Ukazał się nowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Na ponad 100 stronach poruszamy zagadnienia ważne, aktualne i ciekawe. Piszemy m.in. o wigilijnych zwyczajach na polskich stołach, niedawno wydanym IV tomie „Dziejów Polski”, działaczu politycznym i krytyku literackim Maurycym Mochnackim oraz twórczości Jana Matejki. Przypominamy postać szablisty Wojciecha Zabłockiego, fenomen XIX-wiecznych panoram malarskich i rolę szlachty w XIX-wiecznym Krakowie. Grudniowy „Wpis” to 108 stron ciekawej lektury na święta!

W bieżącym numerze

● „Zła idea zawsze wypiera dobrą” – Leszek Sosnowski opisuje jak w życiu publicznym i polityce złe rzeczy wypierają te dobre.

● „Gdzie barszcz, kapusta, tam chata nie pusta” – artykuł o kulinarnych zwyczajach wigilijnych w Polsce.

● „Wigilie młodego Mickiewicza” – wigilijne wieczory przyszłego wieszcza w Nowogródku i Wilnie.

● „Przez Wcielenie wywyższona została ludzka natura” – obrazy Bożego Narodzenia w literaturze angielskiej.

● „Wielka historia na deskach narodowej sceny” – relacja ze prezentacji IV tomu „Dziejów Polski” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, jaka odbyła się 1 grudnia 2019 r.

● „Uczeni i nauczyciele” – humorystyczna typologia wykładowców akademickich według prof. Aleksandra Nalaskowskiego.

● „Odwaga pozostanie wieczna” – prof. Andrzej Nowak o znaczeniu polskiej kultury dawniej i dzisiaj.

● „Unia czy utopia?” – Szef Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski o dniu dzisiejszym i przyszłości Unii Europejskiej.

● „Maurycy Mochnacki – krytyka i miłość ojczyzny” – historyk dr hab. Martyna Deszczyńska przypomina postać i dorobek XIX-wiecznego działacza politycznego Maurycego Mochnackiego.

● „Jako polityk będę bezkompromisowo bronił polskiej racji stanu” – rozmowa z Jackiem Sasinem wicepremierem i ministrem aktywów państwowych.

● „Jak się kończą sojusze z komunistami? Tragicznie” – prof. Wojciech Roszkowski o fatalnych skutkach współpracy z komunistami w Polsce i na świecie.

● „Smutne dziedzictwo stanu wojennego nie zostało w pełni przekreślone i odrzucone” – przemówienie wygłoszone przez marszałka seniora Antoniego Macierewicza podczas otwarcia Sejmu IX kadencji.

● „Strajk Klimatyczny Rozumu” – Janusz Szewczak pisze o szaleństwie walki z rzekomym ociepleniem klimatu.

● „Dzisiaj bardzo rzadko powstają ponadczasowe dzieła sztuki, które przekraczają horyzont swej epoki” – rozmowa z prof. Andrzejem Szczerskim, historykiem sztuki z UJ i nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.

● „Halloween atakuje Korowody Świętych” – artykuł o amerykańskich zwyczajach halloweenowych, wypierających tradycyjne polskie zwyczaje świąteczne.

● „To więcej niż chór, to sposób na spełnianie marzeń” – reportaż ze szwedzkiego Goeteborga, gdzie od 20 lat działa polonijny chór.

● „Ukochanie narodowej historii i kultury” – druga część artykułu Bohdana Urbankowskiego o życiu i twórczości Jana Matejki.

● „Malarskie panoramy były masową rozrywką w XIX wieku” – rozmowa z dr. Romualdem Nowakiem, kierownikiem Muzeum „Panorama Racławicka” we Wrocławiu.

● „Zaklęty krąg arystokracji krakowskiej” – prof. Piotr Biliński pisze o roli szlachty i arystokracji w życiu społecznym i politycznym XIX-wiecznego Krakowa.

● „Niezłomni w wierze i miłości do Ojczyzny” druga część artykułu dr. Marka Klecla o polskich duchownych zesłanych przez Rosjan na Syberię.

● „Profesor Zabłocki – mistrz szabli i architektury” – historyk sportu Krzysztof Szujecki przedstawia sylwetkę Wojciecha Zabłockiego, znanego szablisty, a z zawodu architekta.

● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in. niemieccy politycy chcą zbliżenia z Rosją, radykalni islamiści we Włoszech oraz ważna deklaracja premiera Izraela.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe Białego Kruka, dużo pięknych fotografii oraz grudniowy wiersz Leszka Długosza.

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl