Nowy wiedeński szpital zrezygnował z krzyży w pokojach
Mimo związanych z tym dyskusji, w wielu pomieszczeniach wiedeńskich szpitali wciąż znajdują się krzyże. Jednak w nowo powstałej (w zeszłym roku) placówce Krankenhaus Nord – Klinik Floridsdorf Wiedeńskie Stowarzyszenie Szpitali (Wien KAV) już na etapie planowania zadecydowało, by ich nie umieszczać. „Powodem tego jest fakt, że w przeciwnym razie w pokojach znajdowałby się tylko jeden symbol religijny, a to dyskryminowałoby pozostałe wyznania” powiedział w rozmowie z „Wien heute” dyrektor ds. pielęgniarstwa Jochen Haidvogel. W szpitalu znajduje się natomiast centrum duszpasterskie zawierające chrześcijańską kaplicę, meczet oraz żydowski pokój modlitw, możliwa jest także na życzenie wizyta duszpasterza w pokojach pacjentów. „W zasadzie zdarza się to bardzo rzadko, aby pacjenci informowali, że brak im w pomieszczeniach jakichkolwiek symboli religijnych”, dodał Haidvogel. W pozostałych placówkach Wien KAV pozostawia decyzję o umieszczeniu krzyży dyrekcjom szpitali.
W wiedeńskim Szpitalu Powszechnym (AKH), największym w kraju, w każdym pokoju wiszą „skromne, proste krzyże”, jak poinformowała rzeczniczka AKH, Karin Fehringer. „Dla innych wyznań znajdują się w budynku pokoje modlitw. Do tej pory nie spotkaliśmy się z żadnymi skargami z powodu krzyży w pokojach pacjentów”. Krzyże nie zostaną zdjęte.
Również w szpitalach zakonnych w stolicy Austrii znajdują się krzyże. Klaus Rieger ze Szpitala Ortopedycznego Speising nie widzi w tym żadnej dyskryminacji, ponieważ nikomu się niczego nie narzuca, a poza tym „czym innym jest religijny znak, a czym innym to, co z nim łączymy, mianowicie dobre obchodzenie się [z pacjentem], dobre leczenie, terapia i opieka medyczna nad ludźmi”. Jeżeli są zażalenia, kapelan szpitalny próbuje porozmawiać z uskarżającą się osobą. Zdarza się jednak także, iż sami pacjenci zdejmują krzyże, które personel szpitala później wiesza z powrotem. W innych szpitalach zakonnych w razie skarg na przykład zasłania się krzyż materiałem, jak informuje Annemarie Kramser ze związku szpitali katolickich Vinzenzgruppe.
W klinice uniwersyteckiej St. Pölten zastosowano oryginalne rozwiązanie – w pokojach chorych umieszczono krzyże z pleksiglasu, które trudno zauważyć na pierwszy rzut oka. Według biura prasowego szpitala „Świadomie zdecydowaliśmy się na nowoczesną formę krzyża, aby pasowała do wystroju każdego wnętrza (…) Obecność krzyży w pokojach chorych w klinikach uniwersyteckich i i państwowych rozumie się sama przez się – szczególnie jako austriackie dobro kulturowe i integralna część wartości Dolnej Austrii”.
Diecezja wiedeńska nie jest oczywiście zadowolona z decyzji podjętej przez Wien KAV, aby nie wieszać krzyży w nowo wybudowanym szpitalu. „Naturalnie ubolewamy nad tym, ponieważ widzimy w krzyżu nie tylko symbol chrześcijaństwa, ale także znak tego, że z cierpienia może wyniknąć zbawienie oraz że choroba i śmierć nie mają ostatniego słowa” napisał rzecznik diecezji Michael Prüller w pisemnym oświadczeniu.
Źródło: orf.at
Święty Prymas
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.