„Polskość jest przywilejem” - PREMIERA nowej książki!

Nasi autorzy

„Polskość jest przywilejem” - PREMIERA nowej książki!

Zbiór znakomitej publicystyki konserwatywnej i chrześcijańskiej. Antoni Macierewicz, Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, Krzysztof Ożóg, Leszek Sosnowski, Krzysztof Szczerski, Janusz Szewczak i wiele innych autorów!


Sprawa, o której trzeba koniecznie powiedzieć, to niezwykła, niesamowita szansa, która się nie zdarzyła żadnemu pokoleniu Polaków – to kwestia Ukrainy. To rodząca się na naszych oczach zmiana geopolitycznego kształtu Europy, która daje Polsce szansę na miarę pierwszych Piastów i pierwszych Jagiellonów. To moment, który może być zwrotny w historii Europy, a na pewno w historii Polski. (…) Polska jako naród nie może sobie pozwolić na zlekceważenie faktu, że na naszych oczach powstaje autentyczne, niepodległe państwo ukraińskie, które może doprowadzić do zupełnej zmiany strategii geopolitycznej, a w konsekwencji także do zmiany państwa rosyjskiego.

To fragment tekstu autorstwa Antoniego Macierewicza zamieszczonego w wydanej właśnie przez Białego Kruka książce „Polskość jest przywilejem” opatrzonej podtytułem „Antologia publicystki patriotycznej”. To zbiór niezwykle ważnych i poruszających artykułów opublikowanych na przestrzeni lat 2012-2016 na łamach miesięcznika „Wpis” (co jest skrótem od „Wiara, Patriotyzm i Sztuka”).

Wydawca zdecydował się na wybranie spośród ponad 74 numerów pisma tekstów najlepszych, najciekawszych, najwartościowszych i najbardziej aktualnych, co widać choćby po zacytowanym na wstępie wystąpieniu Antoniego Macierewicza. Takich, które zebrane w postaci książkowej zapewnią publicystyczną lekturę na najwyższym poziomie. Tematyka tomu jest zróżnicowana, tak jak zróżnicowana jest zawartość miesięcznika „Wpis”. Mamy więc w „Polskości” artykuły historyczne, polityczne, gospodarcze, religijne, kulturalne. Są wywiady, reportaże z różnych stron kraju, teksty polemiczne i eseistyczne, a także fachowe analizy, np. rynku mediów.

Zebrane w „Polskości” teksty wyszły spod piór znanych i cenionych autorów, którzy już nie raz udowodnili swoją naukową i publicystyczną wybitność. Są wśród nich m.in. historyk i sowietolog prof. Andrzej Nowak, minister w kancelarii prezydenta RP odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe prof. Krzysztof Szczerski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, poseł PiS, wybitny ekonomista Janusz Szewczak, ekspert gospodarczy prof. Artur Śliwiński, teolog i biblista prof. Waldemar Chrostowski, fotografik Adam Bujak czy prezes wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski. Większość autorów „Polskości” od lat współpracuje z wydawnictwem Biały Kruk, publikując w tej oficynie swoje książki i artykuły a także, jak w przypadku Adama Bujaka, artystyczne fotografie.

Teksty zawarte w publikacji to przegląd najważniejszych tematów podejmowanych w ostatnich latach przez krajową publicystykę o podłożu konserwatywnym. W tomie znajdziemy więc artykuły o problemach Unii Europejskiej i polskiej pozycji w niej, kwestiach gospodarki pieniężnej na świecie, bliższej i dalszej historii, sytuacji Polaków za granicą, stanie polskiej kultury i wiary, krajowym rynku medialnym czy wreszcie przyszłości polskiego Kościoła.

 

Jeśli zrezygnujemy z tej linii politycznej, którą wytycza kronika Galla, którą wytycza myśl Wincentego Kadłubka, Stanisława ze Skarbimierza, Pawła Włodkowica, Joachima Lelewela (…), będziemy musieli przyjąć ‘mądrość’ Mikołaja Karamzina i Donalda Tuska – rezygnację z niepodległości dla porządku, który ustala ktoś inny dla nas. Będziemy musieli także zaakceptować wraz z porzuceniem wolności, która nas wyróżnia, rolę złych sąsiadów. Polacy mają być tymi złymi sąsiadami; sąsiadami z Jedwabnego; sąsiadami, którzy budują polskie obozy koncentracyjne dla Ślązaków. Polacy mają być tymi złymi sąsiadami nawet we własnym kraju. – pisze prof. Andrzej Nowak w swoim artykule zatytułowanym znamiennie „Atak na Krzyż atakiem na polską suwerenność”.

 

Polskość jest przywilejem. Antologia publicystyki patriotycznej

Polskość jest przywilejem. Antologia publicystyki patriotycznej

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Krzysztof Szczerski, Ks. prof. Dariusz Oko, Ks. Waldemar Chrostowski

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Antoni Macierewicz, Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, Krzysztof Ożóg, Leszek Sosnowski, Krzysztof Szczerski, Janusz Szewczak w jednej książce!
A to jeszcze nie wszyscy autorzy wydawanego przez Białego Kruka miesięcznika kulturalnego "Wpis", którzy swym wybitnym piórem wzbogacają tę niezwykle patriotyczną publikację.

 

Sporo w tomie tekstów poświęconych aktualnej pozycji i roli Polski na arenie międzynarodowej: w Europie Środkowej, Unii Europejskiej i na świecie. Historyk do niedawna z Uniwersytetu Warszawskiego a obecnie z Akademii Wojennej, dr Marek P. Deszczyński pisze m.in. o dziejach idei Międzymorza, prof. Krzysztof Szczerski przybliża międzynarodową aktywność prezydenta Andrzeja Dudy, m.in. w Chinach, oraz kreśli najważniejsze zadania dla polskiej polityki zagranicznej na najbliższy czas.

 

Wybór narodowy jest bardzo ważnym elementem polityki. Gdy popatrzymy na historię Polski z tej perspektywy, dostrzeżemy tych przełomowych wyborów naprawdę wiele. Uczą nas one dwóch bardzo ważnych rzeczy, które powinniśmy przekazywać dalej. Po pierwsze: dobrą polityką jest tylko taka, która pozwala nam dokonywać wolnych wyborów. Dogłębne poznanie historii powinno nam umożliwiać dokonywanie takich świadomych wyborów polskiego losu, polskiej polityki, polskich ruchów na arenie międzynarodowej. Po drugie: Polska jest krajem, który kiedy rzeczywiście mógł dokonywać wyborów, dokonywał wyborów fundamentalnych zarówno dla siebie, a potem także dla losów całej Europy. Czasami te wybory były błędne (…) ale zawsze są to wybory o wielkich konsekwencjach dla całej Europy, wybory znaczące – czytamy u prof. Szczerskiego w artykule zatytułowanym „Silna, niezależna Polska jest elementem stabilizacyjnym Europy”.

Jak zwykle poruszający jest też zestaw tekstów poświęconych gospodarce, autorstwa posła i byłego głównego ekonomisty Kasy Krajowej SKOK Janusza Szewczaka oraz prof. Artura Śliwińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkową wartością publikacji jest wysoki poziom edytorski książki: kredowy papier, twarda okładka oraz ponad setka kapitalnych zdjęć i ilustracji.

Książka jest swoistą wizytówką „Wpisu”, o którym Halina Łabonarska pięknie i trafnie napisała: Propaguje on bardzo bliskie mi wartości, które definiują moją tożsamość – narodową, religijną, kulturową. Poziom prezentowanych tutaj treści, bogactwo tematyczne oraz nazwiska autorów są wystarczającymi argumentami, by zyskać zaufanie czytelnika. To, co polskie, to, co piękne, co trudne w naszej rzeczywistości, znajduje tutaj swój wyraz i jest ukazywane tak, by nasze chrześcijaństwo było źródłem nadziei Z tychże samych powodów przyciąga „Polskość jest przywilejem”.

 

                                                        

 

„Polskość jest przywilejem”, 296 str., 16,8x23,8 cm, papier130 g, twarda oprawa, 106 ilustracji

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.