Przywódcy Kościołów chwalą jedność obywateli w obliczu kryzysu.
Po cotygodniowej wideokonferencji 17 kwietnia przywódcy głównych Kościołów w Irlandii wyrazili głębokie uznanie i podziękowania dla osób pracujących na linii frontu podczas obecnej pandemii koronawirusa, chwaląc je za „ich pracę, odwagę i współczucie”.
Przywódcy Kościoła Irlandii, Kościoła Metodystycznego w Irlandii, Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Prezbiteriańskiego w Irlandii i Irlandzkiej Rady Kościołów oczekują z nadzieją czasu ustąpienia i zakończenia pandemii, mówiąc, że „będziemy również mieć odnowione i wzmocnione poczucie wspólnoty na naszej wyspie oraz doświadczymy nowego wzajemnego zrozumienia i głębszego uznania”.
Przywódcy Kościołów zachęcili również osoby, które biorą udział w czwartkowych wieczornych aktach uznania dla brytyjskich pracowników służby zdrowia, aby modliły się za nich, gdy oklaski się zakończą i ludzie wrócą do swoich domów. Wspólnie wydali następujące oświadczenie:
„Być wspólnotą, w prawdziwym tego słowa znaczeniu, oznacza, że jako jednostki uznajemy naszą wzajemną zależność i pracujemy razem, aby osiągnąć coś dla większego dobra, z którego skorzystamy wszyscy. W ciągu ostatnich tygodni byliśmy świadkami, jak ogromna większość ludzi na tej wyspie współpracuje w sposób, jakiego być może nigdy wcześniej nie widziano, chroniąc się przed tym strasznym, niewidocznym wrogiem atakującym naszą społeczność. Opuszczone ulice i drogi nie są oznaką porzucenia, ale miłości.
Największy podziw budzą nasi pracownicy służby zdrowia, którzy dosłownie służą na froncie, opiekując się nad chorymi i umierającymi. Składamy nasze najgłębsze podziękowania, chwaląc ich za ich pracę, odwagę i współczucie, nadal wspominając ich w naszych modlitwach. Pamiętamy również o niezliczonych innych osobach, które służą społeczności na sposoby, jakie w innych okolicznościach uznawalibyśmy za niewarte wspomnienia – osobach zaangażowanych w dostarczanie i sprzedaż żywności i niezbędnych artykułów, farmaceutach i innych pracujących z ludźmi dla naszego dobrego samopoczucia. Mamy wobec nich ogromny dług wdzięczności i jesteśmy im winni wiele podziękowań – podziękowań, które pod wieloma względami należą się wszystkim, ponieważ uczestniczymy w przestrzeganiu trudnych, ale koniecznych ograniczeń normalnego życia, jakie znamy. To trudne czasy, ale jeśli wszyscy pracujemy razem dla wspólnego dobra, nadejdą lepsze dni.
Czekając na te dni, nadal okazujemy jako wdzięczna społeczność nasze wspólne uznanie dla tych, którzy pracują w naszej służbie zdrowia w całej Wielkiej Brytanii, i dla wszystkich, którzy dbają o społeczność na różne sposoby, przez to, że bierzemy udział w oklaskach o godzinie 8 w czwartkowe wieczory. To zjednoczenie się jest cudownie podnoszącym na duchu i znaczącym aktem, który jest bardzo ceniony przez tych, którzy służą na linii frontu.
Gdy wracacie wieczorem do domu w każdy czwartek, zachęcamy was, abyście przyłączyli się do nas i ofiarowali Bogu modlitwę dziękczynną za wszystkich, dla których wyraziliśmy uznanie oklaskami. Proszę, módlcie się, aby doświadczyli Bożej siły i odwagi, bezpieczeństwa i błogosławieństwa w swojej pracy. Módlcie się także za tych, o których się troszczą – chorych, bezbronnych, umierających i cierpiących.
Jeśli Bóg pozwoli, gdy pandemia minie, będziemy również mieć odnowione i wzmocnione poczucie wspólnoty na naszej wyspie oraz doświadczymy nowego wzajemnego zrozumienia i głębszego uznania”.
Źródło: catholicbishops.ie, AM
Św. Jan Paweł II Wielki na drodze Chrystusa
Zamieszczone w tej książce rozważania Drogi Krzyżowej zostały napisane przez krakowskiego metropolitę abp. Marka Jędraszewskiego na nabożeństwo, które w roku 2020 miało zostać odprawione w Nowej Hucie. Nie mogło być odprawione z powodu pandemii koronawirusa. Ale te bardzo ciekawe, warte utrwalenia rozważania ukazują się w postaci książkowej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.