W numerze 2/2021 m.in.:

„Na czym polega nowoczesna ciemnota”.

Wybitny publicysta Leszek Sosnowski jak zwykle nie patyczkuje się, pisząc o szkodliwej działalności antypolskich mediów. Tym razem jednak zaskakującym punktem wyjścia jest dla niego... wybitny poeta włoskiego renesansu Francesco Petrarka, nie tyle jako autor wspaniałych „Sonetów do Laury”, ile jako wielbiciel antyku i autor (niestety!) niefortunnego określenia „Wieki Ciemne” w odniesieniu do średniowiecza, o którym wiedza w jego czasach była mniej niż skromna. Wyrwane z kontekstu jego wypowiedzi nieszczęsne określenie, stosowane bez uwzględnienia stanu wiedzy w czasach poety, stało się sztandarowym określeniem propagandystów i manipulatorów bezwstydnie powołujących się na jego autorytet. Posługując się tym oryginalnym przykładem, autor z właściwą sobie dziennikarską wirtuozerią wyjaśnia, co tak naprawdę oznacza termin „niezależne media” w odniesieniu do tych, które się takowymi mienią, działając w myśl zasady „Jak najmniej Polski w Polsce!”, a także w błyskotliwy sposób rozprawia się z ich nachalną propagandą, kształtującą umysły tytułowej „nowoczesnej ciemnoty”.
więcej

„Rasa panów europejskich, czyli jak usprawiedliwić niesprawiedliwość” .

Druga część eseju prof. Andrzeja Nowaka z cyklu „Między demokracją a jej pozorami”. Jeden z najwybitniejszych polskich historyków przypomina, iż imperializm bardzo często był w historii ludzkości źródłem zniewolenia, o czym autor pisze w kontekście... Unii Europejskiej. Jak bowiem wiadomo, „powstała ona jako stowarzyszenie imperiów kolonialnych”. Co więcej, owe zakusy imperialne zachodnioeuropejskich mocarstw nie dotyczyły (i nie dotyczą) jedynie zamorskich kolonii, ale także... państw Europy Środkowej czy też Europy Wschodniej, którym nadano w XVIII w. (tymże oświeconym!) piętno „gorszej Europy”. Ten ostatni problem w szczególności dotyczy Polski. „Deklarując samodzielność, niezależność, budzimy niepokój i złość w imperialnych stolicach, pobudzona została furia – dziś postępowych – kolonizatorów, którzy chętnie nazywają siebie emancypatorami. Zatem próbuje się nas spacyfikować, stosując kamuflaż ideologiczny znany już w starożytności i zalecany przez Machiavellego. Co zatem robić, jak się bronić?”, pyta znakomity autor. Odpowiedzią jest projekt Trójmorza, posiadający mocne podstawy historyczne i polityczne w istniejącej już Grupie Wyszehradzkiej.
więcej

„Kto stoi za tym, co obecnie dzieje się w naszej Ojczyźnie?”.

Odważny głos niezłomnego kapłana w kwestii ostatnich dramatycznych wydarzeń przetaczających się przez Polskę. Znany z nieugiętej postawy patriotycznej wybitny teolog ks. prof. Waldemar Chrostowski podczas Mszy św. w archikatedrze św. Jana w Warszawie 10 lutego 2021 r. wygłosił przejmującą homilię, w której odważnie przeciwstawił się barbarzyńskiej rewolcie wymierzonej w wiarę katolicką i wartości patriotyczne. „Celem jest zepsucie i wypaczenie człowieka tak, żeby był skoncentrowany wyłącznie na doczesności, na seksie i na używaniu bez żadnych hamulców ani miary. Widać dobrze, że aby ludzi zmienić, trzeba ich zepsuć, a więc zerwać z przeszłością i tradycją, z tym, czego uczył ojciec i matka, czego uczyła dobra szkoła i Kościół”, mówił ks. prof. Chrostowski, podkreślając, jak wielkie znaczenie ma nie tylko modlitwa, ale i świadectwo tych, którzy pozostali wierni Kościołowi. Słowa odważnego kapłana „odbiły się głośnym echem w całym kraju, budząc zachwyt prawdziwych Polaków i ujadanie sił antypolskich”.
więcej

„Nie możemy sobie pozwolić na przeciętność”

przekonuje jeden z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie polityki międzynarodowej w historii Polski – prof. Krzysztof Szczerski, pełnomocnik Prezydenta RP ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP. „Nie możemy pozwolić sobie na dryf, na „płynięcie w głównym nurcie”, bez wpływu na to, w jakim kierunku i dokąd on nas prowadzi. Nie powinniśmy zadowalać się trwaniem w teraźniejszości i błahymi oznakami spokoju bez treści”, pisze znakomity autor, podkreślając, iż równie niebezpieczna jak dryf jest dla Polski samotność i poczucie politycznej pustki, to bowiem prowadzi do słabości. Ta z kolei zachęca agresorów, podobnie jak ma to miejsce ze słabymi osobnikami w stadzie, przyciągającymi drapieżniki... Autor dokonuje błyskotliwej analizy najważniejszych zadań, którym musi sprostać polska polityka międzynarodowa, wśród których wymienia m.in. „budowanie siły (politycznej) i konsekwentne realizowanie polskich narodowych interesów”.
więcej

Odsłonięto tajemnicę sprzed wieków.

Po pięciu latach intensywnej pracy najwybitniejszych polskich konserwatorów ołtarz mariacki Wita Stwosza, nazywany przez ks. Jana Twardowskiego „Biblią z lipowego drzewa”, odzyskał swój blask. Znakomita publicystka Jolanta Sosnowska z precyzją godną wytrawnego historyka sztuki opisuje poszczególne elementy późnośredniowiecznego gotyckiego arcydzieła, a także dramatyczną historię opus magnum norymberskiego mistrza, jak bowiem wiadomo, ołtarz został zrabowany i wywieziony przez Niemców z Krakowa... Odzyskany przez Polaków długo nie mógł powrócić na dawne miejsce w krakowskim kościele Mariackim, nie chciała bowiem do tego dopuścić władza ludowa... Autorka opisuje także etapy poszczególnych prac konserwatorskich, którym były poddawane poszczególne elementy ołtarza, powołując się na opinie pracującym przy nim specjalistów. Tekst uzupełniony wspaniałymi zdjęciami odrestaurowanego arcydzieła, wykonanymi przez mistrza Adama Bujaka.
więcej

„Z Bogiem, Panie Majorze!”.

W 70. rocznicę śmierci bohatera. Przejmująca historia jednego z najdzielniejszych Żołnierzy Niezłomnych. Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” (vel „Łupaszko”), kawalerzysta z 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, bohater pamiętnego września 1939 r., nigdy nie złożył broni. Wchodząc w struktury ZWZ, później zaś AK na Wileńszczyźnie, wiedział że będzie musiał prowadzić walkę na dwa fronty zarówno przeciwko Niemcom, jak i Sowietom (a także przeciwko kolaborującym z Niemcami Litwinom). Czerwoni „partyzanci” bali się go do tego stopnia, że wyznaczyli cenę za jego głowę. Po zakończeniu wojny, które dla Polski oznaczało nową okupację, nie zrezygnował z walki o wolną ojczyznę, kilkakrotnie odtwarzając słynną V Brygadę Wileńską AK. Jego żołnierze dokonywali prawdziwych cudów waleczności i poświęcenia w starciach z oddziałami MO i UB. Schwytany przez komunistycznych siepaczy, po pokazowym procesie zginął zamordowany strzałem w tył głowy. Przedstawiciele władzy ludowej robili wszystko, aby zniszczyć jego legendę, a i w dzisiejszych czasach nie brakuje agresywnych ataków na pamięć o nim...

 więcej

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl