Szwajcarska organizacja obrony praw zwierząt przeciwko Mszom św. ku czci św. Huberta

Nasi autorzy

Szwajcarska organizacja obrony praw zwierząt przeciwko Mszom św. ku czci św. Huberta

Wizja św. Huberta. Obraz przypisywany Janowi Brueghelowi lub Peterowi Paul Rubensowi. Fot. Wikipedia, domena publiczna. Wizja św. Huberta. Obraz przypisywany Janowi Brueghelowi lub Peterowi Paul Rubensowi. Fot. Wikipedia, domena publiczna. Jak podaje szwajcarski katolicki portal internetowy kath.ch, na skrzynki poczty elektronicznej rozlicznych organizacji kościelnych w tym kraju masowo napływają e-maile z petycją, której celem jest nakłonienie tamtejszych Kościołów do rezygnacji z Mszy św. i nabożeństw ku czci św. Huberta. W niemieckim obszarze językowym odbywają się one w dniu 3 listopada. Petycję sformułowała działająca od 2015 r. organizacja IG Wild beim Wild z siedzibą w Zizers w kantonie Graubünden. Nie brak w niej ostrych słów: zajmujący się hobbystycznie łowiectwem są tam porównani do sekty i zarzuca się im, że świadomie nie podążają za naukami swojego patrona, tak więc „jesteśmy przekonani – brzmi konkluzja – że żaden Kościół nie chce być wrzucany do jednego worka z takim ugrupowaniem. Proszę więc zrezygnować w przyszłości z Mszy ku czci św. Huberta. Celebrowanie nabożeństwa, które daje myśliwym symboliczne błogosławieństwo na systematyczne zabijanie bezbronnych współstworzeń, wysyła całkowicie fałszywy sygnał. Kościoły muszą wstawiać się za zachowaniem stworzenia, nie jego niszczeniem. Msza ku czci św. Huberta nie bierze pod uwagę, że św. Hubert z myśliwego stał się przekonanym przeciwnikiem polowania”.

Przedstawiciel IG Wild im Wild, Carl Sonnthal, powiedział w rozmowie z kath.ch, że oczekują na odzew. Jak stwierdził, organizacja napisze także do Watykanu. „Nie sądzimy, żeby kościół był odpowiednim miejscem na taką Mszę. Przez analogię: każda grupa żołnierzy, która by się tak pokazała w kościele ze swoimi ofiarami, zostałaby niechlubnie zwolniona ze służby i skierowana na oddział psychiatryczny”. Mówi, że ich petycja spotkała się już z reakcją: „[Kościół] ma potraktować maile z protestami poważnie i zastanowić się, czy Msze ku czci św. Huberta mają jeszcze miejsce w Kościele w XXI wieku”.

Przeciwko hubertusowym Mszom św. protestuje także – od około dwóch lat – organizacja Hunt Watch, która agituje przeciwko polowaniom przede wszystkim w mediach społecznościowych, przeprowadza jednak także akcje, podczas których jej członkowie w czarnych ubraniach z widniejącymi na nich pojedynczymi literami, układają napis „Zatrzymać rzeź”.

„Generalnie wtedy sprzeciwiam się polowaniu, kiedy służy ono po prostu rozrywce myśliwego” – mówi Simon Spengler, odpowiedzialny za komunikację z ramienia Kościoła katolickiego w kantonie  Zürich. Jest przekonany, że myśliwi, których zna, wykonują swoje zajęcie z wielkim szacunkiem dla zwierząt i wielką świadomością odpowiedzialności wobec stworzenia. „Jeśli jakaś społeczność łowiecka na Mszy ku czci św. Huberta przypomina o odpowiedzialności wobec zwierząt i przyrody, dla mnie to nawet wartościowa forma nabożeństwa”.

Źródło: kath.ch, AM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki objaśniające naszą wiarę katolicką:  

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

Karl Keating

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.