Wciąż ubywa księgarń. Niepokojące zjawisko spotęgowała pandemia koronawirusa
Według danych opublikowanych przez Ogólnopolską Bazę Księgarń w listopadzie 2020 na 10 000 mieszkańców Polski przypadało 0,45 księgarni, podczas gdy jeszcze w kwietniu wskaźnik ten wynosił 0,47.
Dla porównania - we Francji czy Niemczech na 10 000 mieszkańców przypada około 0,7 księgarni.
Najwięcej księgarń względem liczby mieszkańców jest w województwach mazowieckim, małopolskim i śląskim. Najmniej książnic na tę samą liczbę mieszkańców przypada w województwach świętokrzyskim i opolskim, gdzie mieści się zaledwie 28 księgarń.
Wpływ na to zjawisko ma bez wątpienia także pandemia, choć nie jest to jedyna przyczyna. Prawdopodobne jest, że przygotowywana obecnie przez rząd Tarcza 6.0 obejmie także księgarnie, które będą mogły liczyć na rządową pomoc.
rynek-ksiazki.pl, AD
Czytelnictwo i książki to jeden z istotnych elementów naszej cywilizacji. Nad jej stanem pochyla się w swojej najnowszej książce prof. Wojciech Roszkowski:
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.