Premier Kanady Justin Trudeau wyrzucił krytycznego wobec niego dziennikarza z konferencji prasowej.

Nasi autorzy

Premier Kanady Justin Trudeau wyrzucił krytycznego wobec niego dziennikarza z konferencji prasowej.

Premier Kanady Justin Trudeau fot. jba.af.mil Premier Kanady Justin Trudeau fot. jba.af.mil  

Członkowie kanadyjskiego Centrum Sprawiedliwości do Spraw Wolności Konstytucyjnych (The Justice Centre for Constitutional Freedoms)wystosowali ostrzeżenie do premiera Justina Trudeau w kwestii wykluczania przez niego „alternatywnych” (tzn. niewygodnych dla niego) mediów z uczestnictwa w konferencjach prasowych z jego udziałem. Wolność słowa kanadyjskich mediów jest chroniona przez Kanadyjską Kartę Praw i Wolności (The Canadian Charter of Rights and Freedoms); według Centrum Sprawiedliwości doszło do naruszenia konstytucji.

Wystosowane pismo jest odpowiedzią na niedopuszczenie do udziału w konferencji prasowej 27 maja w Rideau Cottage Keeana Bexte’a, dziennikarza „The Rebel News”. „Justin Trudeau po prostu kazał mnie fizycznie wyrzucić z konferencji”, pisze Bexte na łamach swojego macierzystego dziennika. Istotnie, dziennikarz został siłą wyprowadzony przez ochronę, podczas gdy przedstawiciele innych mediów bez przeszkód wzięli udział w konferencji i mogli zadawać premierowi pytania. Po stronie przedstawiciela „The Rebel News” stanął prezes Centrum Sprawiedliwości, prawnik John Carpay: „Karta Praw i Wolności chroni prawa wszystkich mediów, także niezależnych i „mniej mainstreamowych”, mówi Carpay. „Przedstawiciele wszystkich mediów mają prawo brać czynny udział w pozyskiwaniu i rozpowszechnianiu informacji, niezależnie od tego, jaki mogą przejawiać subiektywizm, ani też od tego, czy angażują się w poparcie dla danego przedstawiciela władzy lub partii politycznej, czy też nie”, podkreśla prezes Centrum Sprawiedliwości.

„The Rebel News” (uwzględnione na liście Karty Praw i Wolności jako dziennik, którego prawa są chronione – przyp.MM) nie są dziennikiem znanym z sympatii ani do Justina Trudeau, ani do Liberalnej Partii Kanady. „Wygląda więc na to, że odmowa pozwolenia na udział w konferencji prasowej premiera przedstawiciela ‘The Rebel News’, jest próbą uchronienia się od krytyki”, podkreśla John Carpay, dodając, iż faworyzowanie dziennikarzy przychylnych rządowi i niedopuszczanie do udziału w publicznej dyskusji mediów krytycznych wobec partii rządzącej nosi znamiona dyktatury (niezależnie od poglądów politycznych). W konkluzji listu John Carpay oraz pozostali przedstawiciele Centrum Sprawiedliwości domagają się od premiera publicznych przeprosin dla Keeana Bexte’a oraz przestrzegania prawa wolności słowa gwarantowanego przez Kartę Praw i Wolności.

Źródło: Life Site News, MM

W 80 podróży dookoła świata

W 80 podróży dookoła świata

Marcin Wolski

Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.