestiżowej nagrody odbyło się 28 września podczas otwarcia tegorocznej Międzynarodowej Wystawy SACROEXPO w Kielcach. Medal Papieskiej Rady ds. Kultury przyznawany jest od szesnastu lat za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę.

„Za nagrodę serdecznie dziękuję kapitule, choć najbardziej powinienem dziękować św. Janowi Pawłowi II" – powiedział po odebraniu nagrody wzruszony Leszek Sosnowski. – "Wiele osiągnięć Białego Kruka to zasługa również Ojca Świętego Jana Pawła II, albowiem wydaliśmy w Białym Kruku około 150 książek Jemu poświęconych, również książek zawierających Jego nauczanie. Największą radością było oczywiście wydawać książki razem z Papieżem, za Jego życia. Teraz robimy to w dalszym ciągu, choć już bez Niego, gdyż wydaje mi się, że upamiętnianie dzieła i osoby Jana Pawła II, naszego wielkiego świętego, jest naszym, polskim obowiązkiem. Kiedy za kilkadziesiąt lub więcej lat historycy pochylą się nad przełomem drugiego i trzeciego tysiąclecia, będą je oceniać również na podstawie różnicy, jaka zachodzi w odniesieniu do interpretacji osoby, czynu i dzieła Ojca Świętego. Gdy tworzyliśmy z Nim nasze książki, nawet nie przyszło nam do głowy, że kiedyś trzeba będzie głośno krzyczeć ‘brońmy tego Człowieka!’. A teraz tak właśnie jest! Musimy bronić św. Jana Pawła II i jest to nasza powinność. Jan Paweł II atakowany był również za życia, na przykład w niemieckich mediach, jednak w stosunku do tego, co dzieje się teraz, były to ataki delikatne. W tej chwili natomiast mamy do czynienia z atakami wyjątkowo brutalnymi i bezwzględnymi, po prostu chamskimi, na które nie wiadomo dlaczego jest przyzwolenie. Szkalowanie i oczernianie św. Jana Pawła II odbywa się obecnie niestety bezkarnie. W ten sposób nie wolno atakować żadnego człowieka, a co dopiero Tego, o którym pisano i mówiono – również ci, którzy dzisiaj go atakują – ‘największy z rodu Polaków’. Niech zatem św. Jan Paweł II pozostanie bez cienia wątpliwości największym z rodu Polaków. My w naszym Wydawnictwie staramy się te słowa podziwu wobec Niego zamieniać w czyny” – zakończył swoją wypowiedź prezes Białego Kruka Leszek Sosnowski.

W tym roku przyznawany nielicznym medal Per Artem Ad Deum otrzymali także dwaj inni Polacy: znakomity kompozytor prof. Paweł Łukaszewski oraz pośmiertnie światowej sławy artysta malarz, grafik i projektant witraży Jerzy Jan Skąpski. Gratulujemy!  

A.D.

Wręczenie nagrody zbiegło się z ukończeniem wielkiego dzieła, jakim jest wydana przez Białego Kruka biografia św. Jana Pawła II pióra Jolanty Sosnowskiej:

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 4.

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 4.

 

Cóż z tego, że ciało słabło, skoro ani duch, ani Jego umysł nie gasły; Papież Polak nie zamierzał schodzić z krzyża. Ostatni tom „Hetmana Chrystusa”, opowiadając o schyłku pontyfikatu, opowiada zarazem o nadal intensywnej posłudze, o heroicznym wypełnianiu Piotrowej misji aż do ziemskiego końca.
Ojciec Święty nie miał spokojnej starości.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.