Dzień Patrioty w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Nasi autorzy

Dzień Patrioty w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Albumy podpisują (od prawej): Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska i Adam Bujak. Albumy podpisują (od prawej): Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska i Adam Bujak. Wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w sobotę 24 października 2015 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Z inicjatywy wydawnictwa Biały Kruk odbył się tam Dzień Patrioty. Na to intelektualno-artystyczne święto zaprosiliśmy ludzi, dla których pojęcia takie jak Ojczyzna, wiara i tradycja nie są obojętne. Ludzi zainteresowanych wartościową lekturą, a także muzyką i poezją na wysokim poziomie.

Do łagiewnickiej Auli św. Jana Pawła II przybyły rzesze publiczności: starszych i młodszych, rodzin z dziećmi, duchownych, przyjaciół i współpracowników wydawnictwa. Przygotowano dla nich bogaty program wykładów i wystąpień artystycznych. Swoją wiedzą i talentem z widzami podzielili się zaproszeni przez wydawnictwo goście: naukowcy, artyści, politycy, autorzy książek.

Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem z UJ, cenionym naukowcem, pisarzem i publicystą. W rozmowie z prezesem wydawnictwa Biały Kruk Leszkiem Sosnowskim profesor opowiedział o drugim tomie monumentalnych „Dziejów Polski”, nad którymi intensywnie pracuje. Publiczność miała okazję posłuchać obszernych fragmentów tego dzieła, które odczytał sam autor, a prezes Sosnowski obiecał, że wyczekiwany drugi tom trafi do rąk Czytelników już w grudniu.
O tym, jak mogą brzmieć teksty wyjątkowego autora w wykonaniu wyjątkowego artysty, można się było się przekonać podczas występu Jerzego Zelnika. Ten popularny aktor przedstawił na scenie patriotyczne teksty papieża Jana Pawła II w swojej interpretacji. Zaduma, wzruszenie, zachwyt – takie uczucia towarzyszyły zasłuchanej publiczności, która do ostatniego miejsca wypełniła aulę.

Kolejnym punktem programu była premiera najnowszej książki Białego Kruka – „Pogrzebana prawda. Zwierzenia rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej”. Swoimi dramatycznymi przeżyciami związanymi z utratą najbliższych osób podzieliły się generałowa Krystyna Kwiatkowska, żona Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych gen. Bronisława Kwiatkowskiego, i dr Zuzanna Kurtyka, żona prezesa IPN prof. Janusza Kurtyki.

O roli wartości chrześcijańskich w dawnej i współczesnej polityce mówił politolog (a także czynny polityk) prof. Krzysztof Szczerski – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta i bliski współpracownik Andrzeja Dudy. Przywołał w tym kontekście dwie wybitne postacie naszej historii: rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego i myśliciela politycznego Pawła Włodkowica oraz wskrzesiciela niepodległej Polski marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pomiędzy wykładami publiczność mogła posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu bas-barytona Jana Kowalczyka, kupić książki Białego Kruka na trwającym przez cały dzień kiermaszu i uzyskać autografy autorów. Zwieńczeniem Dnia Patrioty był półtoragodzinny koncert popularnego pieśniarza i satyryka Jana Pietrzaka. Artysta przedstawił swoje najbardziej znane pieśni (które publiczność śpiewała razem z nim), opowiedział o idei budowy Pomnika Zwycięstwa 1920 r. w Warszawie, a przede wszystkim rozbawił wszystkich celnymi żartami.

Fot.: Wacław Klag i Michał Klag

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.