Będzie nowa błogosławiona? Zdaniem postulatorów tylko decyzja papieża dzieli Izabelę Katolicką od chwały ołtarzy
Figura Izabeli w Kaplicy Królewskiej w Grenadzie. Fot. autorstwa user:shakko - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4163436 Sprawa beatyfikacji królowej Izabeli Katolickiej jest już w Rzymie i „czeka na moment, kiedy papież dostrzeże możliwość jej beatyfikacji. Tylko tego brakuje”, mówi odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny ks. José Luis Rubio Willen.
Podróż hiszpańskiej królowej na ołtarze rozpoczęła się, gdy w 1957 roku pewna Argentynka poprosiła Piusa XII o otwarcie procesu. Został on otwarty dziesięć lat później w Valladolid, diecezji, w której Izabela zmarła, i od tego czasu zgromadził w ponad 20 tomach zarówno dokumentację historyczną, jak i liczne łaski, a nawet cud, który umożliwi przyszłą beatyfikację.
„Pewien ksiądz był w śpiączce w szpitalu z powodu bardzo zaawansowanego raka trzustki”, mówi ks. Rubio Willen, „kiedy jego rodzina zeszła do kaplicy Królów Katolickich w Granadzie, by poprosić królową o wstawiennictwo. W tym momencie ksiądz natychmiast wyzdrowiał, a łaska ta została już uznana przez Rzym jako cud przypisywany Izabeli”.
Od tego czasu, czekając na zgodę papieża, Comisión Isabel la Católica nadal promuje jej kult wśród wiernych. „Rozpowszechnialiśmy druki oraz redagowaliśmy książki i filmy, a także organizowaliśmy sympozja, aby uczynić ją szerzej znanym. Naszym celem jest, aby ludzie postrzegali ją jako świętą, czcili ją i przyjmowali jej wstawiennictwo” – mówi ks. Rubio Willen, który twierdzi, że jego własne nawrócenie jest dziełem królowej.
Stopniowo wciąż napływają świadectwa łask, jak to, które zostało wysłane do Rzymu w zeszłym roku: historia młodego człowieka z rakiem płuc, przed operacją którego lekarze odkryli, że jego narządy nie są już dotknięte chorobą.
Jeśli sprawa wkrótce zakończy się pomyślnie, „największa królowa w historii świata zostanie beatyfikowana” – twierdzi ks. Rubio Willen. „Nie ma innej kobiety takiej jak ona, chociaż były inne święte królowe. Wraz z Izabelą zmieniła się historia i wkroczyliśmy w erę nowoczesności. Zmieniła istniejące wówczas mapy i jej misją stało się niesienie ewangelizacji w Ameryce”.
Dla niego hiszpańska królowa jest dowodem na to, że „chrześcijańską pasję można pogodzić z polityką”. Ponadto „nigdy nie pracowała dla własnego wywyższenia, ale dla wywyższenia wszystkich swoich poddanych, w tym Indian, których chciała zrównać w prawach z Hiszpanami”. W Kościele jej znaczenie jest „zasadnicze”, ponieważ „przeprowadziła reformę duchowieństwa świeckiego i życia konsekrowanego, które uczyniło ją prekursorką Soboru Trydenckiego”.
Tym wszystkim ks. Rubio Willen wskazuje, jak dzisiejsi chrześcijanie mogą ją naśladować: „Zawsze była sobą i miała przed oczyma prawdę. Nie prowadziła podwójnego życia, była kobietą nieskazitelną”.
Źródło: Alfa y Omega/ Juan Luis Vázquez Díaz-Mayordomo, AM
O hiszpańskich świętych pisze w swojej książce prof. Wojciech Roszkowski:
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.