WPIS 07-08/2018
data wydania: | 27-07-2018 |
Przedstawiamy podwójny, wakacyjny numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Przygotowaliśmy w nim mnóstwo tekstów do czytania podczas letniego odpoczynku. Piszemy m.in. o zagranicznych mediach na polskim rynku, sytuacji w Narodowym Teatrze Starym, wspominamy Irenę Szewińską i Elżbietę Czyżewską, zapraszamy do odwiedzenia Starego Sącza, Szczyrzyca i Gdyni. Lipcowo-sierpniowy „Wpis” to prawie 100 stron interesującej lektury.
W bieżącym numerze:
● „Zagraniczne media rok w rok wyciągają z Polski miliardy” – Leszek Sosnowski pisze o obecności zagranicznych mediów na polskim rynku i wynikających z tego konsekwencjach.
● „Z płonącego Doniecka i Ługańska do wsi pod Krakowem” – poruszająca historia Polaków z ogarniętego wojną Donbasu, którzy znaleźli nowy dom w Polsce.
● „Anarchia w teatrze za pieniądze podatnika” – Leszek Sosnowski rozmawia z byłym dyrektorem artystycznym Narodowego Starego Teatru w Krakowie Janem Polewką.
● „Nie dajcie się bałamucić, twórzcie dla normalnych Polaków!” – apel Leszka Sosnowskiego do rady artystycznej Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
● „Rzymianie patrzyli sędziom na ręce” – rzymskie sentencje źródłem życiowej i politycznej mądrości.
● „Filary niepodległości: praca organiczna, odwaga w boju i szczerość wypowiedzi” – prof. Andrzej Nowak o swojej najnowszej książce „Filary niepodległości”.
● „Od uwielbienia do zapomnienia” – wspomnienie o popularnej i cenionej niegdyś aktorce Elżbiecie Czyżewskiej.
● „Zapamiętana jako wzór pracowitości, sukcesu i skromności” – przypominamy postać i sportowe osiągnięcia zmarłej niedawno wybitnej lekkoatletki Ireny Szewińskiej.
● „’Św. Urszula’ dla polskiej armii” – 79 lat temu, 18 czerwca 1939 r., na krakowskich Błoniach odbyło się przekazanie Wojsku Polskiemu samolotu sanitarnego o nazwie „Św. Urszula”.
● „30 tysięcy niemieckich srebrników za znieważenie Antoniego Macierewicza” – Adam Sosnowski o atakach na byłego ministra obrony i wieloletniego bojownika o niepodległość.
● „Wakacje ze św. Janem Pawłem II” – przypominamy gdzie i jak podczas lata odpoczywał polski papież.
● „Najstarsze nuty w Polsce” – artykuł o małopolskim Starym Sączu i odbywającym się tam od 40 już lat Festiwalu Muzyki Dawnej.
● „Walka o odwieczne wartości na Starym Kontynencie” – wspólnota europejska musi się opierać na Bogu, wierze i wartościach chrześcijańskich.
● „Amerykanie nie godzą się, by Unia ich ciągle ogrywała” – USA wprowadzają cła na handel z Europą, Chinami i innymi krajami świata.
● „Wojsko nasze zredukują, arsenał zniszczą, wolność druku obalą” – druga część artykułu o stosunku carycy Katarzyny II i Rosji do Polski i Konstytucji 3 Maja.
● „Rycerz i poeta” – sylwetka Wespazjana Kochowskiego, XVII-wiecznego poety, pisarza i rycerza.
● „65 lat Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni” – przedstawiamy historię i dzień dzisiejszy interesującej gdyńskiej placówki muzealnej, prezentującej dzieje polskiej Marynarki Wojennej.
● „Burzliwe dzieje klasztoru i gospodarstwa cysterskiego” – historia słynnego opactwa cystersów w małopolskim Szczyrzycu, istniejącego od XIII w.
● „Podróż na Kamczatkę brygadiera Kopcia (2)” – druga część artykułu o przygodach uczestnika powstania kościuszkowskiego, brygadiera Józefa Kopcia.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in. jezuita domaga się prawa do aborcji, Amnesty International traci wolontariuszy i ataki na Kościół w Nikaragui.
● Krzyżówka z nagrodami.
A ponadto: nowości książkowe naszego wydawnictwa oraz wakacyjny wiersz Leszka Długosza.
Opinie o produkcie (0)