Schizma? Kard. Marx sprzeciwia się Rzymowi i zapowiada, że niemiecki Kościół „pozostanie na swojej drodze.”

Nasi autorzy

Schizma? Kard. Marx sprzeciwia się Rzymowi i zapowiada, że niemiecki Kościół „pozostanie na swojej drodze.”

Kard. Reinhard Marx  Fot. Wikimedia Kard. Reinhard Marx Fot. Wikimedia

Niemiecki kardynał Reinhard Marx ogłosił, że będzie kontynuował „wiążący proces synodalny” opisany przez Watykan jako „eklezjologicznie nieważny” – i zasugerował, że droga niemiecka mogłaby służyć jako wzór dla Kościoła powszechnego.

Informują o tym media w odniesieniu do listu kard. Marxa do kardynała Marca Ouelleta. W swoim liście arcybiskup monachijski upomina prefekta Kongregacji ds. Biskupów i wręcz go poucza: „Być może pomocna byłaby rozmowa przed wysłaniem tych dokumentów”. Niemiecki kardynał nie zgadza się również z opinią prawną Papieskiej Komisji ds. Tekstów Prawnych i zapowiada, że ​​wkrótce przeprowadzi rozmowę z kard. Ouelletem w celu wyjaśnienia wielu nieporozumień, którymi się tamten rzekomo kierował. List niemieckiego kardynała poinformował także Watykan, że tzw. proces synodalny (eufemizm oznaczający np. komunię dla rozwodników lub kapłaństwa kobiet) będzie kontynuowany zgodnie z planem, niezależnie od instrukcji Kurii czy papieża.

Konferencja Biskupów Niemieckich zleciła przetłumaczenie swojego statutu na kilka języków, a wysoko postawieni pracownicy kurii potwierdzili, że oczywistym zamiarem biskupów niemieckich było stworzyć na podstawie niemieckiej drogi przykład dla Kościoła powszechnego. Podobnie kard. Marx wyraził się w liście do Ouelleta i napisał, że niemieckie podejście może być pomocne dla Kościoła powszechnego i innych Konferencji Episkopatów.

W międzyczasie okazało się, że inni niemieccy duchowni, kardynał Rainer Maria Woelki i biskup Rudolf Voderholzer, przedstawili alternatywną propozycję statutu „drogi synodalnej”. Ten projekt umieszcza ewangelizację w centrum procesu angażując możliwie jak najwięcej przedstawicieli katolicyzmu w Niemczech, omijając jednak przeszkody kanoniczne, które wskazał również Watykan „i unika omawiania problemów, które już zostały rozwiązane,” napisali kard. Woelki i biskup Voderholzer. W ten sposób uniknięto by także wniesienia zalążka podziału do Kościoła partykularnego i powszechnego. Pozwala to uniknąć specjalnych dróg dla Kościoła katolickiego w Niemczech, co mogłoby prowadzić do zerwania z Kościołem powszechnym.”

Na sierpniowym posiedzeniu Stałej Rady projekt został przekazany biskupom do głosowania. 21 głosowało przeciw, trzech głosowało za, a trzech innych wstrzymało się od głosu.

Źródło: CNA Deutsch

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 2.

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 2.

Jolanta Sosnowska

Drugi tom „Hetmana Chrystusa” wkracza w kolejny intensywny rozdział ewangelizacji świata tylko przyhamowany próbą zabójstwa Papieża Polaka. Odbywamy z Janem Pawłem II następne podróże po świecie, w tym bardzo niebezpieczne, do targanych wojnami domowymi państw Ameryki Łacińskiej i Afryki, do obcych wyznaniowo krajów azjatyckich, do wielu krajów wyspiarskich, a także dwie pielgrzymki do Ojczyzny.

 

Komentarze (2)

  • Podpis:
    E-mail:
  • katolik

    Kupa niemieckich bazooki i komunistów w niemieckim kościele.

  • Joanna d'Arc

    Nazwisko Marx wiele wyjaśnia....

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.