WPIS 12/2019
data wydania: | 19-12-2019 |
Ukazał się nowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Na ponad 100 stronach poruszamy zagadnienia ważne, aktualne i ciekawe. Piszemy m.in. o wigilijnych zwyczajach na polskich stołach, niedawno wydanym IV tomie „Dziejów Polski”, działaczu politycznym i krytyku literackim Maurycym Mochnackim oraz twórczości Jana Matejki. Przypominamy postać szablisty Wojciecha Zabłockiego, fenomen XIX-wiecznych panoram malarskich i rolę szlachty w XIX-wiecznym Krakowie. Grudniowy „Wpis” to 108 stron ciekawej lektury na święta!
W bieżącym numerze
● „Zła idea zawsze wypiera dobrą” – Leszek Sosnowski opisuje jak w życiu publicznym i polityce złe rzeczy wypierają te dobre.
● „Gdzie barszcz, kapusta, tam chata nie pusta” – artykuł o kulinarnych zwyczajach wigilijnych w Polsce.
● „Wigilie młodego Mickiewicza” – wigilijne wieczory przyszłego wieszcza w Nowogródku i Wilnie.
● „Przez Wcielenie wywyższona została ludzka natura” – obrazy Bożego Narodzenia w literaturze angielskiej.
● „Wielka historia na deskach narodowej sceny” – relacja ze prezentacji IV tomu „Dziejów Polski” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, jaka odbyła się 1 grudnia 2019 r.
● „Uczeni i nauczyciele” – humorystyczna typologia wykładowców akademickich według prof. Aleksandra Nalaskowskiego.
● „Odwaga pozostanie wieczna” – prof. Andrzej Nowak o znaczeniu polskiej kultury dawniej i dzisiaj.
● „Unia czy utopia?” – Szef Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski o dniu dzisiejszym i przyszłości Unii Europejskiej.
● „Maurycy Mochnacki – krytyka i miłość ojczyzny” – historyk dr hab. Martyna Deszczyńska przypomina postać i dorobek XIX-wiecznego działacza politycznego Maurycego Mochnackiego.
● „Jako polityk będę bezkompromisowo bronił polskiej racji stanu” – rozmowa z Jackiem Sasinem wicepremierem i ministrem aktywów państwowych.
● „Jak się kończą sojusze z komunistami? Tragicznie” – prof. Wojciech Roszkowski o fatalnych skutkach współpracy z komunistami w Polsce i na świecie.
● „Smutne dziedzictwo stanu wojennego nie zostało w pełni przekreślone i odrzucone” – przemówienie wygłoszone przez marszałka seniora Antoniego Macierewicza podczas otwarcia Sejmu IX kadencji.
● „Strajk Klimatyczny Rozumu” – Janusz Szewczak pisze o szaleństwie walki z rzekomym ociepleniem klimatu.
● „Dzisiaj bardzo rzadko powstają ponadczasowe dzieła sztuki, które przekraczają horyzont swej epoki” – rozmowa z prof. Andrzejem Szczerskim, historykiem sztuki z UJ i nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.
● „Halloween atakuje Korowody Świętych” – artykuł o amerykańskich zwyczajach halloweenowych, wypierających tradycyjne polskie zwyczaje świąteczne.
● „To więcej niż chór, to sposób na spełnianie marzeń” – reportaż ze szwedzkiego Goeteborga, gdzie od 20 lat działa polonijny chór.
● „Ukochanie narodowej historii i kultury” – druga część artykułu Bohdana Urbankowskiego o życiu i twórczości Jana Matejki.
● „Malarskie panoramy były masową rozrywką w XIX wieku” – rozmowa z dr. Romualdem Nowakiem, kierownikiem Muzeum „Panorama Racławicka” we Wrocławiu.
● „Zaklęty krąg arystokracji krakowskiej” – prof. Piotr Biliński pisze o roli szlachty i arystokracji w życiu społecznym i politycznym XIX-wiecznego Krakowa.
● „Niezłomni w wierze i miłości do Ojczyzny” druga część artykułu dr. Marka Klecla o polskich duchownych zesłanych przez Rosjan na Syberię.
● „Profesor Zabłocki – mistrz szabli i architektury” – historyk sportu Krzysztof Szujecki przedstawia sylwetkę Wojciecha Zabłockiego, znanego szablisty, a z zawodu architekta.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in. niemieccy politycy chcą zbliżenia z Rosją, radykalni islamiści we Włoszech oraz ważna deklaracja premiera Izraela.
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: nowości książkowe Białego Kruka, dużo pięknych fotografii oraz grudniowy wiersz Leszka Długosza.
Opinie o produkcie (0)