Pierwsi żołnierze USA permanentnie przydzieleni do służby czynnej w Polsce

Nasi autorzy

Pierwsi żołnierze USA permanentnie przydzieleni do służby czynnej w Polsce

Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com Sierżant Walter Malecki, specjalista ds. współpracy odnośnie bezpieczeństwa, jest jednym z pierwszych żołnierzy USA odbywających służbę stałą, którzy przybyli do pierwszej stałej bazy amerykańskiej w Polsce (Camp Kościuszko w Poznaniu).  Dołączy on do V Korpusu, tzw. Victory Corps. Jak oznajmił 8 marca w komunikacie sierżant sztabowy Christopher Prosser, „[Malecki] to nie po prostu kolejny żołnierz zmieniający placówkę. Jego obecność tutaj, jako żołnierza armii amerykańskiej, nadal umacnia naszą relację z Polską (…). Stała obecność żołnierzy V Korpusu w Polsce odgrywa istotną rolę, wzmacniając i zapewniając gotowość operacyjną”.

W trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę prezydent Joe Biden zapowiedział na konferencji NATO w czerwcu 2022 r. stałą obecność sił amerykańskich w Polsce. Według Departamentu Stanu w październiku 2022 r. stacjonowało tam około 10 000 Amerykanów w ramach służby rotacyjnej.

Victory Corps, który armia amerykańska ponownie powołała do życia, aby wspomagał nadzorowanie sił stacjonujących w Europie, posiada kwaterę główną zarówno w Camp Kościuszko, jak i w Fort Knox w Kentucky.

Pobyty w ramach służby stałej, dostępne także dla żołnierzy rezerwy i Gwardii Narodowej, są wyznaczone na okres roku i nie przewidują możliwości zabrania ze sobą rodziny, jak wynika z komunikatu. Wcześniej żołnierze przydzieleni do V Korpusu pełnili w Polsce służbę rotacyjną, trwającą 9 miesięcy.

Źródło: Military Times, AM

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

 

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.