W numerze m.in.:

„Leworządność”

Znakomity publicysta Leszek Sosnowski tym razem rozprawia się z „poplątanym, mało konkretnym, mętnym” (tzn. mętnie sformułowanym) prawem unijnym, które pod pretekstem enigmatycznej „praworządności” (czy raczej, jak słusznie pisze autor, „leworządności”) daje prawdziwe pole do popisu rozmaitej maści dewiantom, wysuwającym coraz to nowsze roszczenia. Autor nie patyczkuje się, pisząc o odwróceniu wartości i manipulacjach, których dopuszczają się te środowiska, nadające de facto ton polityce państw Europy Zachodniej, nie waha się także nazwać ekspansywnej polityki Niemiec „dążeniem do dyktatury nie tyle we własnych granicach, ile na obszarze Unii Europejskiej”. Szczególnie w odniesieniu do Polski, jak podkreśla cytowana przez autora „Süddeutsche Zeitung”, posługująca się iście goebbelsowską propagandą o „bronieniu wolności Polaków, w razie potrzeby także przeciwko ich własnemu rządowi” [!] „Większe mieszanie się w sprawy i w życie drugiego kraju to już chyba tylko zbrojny atak”, pisze odważnie i dobitnie autor.
więcej

„Po pandemii w geopolityce nastąpią poważne zmiany; na powierzchni utrzymają się tylko niektórzy”

Szef Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski dokonuje analizy sytuacji geopolitycznej spowodowanej kryzysem wywołanym trwającą epidemią koronawirusa. Nikt nie był w stanie przewidzieć, że chiński wirus dokona tak potężnych spustoszeń w każdym aspekcie życia i funkcjonowania całych państw i narodów. Żadne też z państw w momencie wybuchu pandemii siłą rzeczy nie mogło być na nią w pełni przygotowane. Zarówno struktury państwowe, jak i poszczególni obywatele stanęli wobec szeregu wyzwań. Jak będzie wyglądał geopolityczny krajobraz po pandemii? Jaka będzie pozycja Europy, a jaka Polski?
więcej

„Rzeczypospolitej nigdy nie można uznać za pokonaną”

Znakomity dziejopis prof. Andrzej Nowak odsłania kulisy powstawania V tomu „Dziejów Polski”. Praca nad każdym z kolejnych tomów wymaga nieustannego zapoznawania się z kolejnymi źródłami i lekturami, powiększa się także zasób dostępnych materiałów, z którymi autor się zaznajamia. W powstającym kolejnym tomie pojawią się wydarzenia znane większości Polaków z nieśmiertelnej „Trylogii” Sienkiewicza, której nie sposób pominąć, pisząc o buntach kozackich czy też o tragedii „potopu” szwedzkiego (tak naprawdę moskiewsko-szwedzkiego, jak słusznie zauważa autor). Jednak należy także uwzględnić najnowszy stan badań, a to wymaga od historyka rozwiązywania różnego rodzaju dylematów... Profesor Andrzej Nowak posiadł tę sztukę jak mało kto – V tom „Dziejów Polski” z pewnością będzie arcydziełem zarówno pod względem merytorycznym, jak i literackim.
więcej

„Z Karolem Wojtyłą po Dębnikach”

Jak wyglądało codzienne życie przyszłego papieża jako studenta polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie? Gdzie wówczas mieszkał? Z kim się przyjaźnił? Czym się szczególnie interesował? Jakie role zagrał w latach studenckich? Odpowiedzi na te intrygujące pytania odnajdziemy w fascynującym artykule Jolanty Sosnowskiej – autorki monumentalnej, czterotomowej biografii Jana Pawła II „Hetman Chrystusa”. W kościele św. Stanisława Kostki na krakowskich Dębnikach, w którym tak bardzo lubił się modlić młody Karol Wojtyła, dziś znajduje się najpiękniejsza rzeźba Jana Pawła II, a w szopce kolęduje aż trzech papieży... Wspaniały artykuł na podsumowanie dobiegającego końca Roku Jana Pawła II.
więcej

„A my do Betlejem! W 1979 roku”

Ks. prof. Waldemar Chrostowski wspomina niezwykłą pielgrzymkę do Betlejem w 1979 r., którą odbył jako młody kapłan, student Uniwersytetu Hebrajskiego. Towarzyszył mu w tej pieszej wyprawie z Jerozolimy do miasta narodzin Jezusa Chrystusa kolega z Ghany. Okazało się, że urodzeni tysiące kilometrów od siebie młodzi kapłani mieli bardzo wiele wspólnego. Wzruszenie towarzyszące pierwszemu nawiedzeniu Groty Narodzenia pamięta się przez całe życie... Nie mniej poruszające są też wspomnienia księdza profesora z Wigilii tego samego roku, także spędzonej w Ziemi Świętej. Boże Narodzenie w ziemi naznaczonej obecnością Zbawiciela należy z pewnością do najwspanialszych przeżyć.
więcej

„Królewskie świętowanie Bożego Narodzenia”.

Wybitny mediewista prof. Krzysztof Ożóg opisuje świętowanie Narodzenia Pańskiego na dworach polskich władców z dynastii Piastów i Jagiellonów. Obchodzenie tej uroczystości 25 grudnia zostało zaszczepione wśród Polaków już przez pierwszych misjonarzy z otoczenia Mieszka I, jednak, sposób świętowania średniowiecznych władców Polski znacznie się różnił od tego, który znamy dziś. Autor precyzyjnie odtwarza, w jaki sposób obchodzili Boże Narodzenie polscy królowie – od Władysława Łokietka po świętą królową Jadwigę Andegaweńską i jej małżonka Władysława Jagiełłę.
więcej

Więcej na e-wpis.pl

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl