Koniec z małżeństwami zawieranymi przez dzieci. Filipińczycy mają nowe prawo

Nasi autorzy

Koniec z małżeństwami zawieranymi przez dzieci. Filipińczycy mają nowe prawo

„Małżeństwa dzieci to smutna rzeczywistość, która dehumanizuje, wykorzystuje i krzywdzi dziewczęta. Z zadowoleniem przyjmujemy nową ustawę, która zakazuje zawierania takich małżeństw  na Filipinach, pochwalając jej uchwalenie we właściwym czasie”.  W ten sposób biskup Rex Andrew Alarcón, stojący na czele diecezji Daet, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Młodzieży, skomentował dla agencji Fides zatwierdzony przez parlament projekt ustawy zabraniający tych praktyk.

Senatorowie jednogłośnie przyjęli projekt Senatu nr 1373, zwany „Girls not Brides Act” (ustawa „Dziewczęta, nie żony”), która zabrania zawierania małżeństw przed ukończeniem 18. roku życia i reguluje kwestie równości płci. Po przejściu ustawy przez Izbę Reprezentantów Senat ostatecznie zatwierdził ją, w trzecim i ostatnim czytaniu, 9 listopada.

„Z przyjemnością odnotowuję determinację prawodawców w ochronie dzieci i ich godności. Społeczeństwo musi chronić swoich najmłodszych, którzy są najbardziej bezbronni, przed tymi, którzy ich wykorzystują”– powiedział biskup. „Prawo to jest także sposobem na ochronę świętości małżeństwa i rodziny. Małżeństwo i wychowanie w rodzinie to poważna odpowiedzialność”, potwierdza bp Rex Andrew Alarcon. „Dążenie do ochrony dzieci, chłopców i dziewcząt,  ich godności i praw oraz celu, jakim jest ochrona małżeństwa i rodziny, jest kluczowym i niezbędnym elementem autentycznego i harmonijnego rozwoju społeczeństwa”.

„Dziś dajemy naszym dziewczętom możliwość marzeń, możliwość definiowania swojej przyszłości zgodnie ze swoimi życzeniami, bronimy ich prawa do kontynuowania edukacji i decydowania w dorosłym wieku, kiedy są gotowe do założenia rodziny. Filipiny są dwunastym krajem na świecie w rankingu małżeństw dzieci poniżej 18 roku życia, z czego 72 tys. to dziewczynki” – powiedziała parlamentarzystka Rosa Hontiveros po zatwierdzeniu ustawy przez Senat.

Według danych rządowych jedna na sześć dziewcząt na Filipinach wychodzi za mąż przed 18. rokiem życia. Małżeństwa dzieci mają wiele przyczyn, w tym tradycje kulturowe w niektórych społecznościach, ubóstwo i brak wykształcenia. Wczesne małżeństwo niesie również ryzyko dla tzw. dziewcząt-matek, co ma negatywny wpływ na zdrowie i życie dziecka młodej matki. Ponadto wiele dziewczynek przerywa naukę ze względu na obowiązki żony, które zaczęły się zbyt wcześnie, nawet w wieku 10 lub 11 lat.

Irlandzki misjonarz katolicki Shay Cullen, dyrektor fundacji „Preda” zajmującej się ochroną praw dzieci na Filipinach, zwraca uwagę na kolejny niepokojący aspekt: ​​„Na Filipinach często tak zwany ‘związek małżeński’ to tylko sposób usprawiedliwienia pedofilii. Dziewczęta są używane jako niewolnice seksualne i wykorzystywane przez dorosłych małżonków, którzy często płacą ich rodzinom. Niewiele odważnych osób zgłasza molestowanie seksualne dzieci. Te rzekome małżeństwa służą jedynie do zatuszowania przestępstwa pedofilii. Miejmy nadzieję, że to [nowe] prawo pomoże wykorzenić tego raka”.

Źródło: Agenzia Fides, AM

O kondycji naszej bliskiej upadku cywilizacji pisze w swojej najnowszej książce prof. Wojciech Roszkowski:

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.