Antyszczepionkowcy w natarciu? Przez atak hakerów Włosi nie zarejestrują się na szczepienie

Nasi autorzy

Antyszczepionkowcy w natarciu? Przez atak hakerów Włosi nie zarejestrują się na szczepienie

Wiele krajów szczepienia uważa za podstawowe narzędzie zwalczenia pandemii COVID-19. Fot. Pexels Wiele krajów szczepienia uważa za podstawowe narzędzie do zwalczenia pandemii COVID-19. Fot. Pexels We Włoszech, podobnie jak we Francji, działa potężny ruch antyszczepionkowców. Jak podaje „Le Figaro”, strona internetowa regionu Lazio, za pomocą której można było rejestrować się na szczepienia m.in. w Rzymie padła ofiarą cyberataku. W niedzielę 1 sierpnia „Lazio” poinformowała na tweeterze o zaistniałej sytuacji: „Działania związane z organizacją szczepień i same szczepienia mogą zostać opóźnione. Zostały wdrożone działania mające na celu przywrócenie stronie sprawności i uniknięcie wydłużenia czasu oczekiwania na zaszczepienie. Przepraszamy użytkowników strony za wszelkie niedogodności”. Strona www.regione.lazio.it była niedostępna przez całą niedzielę i poniedziałek 2 sierpnia, a dziś, 3 sierpnia, nadal nie jest możliwe skorzystanie z niej. 

Jak relacjonuje „Le Figaro”, strona regionu Lazio została zaatakowana przez złośliwe oprogramowanie typu ransomware. Ten typ ataku hakerskiego polega na infiltrowaniu źródeł, zablokowanie dostępu do systemu komputerowego i uniemożliwieniu odczytania zapisanych w nim danych. Aby osiągnąć ten cel złośliwe oprogramowanie używa technik szyfrujących dla uniemożliwienia korzystania z strony, a następnie wystosowuje żądanie okupu za przywrócenie sprawności strony i podanie klucza dla jej odszyfrowania – hakerzy najczęściej domagają się okupu w bitconach. W tym przypadku jak na razie nie zażądano wypłacenia żadnego okupu.

Na chwilę obecną to byłby jeden z największych cyberataków na stronę włoskiej instytucji publicznej jakie kiedykolwiek miały miejsce. W celu przeciwstawiania się podobnym atakom rząd włoski w czerwcu bieżącego roku powołał zespół specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, którego celem jest walka przeciwko działaniom hakerów, a w szczególności przeciwstawianie się zagrożeniu bezpieczeństwa w sieci ze strony Rosji. Według premiera Włoch Mario Draghiego „rosyjska działalność szpiegowska w sieci, jak również poziom manipulacji w sieci, osiągnęły naprawdę niepokojący poziom”.

Źródło: Valeurs Actuelles, MM

Często przeciętny użytkownik internetu nie zdaje sobie sprawy, jakie możliwości daje globalna sieć. Część tajemnicy odsłania w swojej książce Piotr Łuczuk:

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Piotr Łuczuk

To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości. Są niestety jak najbardziej realne. Konflikty wojenne w cyberprzestrzeni, wykorzystywanie potencjału tkwiącego w komputerach, inwigilacja każdego z nas przez globalne sieci – jeszcze do niedawna znaleźć to można było jedynie na kartach powieści science fiction.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.