Aby dodawać produkty do przechowalni musisz być zalogowany

Jedyny dotychczas album o Arcybractwie Męki Pańskiej istniejącym nieprzerwanie od 414 lat przy kościele franciszkanów w Krakowie. Odsłaniający zwyczaje i tradycje braci, których celem jest uświęcanie się poprzez rozpamiętywanie Męki Pańskiej. W dawnych czasach mogli oni również wykupić więźniów, nawet skazanych na śmierć. Dziś uczestniczą w nabożeństwach Męki Pańskiej odprawianych w bazylice franciszkańskiej w każdy piątek Wielkiego Postu. Są wtedy ubrani w swoje charakterystyczne stroje: czarne habity i czarne kaptury, a każdy dzierży w dłoni laskę z trupią czaszką.

W albumie znajdują się zdjęcia pokazujące "czarnych" braci wykonane przez jednego z nich - Adama Bujaka. Ciekawe teksty odpowiadają na szereg pytań: m.in.: dlaczego bracia noszą niezwykłe stroje i co znaczy Memento homo mori. Licząca 80 stron publikacja dostarcza rzetelnych informacji na temat bractwa oraz oddaje niepowtarzalną atmosferę towarzyszącą tajemniczym obrzędom.

Rozdział I Pamiętaj człowiecze o śmierci
Rozdział II Bazylika św. Franciszka
Rozdział III Zakrystia bracka - przygotowanie do nabożeństwa pasyjnego
Rozdział IV Wyzwalanie więźniów
Rozdział V Piątek Wielkiego Postu
Rozdział VI Brackie procesje
Rozdział VII Klasztorne krużganki - procesja jerozolimska
Rozdział VIII Nabożeństwo pasyjne
Rozdział IX Kaplica Matki Bożej Bolesnej
Rozdział X Kaplica Złoczyńców
Rozdział XI Nabożeństwo brackie w święto Podwyższenia Krzyża
Rozdział XII Kaplica Męki Pańskiej, poświęcenie Całunu

„Polska”

(…) Na tajemniczo oświetlonych zdjęciach widzimy mężczyzn ubranych w czarne habity i czarne kaptury. Leżą oni na ziemi, modlą się w skupieniu, podnoszą trumny, idą w procesji, trzymając wbite na pal czaszki. Tego nie zobaczymy na co dzień, gdyż do Arcybractwa Męki Pańskiej trudno jest się dostać osobom z zewnątrz. Adam Bujak miał o tyle łatwiej, że sam jest członkiem tej organizacji, do której mogą należeć tylko nieliczni.

swk.pl

Owiane tajemnicą Arcybractwo Męki Pańskiej (zwane też Arcybractwem Dobrej Śmieci) istnieje od 1595 roku. Nigdy nie było o nim albumu, trudno w ogóle nawet o parę zdjęć. Tylko Adam Bujak jako przełożony Arcybractwa, działający w nim ponad 40 lat, miał prawo zbliżyć się do braci z aparatem fotograficznym. Historia Arcybractwa, aż po dzień dzisiejszy, przedstawiona na tle wspaniałej, gotyckiej, ale m.in. z witrażami Wyspiańskiego, Bazyliki Franciszkańskiej, gdzie Arcybractwo ma swoją siedzibę. W dawniejszych czasach bracia mogli wykupić więźniów – nawet skazanych na śmierć. Frapujące teksty odpowiadają na szereg pytań: m.in.: dlaczego bracia noszą czarne kaptury i „wory”, dlaczego ich zawołaniem jest Memento Homo Mori, co oznaczają trupie czaszki w ich rękach itd.

md, ekai.pl

Czarne tuniki, długie kaptury z otworami na oczy, drzewce z ludzkimi czaszkami, biczowanie i recytacja starożytnego wersetu Memento Homo Mori – te i inne tajemnice związane z Arcybractwem Męki Pańskiej odsłonił w Krakowie Adam Bujak. Znany fotografik jest członkiem istniejącego od czterystu lat stowarzyszenia. Spotkanie z członkami Arcybractwa Męki Pańskiej odbyło się w bazylice ojców franciszkanów, gdyż to właśnie w tej świątyni bracia modlą się i kultywują swoje tradycje. Było ono połączone z prezentacją albumu wydanego nakładem wydawnictwa Biały Kruk. W publikacji tej zgromadzono fotografie dokumentujące zwyczaje braci, nabożeństwa, procesje i modlitwy. Adam Bujak podkreślał, że inicjatywa wydania albumu jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie wielu osób.

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl