Dominikanie ukarali o. Pawła Gużyńskiego za jego wypowiedzi o abp. Jędraszewskim.

Nasi autorzy

Dominikanie ukarali o. Pawła Gużyńskiego za jego wypowiedzi o abp. Jędraszewskim.

O. Paweł Gużyński OP przemawiający na Przystanku Woodstock w 2017 r. Fot.: Ralf Lotys/CC-BY-4.0 O. Paweł Gużyński OP przemawiający na Przystanku Woodstock w 2017 r. Fot.: Ralf Lotys/CC-BY-4.0

Znany głównie z kontrowersyjnych wypowiedzi dominikanin o. Paweł Gużyński kilka dni temu stanął w obronie LGBT i wezwał do dymisji abp. Marka Jędraszewskiego w związku z jego kazaniem wygłoszonym 1 sierpnia.

Zakonni przełożeni z dezaprobatą przyjęli ten wybryk o. Gużyńskiego i postanowili go ukarać trzytygodniową pokutą. Oto oświadczenie Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów w tej sprawie:

„W związku z działalnością i wypowiedziami medialnymi ojca Pawła Gużyńskiego informuję, że podjąłem decyzję, by udał się on do jednego z klasztorów kontemplacyjnych na trzytygodniową pokutę. Mam nadzieję, że rekolekcje te pozwolą mu odnaleźć właściwy dla osoby duchownej sposób wypowiadania się w sprawach wiary i moralności oraz prowadzenia sporów ideowych. Proszę o uszanowanie tego czasu ciszy, który ma być wypełniony modlitwą.

Jednocześnie oświadczam, że ostatnie wypowiedzi ojca Pawła były jego osobistą inicjatywą. Jako dominikanie we wszystkich naszych działaniach chcemy pozostać wierni dwóm zasadom jednocześnie: bronić potrzebujących oraz czynić to w jedności z Kościołem.

 

Paweł Kozacki OP

Warszawa, 8 sierpnia 2019 r.”

Źródło: info.dominikanie.pl

Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim

Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Tuż przed obroną pracy doktorskiej przez ks. Marka Jędraszewskiego, 20 grudnia 1979 r., Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Podszedł wtedy do młodego kapłana z Poznania, którego już wcześniej poznał i polubił, i zapytał: „No, co tam, Marek? Jak tam z tym twoim Levinasem?” – ten bowiem litewski myśliciel był przedmiotem badań przyszłego profesora i arcybiskupa metropolity.


Komentarze (3)

 • Podpis:
  E-mail:
 • Ryszard Sokolow

  o Pawel Kozak bajeczki swoje o ukaraniu .... i takie tam inne bzdety moze sobie schowac ............... . Tylu wspanialym kaplanom wiernym Chrystusowi i Kosciolowi zwichnięto zycie i odebrano prawa do poslugi kaplanskiej, a tu prosze za bezczelne, ohydne dranstwa "bidulek" Guzynski ZOSTAL S K A Z A N Y na 3- tygodniowa pokute. Co do wiary o. Kozaka w Boga nie zamierzam zabierać glosu, jestem natomiast gleboko przekonany ze o. Kozak wykazuje HEROICZNĄ wrecz i GŁĘBOKĄ WIARĘ w głupotę i naiwność owieczek czytajacych jego "Oswiadczenie". Ciekawe czy rownie "okrutnie" ukaralby ks: Miedlara i wielu innych kaplanow - do tej chwili nawet - wiernie trwajacych przy Bogu i Ojczyźnie. "Robta tak dalej" a ny wam........nie bujta sie.

 • Jacek Filipek

  Za te wszystkie Gużyńskiego wypowiedzi, jego zachowanie a nawet jego drwiny z kościoła ( tak to odczytuję ) dawne i obecne powinien już być dawno poza kościołem. Nie wyobrażam sobie abym ja w taki sposób Haniebny tak wyrażał się o ABP. dla mnie to on już nie jest dominikanem to szatan !!!

 • abr

  Modlitewne odosobnienie nie jest żadną karą dla zakonnika, jak mniemam. Karą, a taka byłaby adekwatna do popełnionego przez tego zakonnika PRZESTĘPSTWA w stosunku do JE Abpa Marka Jędraszewskiego, byłoby usunięcie ze stanu duchownego. Chwasty należy bezwzględnie tępić, bo zniszczą nam ogród. Podobnie ze zbuntowanymi księżmi. Swoim podłym zachowaniem sieją zgorszenie i szerzą zło nie do naprawienia. I proszę nie mówić mi nic o drugim policzku, czy chrześcijańskim wybaczeniu...

 • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.