Arcybiskup upomina: chroniąc zwierzęta, nie zapominajmy o ludziach!
W drugim tygodniu czerwca przez Indie przetoczyła się gwałtowna polemika związana ze śmiercią ciężarnej słonicy i jej nienarodzonego słoniątka. Zwierzę padło w wyniku zjedzenia orzecha kokosowego wypełnionego materiałami wybuchowymi, co spowodowało obrażenia wewnętrzne, które doprowadziły do poronienia oraz do długotrwałej agonii. Mimo interwencji weterynarzy słonicy nie udało się uratować. Przypuszczalnymi sprawcami są najwyraźniej lokalni rolnicy, którzy za pomocą orzechów i owoców z śmiercionośną zawartością chronią swoje plony przed dzikami, świniami i dzikimi słoniami (których populacja w Indiach wynosi 27 tys.). Nie wiadomo, czy była to pułapka na to konkretne zwierzę.
Syro-malabarski arcybiskup Changanacherry w stanie Kerala, Joseph Perumthottam, odniósł się 9 czerwca do tej sprawy w artykule na łamach katolickiego czasopisma „Deepika”, zaznaczając, że protesty dotyczą zawsze życia zwierząt, a nie ludzi. Wspomniał w nim, iż „ochrona zwierząt stanowi niezwykle ważną odpowiedzialność człowieka”, jednak „jednocześnie z ochroną dzikich zwierząt i przyrody należy także zagwarantować, aby te zwierzęta nie niszczyły upraw i życia ludzi”. Według duchownego liczba osób zmarłych w wyniku ataku dzikich zwierząt w Indiach jest wyższa niż liczba zwierząt zabitych przez człowieka, biorąc pod uwagę, że te ostatnie znajdują się pod prawną ochroną. W tym samym czasie, gdy zginęła słonica, przedstawiciele tego samego gatunku dokonali zniszczeń w mieście Munnar. W związku z pandemią liczba szkód wzrosła, gdyż ludzie nie mogli bronić swojego dobytku.
Abp Perunhottam wspomniał również o innych ofiarach wśród ludzi: w Indiach wykonuje się bowiem 15 mln aborcji rocznie. „Prawo do życia”, napisał, „jest podstawowym prawem obywatela jakiegokolwiek państwa, a my umożliwiamy zabójstwo ludzkiej istoty podczas gdy jej życie rozwija się w łonie matki. To okrucieństwo zatwierdzane przez indyjski system sądowniczy, który powinien bronić osób i sprawiedliwości społecznej”.
Źródło: Religión en Libertad, AM
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.