Prof. Andrzej Nowak otrzymał prestiżową nagrodę za swoje „Dzieje Polski”.

Nasi autorzy

Prof. Andrzej Nowak otrzymał prestiżową nagrodę za swoje „Dzieje Polski”.

Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że prof. Andrzej Nowak został odznaczony prestiżową Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza. Naszego autora uhonorowano za wydane w Białym Kruku „Dzieje Polski. Tom I. Skąd nasz ród”.

Jak co roku, 11 listopada – w Święto Niepodległości – przyznano prestiżową Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Otrzymał ją wybitny profesor Andrzej Nowak za dzieło „Dzieje Polski. Tom I. Od 1202 roku. Skąd nasz ród”. Autor został nagrodzony przede wszystkim za sposób pisania o polskiej historii, który niestety jest dzisiaj bardzo rzadki, a który kiedyś był wyznacznikiem dzieł historycznych w naszej literaturze. A mianowicie chodzi o niechowanie się za parawanem scjentyzmu chociaż są oparte na solidnej bazie historycznej – tłumaczy prof. Jacek Bartyzel, wchodzący w skład kapituły przyznającej nagrodę.

„Dzieje Polski” to także dzieło o niezwykłych walorach literackich, gdyż jest to pięknie opowiedziana historia z punktu widzenia nie tylko naukowca, który beznamiętnie podchodzi do badanego przedmiotu dziejów, ale który pisze o historii jako Polak, patriota, który ma poczucie przynależności do wspólnoty narodowo-państwowej. W „Dziejach Polski” można dostrzec, że prof. Andrzej Nowak przeżywa wzloty i upadki swojego narodu z perspektywy obywatelskiej, tak jak kiedyś przeżywali je m.in. Szujski, Askenazy, Konopczyński, Jasiennica czy Mackiewcz – dodaje prof. Bartyzel w uzasadnieniu przyznania nagrody właśnie prof. Andrzejowi Nowakowi.

Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród

Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród

Andrzej Nowak

Pierwszy tom pomnikowych "Dziejów Polski", napisanych przez wybitnego historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzeja Nowaka, obejmuje okres od początków państwa polskiego do 1202 r. (śmierć Mieszka III Starego). Jest on częścią zaplanowanej na sześć tomów monumentalnej panoramy dziejów naszego narodu, od jego czasów najdawniejszych aż do współczesnych.

 

Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski

Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski

Andrzej Nowak

Drugi tom bestsellerowych "Dziejów Polski" pióra znakomitego historyka prof. Andrzeja Nowaka. Kontynuacja opowieści o burzliwych losach naszego kraju w okresie rozbicia dzielnicowego. Tom obejmuje okres od śmierci księcia Mieszka Starego w 1202 r. i objęcia władzy w Krakowie przez Władysława Laskonogiego, aż do wkroczenia Kazimierza Wielkiego na Ruś w 1340 r. Autor w fascynujący sposób przybliża wysiłki zmierzające do odnowienia Królestwa Polskiego podjęte w XIII w.

 

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza to polska nagroda literacka przyznawana od 2002 roku. Fundatorami Nagrody są przedsiębiorcy Jan Michał Małek i Zbigniew Zarywski. Nagroda przyznawana jest corocznie, a ogłoszenie wyników i uroczystość wręczenia laurów odbywa się 11 listopada.

Kapituła nagrody rozpatruje każdorazowo, jako kandydatury Nagrody, utwory literackie (powieści, eseje, poezję) i publicystyczne (w tym polityczne) oraz naukowe rozprawy historyczne i krytycznoliterackie, napisane w języku polskim przez autorów żyjących, wydane w formie książkowej w poprzednim roku i zgłoszone przez wydawców do konkursu.

Latem ogłaszane są nominacje do Nagrody, zwykle obejmujące około 10 książek. Spośród ich autorów wyłaniany jest następnie laureat Nagrody, który otrzymuje nagrodę pieniężną i złoty medal z portretem patrona Nagrody oraz jego literackim credo: „Jedynie prawda jest ciekawa”.

Prof. Andrzej Nowak dołącza do wybitnego grona odznaczonych autorów, w którym znajdują się również m.in.: Ryszard Legutko, Tomasz Merta, Jarosław Marek Rymkiewicz czy Bronisław Wildstein.

A na koniec ważna informacja dla Czytelników. II tom "Dziejów Polski" ukaże się w połowie grudnia, a więc jeszcze przed Świętami!

Więcej informacji o książce "Dzieje Polski" można zobaczyć tutaj.

inf. włas./mmil

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.