Ryszard Czarnecki: Nie można kupować milczenia Europy w kwestii sytuacji mniejszości religijnych w Chinach

Nasi autorzy

Ryszard Czarnecki: Nie można kupować milczenia Europy w kwestii sytuacji mniejszości religijnych w Chinach

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki  Fot. European Parliament@Flickr Europoseł PiS Ryszard Czarnecki Fot. European Parliament@Flickr

W trakcie ostatniej sesji plenarnej w tej kadencji Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat sytuacji mniejszości religijnych i etnicznych w Chinach. W ostatnich latach społeczności religijne i etniczne w Chinach zmagają się z coraz większymi represjami. W Chinach jest najwięcej więźniów religijnych w świecie, a raporty wskazują, że w roku 2018 nastąpił wzrost przypadków prześladowań, aresztowań i zatrzymań o co najmniej 35% w porównaniu do 2017 r., co oznacza najwyższy poziom od lat 70. XX wieku. Rewizja Regulaminu Spraw Religijnych z 2018 r. jeszcze bardziej zaostrzyła kontrolę Komunistycznej Partii Chin nad działalnością religijną. Towarzyszy jej wzrost ograniczeń zarówno wobec zarejestrowanych, jak i niezarejestrowanych kościołów, które są nękane, wierzący zatrzymywani, budynki kościołów rozbierane a zgromadzenia rozpraszane. Również w Tybecie sytuacja pogorszyła się w ciągu ostatnich lat. Rząd chiński ograniczył prawa człowieka pod pretekstem ochrony bezpieczeństwa i stabilizacji oraz prowadzi ciągły atak na tożsamość i kulturę Tybetu.

W imieniu Grupy EKR w debacie wziął udział europoseł PiS, Ryszard Czarnecki.

Czarnecki mówił, że prawa chrześcijan i prawa innych mniejszości religijnych w Chińskiej Republice Ludowej to jest bardzo ważna kwestia i cieszy się, że ten temat jest poruszany. Dodał, że jest za rozwojem relacji Unia Europejska - Chiny i rozwojem relacji gospodarczych, które są dla nas opłacalne. „Nie może być jednak sytuacji, kiedy prawa ludzi wierzących będą przehandlowane za to, żebyśmy mogli robić biznesy z Pekinem” - podkreślał europoseł PiS. Ryszard Czarnecki stanowczo mówił, że nie można kupować milczenia Europy w tej kwestii. Polski polityk przypomniał także debatę na temat Ujgurów, która odbyła się w parlamencie kilka lat temu, w czasie której odrzucono poprawkę na temat obrony praw także chrześcijan. Dodał, że na szczęście dzisiaj tak się nie stanie.

PAKIET Imigranci u bram + Utopia europejska w cenie 85 zł

PAKIET Imigranci u bram + Utopia europejska w cenie 85 zł

Krzysztof Szczerski, Paweł Stachnik, ks. Waldemar Cisło

Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w. + Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy w promocyjnej cenie 85 zł zamiast 118 zł
Książki, które otwierają oczy!
 
Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w.
Co trzy minuty gdzieś na świecie ginie jeden chrześcijanin; nie umiera naturalną śmiercią; ginie męczeńsko za to, że nie chciał wyrzec się Pana Jezusa.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.