WPIS 04/2021 (e-wydanie)
liczba stron: | 124 |
data wydania: | 27-04-2021 |
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru miesięcznika WPIS. Wiara, patriotyzm i sztuka!
W numerze 4/2021 m.in.:
Znakomity publicysta Leszek Sosnowski jak mało kto potrafi rozpoznawać niebezpieczeństwa związane z antykatolickimi i antypolskimi projektami narzucanymi przez Unię i nazywać je po imieniu. Tym razem podejmuje także wnikliwą analizę czynników zapewniających sukces wyborczy i utrzymanie się przy władzy; tytułowe „kiełbasa i igrzyska” absolutnie nie mogą stanowić jedynego kryterium! Autor z właściwą sobie przenikliwością daje do zrozumienia, jak istotną sprawą jest zapewnienie zaspokajania potrzeb wyższego rzędu, dostrzega także, jak ważnym narzędziem w tej kwestii jest książka – niezastąpiona także w walce z celowo wytwarzanym przez gigantów internetowych chaosem informacyjnym i promowaniem głupoty.
„Czy straty wywołane przez pandemię koronawirusa są do nadrobienia?”
Prof. Wojciech Polak dokonuje wnikliwego podsumowania sytuacji Polski po upływie roku od wybuchu światowej epidemii. Bezpośrednie problemy z nią związane, takie jak sama choroba i jej rozprzestrzenianie się, strach, a niejednokrotnie i ukrywanie dolegliwości z nią związanych ze względu na uciążliwe procedury związane z kontrolą sanitarną i policyjną, to jedynie część trudności, z jakimi należy się uporać. Autor podkreśla także, iż nie tylko Polskę, ale i Europę czekają poważne wyzwania związane z odbudową gospodarek, które znacznie ucierpiały na skutek kryzysu zdrowotnego, nie ukrywa także, iż kryzysowa sytuacja obnażyła nieudolność Unii Europejskiej. Wielki niepokój autora budzą fatalne skutki przymusowej zdalnej edukacji dzieci i młodzieży, która nie pozostaje także obojętna dla ich kondycji psychicznej. Jednak najgorszym zagrożeniem jest działalność antychrześcijańskich i antypolskich ruchów, które – wykorzystując zmęczenie społeczeństwa epidemią – podjęły brutalny i niesłychanie agresywny atak na wartości katolickie i narodowe...
„Polacy mylnie oceniali wydarzenia międzynarodowe, sądząc, iż zmiany dokonują się w ich interesie”
Niezwykle ciekawa analiza wydarzeń wokół obrad Sejmu Czteroletniego i uchwalenia Ustawy Rządowej w świetle... korespondencji dyplomatycznej posła pruskiego w Warszawie, hrabiego Augusta Friedricha Ferdinanda von der Goltza. Znakomity historyk prof. Henryk Kocój naświetla sytuację międzynarodową w Europie w dobie obrad najsłynniejszego polskiego sejmu I Rzeczypospolitej, analizuje także stanowisko pruskiego dyplomaty wobec działalności posłów Stronnictwa Patriotycznego. Ciekawym passusem jest także opis postawy pruskiego hrabiego w odniesieniu do polityki innych zagranicznych dyplomatów przebywających wówczas w Warszawie. Nie da się ukryć, iż hrabia von der Goltz był wytrawnym politykiem, a pozostawione przez niego listy są interesującym świadectwem ówczesnego stanowiska Prus wobec Rzeczypospolitej...
„To Chrystus jest Królem świata”
Pierwsi chrześcijanie mieli pełną świadomość dysproporcji między ludzkim losem i Wszechmocą Stwórcy, przypomina prof. Wojciech Roszkowski, autor znakomitego „Świata Chrystusa”. Przekonanie że to Bóg jest Panem stworzenia, towarzyszyło przez stulecia kolejnym pokoleniom chrześcijan. Niestety – nie brakowało także prądów dążących do usunięcia Boga z życia publicznego i prywatnego i zastąpienia Go twierdzeniami o ludzkiej samowystarczalności i wszechmocy ludzkiego postępu. Te niebezpieczne tendencje zawsze przynosiły niewyobrażalne cierpienie milionów osób. „Wylew zła dlatego nawiedził świat cały, gdyż bardzo wielu usunęło Jezusa Chrystusa i Jego najświętsze prawo ze swych obyczajów, z życia prywatnego, rodzinnego i publicznego”, napisał w 1925 r. papież Pius XI. „Lecz także wskazaliśmy”, kontynuował Ojciec Święty, „że nadzieja trwałego pokoju dotąd nie zajaśnieje narodom, dopóki jednostki i państwa wyrzekać się będą i nie zechcą uznać panowania Zbawiciela naszego”. Słowa niezwykłego papieża, który przed wyborem na Stolicę Piotrową pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce, pozostają aktualne do dziś – przekonuje prof. Roszkowski.
„Niesłusznie zapomniany wybitny kolorysta, piewca gór i wsi”
Reportaż wybitnej felietonistki Jolanty Sosnowskiej z monograficznej wystawy w krakowskim Muzeum Narodowym poświęconej Aleksandrowi Kotsisowi. Ten związany z Krakowem utalentowany artysta żył zaledwie 41 lat, zdążył jednak pozostawić po sobie imponującą spuściznę; jak mało kto potrafił przedstawić sceny z życia polskich chłopów i urok wiejskiego krajobrazu. Twórczość Aleksandra Kotsisa – w epoce słusznie minionej bez winy artysty zaprzęgnięta w „służbę socrealizmowi”, dziś – dzięki krakowskiej wystawie – odzyskuje należne jej miejsce. Biorąc pod uwagę, iż Kotsis potrafił wypracować indywidualny styl, pracując w tym samym czasie co takie sławy polskiego malarstwa jak Jan Matejko i Artur Grottger (z którymi nota bene był zaprzyjaźniony), można powiedzieć, iż należy mu się trwała pozycja w historii sztuki polskiej.
„Tak się gra, jak przeciwnik pozwala”
Utalentowany dziennikarz i historyk sportu młodego pokolenia Krzysztof Szujecki prezentuje dzieje życia i dokonań legendarnego selekcjonera polskiej reprezentacji piłki nożnej – Kazimierza Górskiego. Karierę świetnie zapowiadającego się młodego lwowskiego piłkarza przerywa napaść Niemiec i ZSRR na Polskę. Kiedy już w latach powojennych Kazimierz z powodzeniem gra w barwach Legii Warszawa, na przeszkodzie w rozwoju staje mu poważna kontuzja. Jednak znakomity talent trenerski i siła charakteru zapewniają mu sukcesy na światowym poziomie – to on prowadzi polską reprezentację do laurów olimpijskich w 1972 r. w Monachium, zapewniając polskim kibicom niezapomniane przeżycia. Artykuł z okazji 100. rocznicy urodzin niezapomnianego trenera polskiej reprezentacji.
Opinie o produkcie (0)