Francja: dechrystianizacja w natarciu; socjalistyczny mer nakazał usunąć historyczny pomnik św. Joanny d’Arc
Wjazd Joanny d’Arc do Reims – obraz Jana Matejki namalowany w 1886. Fot. Wikimedia
Socjalistyczny mer miasta Bourg-Argental (region Owernia-Rodan-Alpy, departament Loara)nakazał usunięcie pomnika św. Joanny d’Arc z placu Jarrosson. Decyzja włodarza miasta wywołała ostry sprzeciw mieszkańców, którzy usunięcie statui Dziewicy Orleańskiej uznali za zamach na dziedzictwo historyczne Francji; 20 stycznia radna regionu Isabelle Surply, reprezentująca partię Reconquête!, zamieściła na Twitterze materiał wideo, w którym powiadomiła użytkowników, iż „mer Bourg-Argental nakazał usunięcie pomnika Joanny d’Arc z placu Jarrosson bez jakiegokolwiek uprzedzenia czy powiadomienia kogokolwiek”. Statua znajdowała się przed krzyżem misyjnym, ustawionym na placu w 1845 r. Rada miejska, poruszona samowolnym działaniem mera, zaapelowała do mieszkańców, aby zorganizowali manifestację „w celu przywrócenia pomnika, który jest częścią dziedzictwa narodowego”.
„Nawet nie wiemy, gdzie teraz jest zdemontowana figura. W ramach wyjaśnień mer powiedział jedynie tyle, że podczas posiedzenia rady miejskiej został przegłosowany nowy układ placu Jarrosson”, mówi Isabelle Surply. „Kwestia zniknięcia pomnika, stanowiącego część dziedzictwa narodowego i chrześcijańskiego, nie została nawet poruszona na wspomnianym posiedzeniu, nikt też nie pytał o zdanie mieszkańców, którzy dziś są skrajnie oburzeni”, mówi radna. Rada miejska odwołała się także do prawnego ustanowienia narodowego święta św. Joanny d’Arc z 10 lipca 1920 r. (święto jest obchodzone co roku w drugą niedzielę maja). Według Isabelle Surply mer miasta Bourg-Argental „usuwając pomnik postaci historycznej i kobiety, dopuścił się ataku na wartości republikańskie i na tożsamość Francji”. Niestety, akcja niszczenia chrześcijańskiej tożsamości Francji trwa; w miejscowości La Flotte Ré na Île de Ré niedaleko La Rochelle doszło do usunięcia figury Najświętszej Marii Panny, zaś po sprzedaniu budynków dawnego klasztoru Urszulanek w Montpellier i dostosowaniu go do pełnienia funkcji prywatnej szkoły nowy właściciel zapowiedział, że dokona zamalowania fresków w dawnej klasztornej kaplicy.
Źródło: Valeurs Actuelles, MM
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.