Podejrzany o kradzież zatrzymany. Czy obrazy van Gogha i Halsa wrócą na swoje miejsca w muzeach?

Nasi autorzy

Podejrzany o kradzież zatrzymany. Czy obrazy van Gogha i Halsa wrócą na swoje miejsca w muzeach?

Policja niderlandzka zaaresztowała podejrzanego o kradzież dwóch dzieł sztuki – obrazów Vincenta van Gogha i Fransa Halsa. Zatrzymanie miało miejsce we wczesnych godzinach porannych w domu mężczyzny w centrum miasta Baarn. Obrazy nie zostały odnalezione. Policja poinformowała, że ​​poszukiwania są kontynuowane, ale aresztowanie jest ważnym krokiem w śledztwie.

 „Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną” van Gogha został skradziony podczas włamania do Museum Singer Laren w mieście Laren niedaleko Baarn w marcu zeszłego roku. Obraz został wypożyczony z muzeum w mieście Groningen na północy kraju, a budynek był wówczas zamknięty z powodu koronawirusa. Złodziej wyłamał dwoje szklanych drzwi ciężkim młotem, zanim uciekł z płótnem. Holenderski detektyw zajmujący się dziełami sztuki Arthur Brand powiedział później, że otrzymał dwa zdjęcia, które, jak powiedział, wskazywały, że obraz van Gogha nie został zniszczony.

Następnie w sierpniu dzieło Fransa Halsa „Dwóch śmiejących się chłopców z kuflem piwa”, mające podobno wartość około 15 milionów euro (13 milionów funtów; 17,5 miliona dolarów), zniknęło z muzeum w Leerdam, na południe od Utrechtu. Skradziono je już wcześniej dwukrotnie, w 1988 i 2011 roku, ale później zostało zwrócone.

Arthur Brand powiedział wówczas BBC, że takie kradzieże nie są rzadkością, ponieważ przestępcy kupują skradzione dzieła sztuki, aby za ich zwrot uzyskać krótsze kary więzienia w przypadku aresztowania. Holenderski program telewizyjny Crime Desk poinformował na początku tego roku, że dzieło van Gogha zostało nabyte przez podejrzanego z kręgu przemytu kokainy, ale negocjacje w sprawie zwrotu obrazu zakończyły się niepowodzeniem.

Teraz detektyw powiedział holenderskiej gazecie Algemeen Dagblad, że jest mało prawdopodobne, aby zatrzymany znał lokalizację obrazów, ponieważ gangi przestępcze często szybko zmieniały miejsca przechowywania skradzionych dzieł sztuki.

Rzeczniczka Museum Singer Laren powiedziała, że ​​ma nadzieję, że aresztowanie doprowadzi do odnalezienia obrazu van Gogha, aby publiczność znów mogła się nim cieszyć.

Źródło: BBC, AM

Monumentalne i niezwykłe dzieła sztuki kryjące się za murami Watykanu obejrzeć można biorąc do ręki wyjątkowy album Białego Kruka:

Rafael w Watykanie

Rafael w Watykanie

 

Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.