WPIS 10/2024
liczba stron: | 116 |
data wydania: | 30.10.2024 |
EAN: | 9772083084307 |
Pojawił się już najnowszy, październikowy numer „Wpisu”. Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowaną kolekcję tekstów celnie komentujących rzeczywistość polityczną i obyczajową oraz serię artykułów powiązanych z aktualnymi rocznicami. Znakomity publicysta Leszek Sosnowski z właściwą sobie ostrością widzenia opisuje amerykańską kampanię prezydencką, przekonując, iż jedynie Donald Trump – przenikliwy polityk, a przy tym przywiązany do tradycyjnych wartości obrońca chrześcijaństwa jest w stanie zapewnić Stanom Zjednoczonym należną im pozycję w światowej polityce. Zamieszczamy także fotoreportaż z białokrukowego Dnia świętego Jana Pawła II na Białych Morzach (zdjęcia Michała Klaga), a także – artykuł poświęcony pamięci zmarłego niedawno ks. inf. Jerzego Bryły pióra prof. Piotra Bilińskiego. Wybitny historyk prof. Andrzej Nowak tym razem prezentuje nam frapujący reportaż z podróży po Gruzji, związanej m.in. z udziałem w konferencji w Tbilisi, wzbogacony w osobiście wykonane przez Autora fotografie. Z kolei ks. prof. Janusz Królikowski przypomina, że powiązanie pomiędzy sumieniem a polityką w żadnym wypadku nie powinno być „pieśnią przeszłości”, a postępująca arogancja wielu wpływowych polityków w stosunku do zasad nienaruszalnych stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla państw i narodów. Publikujemy także reportaż Jolanty Sosnowskiej z II Marszu Papieskiego z poruszającymi zdjęciami mistrza Adama Bujaka (jest duch w narodzie!), a także artykuł Jerzego Kłosińskiego pamięci „Pana Cogito” – Zbigniewa Herberta, który „odszedł bez Nobla – ale z twarzą” (Leszek Czajkowski). Prezentujemy także kolejną przejmującą rozmowę z bohaterką Powstania Warszawskiego – dr Hanną Zawistowską-Nowińską, sanitariuszką batalionu „Bończa”. Październikowy „Wpis” to ponad 100 stron interesującej lektury!
Bezbożnicy i obrzydliwcy O tym, co łączy wybory amerykańskie i polskie, skąd się bierze hejterska nagonka na Donalda Trumpa i przedstawicieli polskiej prawicy – dowiecie się Państwo z najnowszego artykułu Leszka Sosnowskiego.
Byliśmy świadkami duchowej rewolucji, ważniejszej niż wszystkie inne Przemówienie ks. kard. Stanisława Dziwisza, który przekonuje, że mimo agresywnych ataków na pamięć i osobę św. Jana Pawła II niezapomniany Papież Polak nadal odgrywa ważną rolę w życiu naszego narodu.
Siła, wierność, odwaga i wytrwanie – fotoreportaż Michała Klaga z Dnia św. Jana Pawła II na Białych Morzach.
Ks. inf. Jerzy Bryła w zbroi i z włócznią Artykuł wspomnieniowy o niezapomnianym krakowskim kapelanie, działającym wśród głuchoniemych i w środowiskach twórczych.
Gruzja, czyli bratnie dusze i wspólne zagrożenia Wspaniałe zabytkowe monastyry i katedry, piękne miasta, niepowtarzalna kuchnia, ale i relikty złowrogiej przeszłości (np. muzeum Stalina). Innymi słowy, Gruzja opisana piórem prof. Andrzeja Nowaka.
Sprzeciw sumienia ogarnie coraz więcej dziedzin życia i działalności Ks. prof. Janusz Królikowski nie pozostawia złudzeń co do degrengolady życia politycznego.
Kresowa Atlantyda jest częścią polskości Utracone po II wojnie światowej nie z winy Polaków, nadal pozostają żywe w pamięci narodowej. Kresy opisane piórem prof. Wojciecha Polaka.
Obronić polski kanon przed uczniem Gałkiewiczem Na czym polega mądre i niemądre kultywowanie tradycji, wyjaśnia prof. Bogusław Dopart.
Dawne pogrzeby na polskiej wsi Skłaniający do refleksji artykuł prof. Ryszarda Kantora.
Piękni, wolni Polacy przeszli ulicami Warszawy, czcząc św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Reportaż Jolanty Sosnowskiej z II Marszu Papieskiego, wzbogacony zdjęciami mistrza Adama Bujaka.
Zamordowana przez rodziców, bo chciała przyjąć chrzest Wstrząsająca historia afrykańskiej męczennicy Manche Masemoli opisana przez prof. Wojciecha Roszkowskiego.
Tradycyjna rodzina, wiara w Boga, bezkompromisowy antykomunizm – trzy główne przesłania filmu „Reagan” Recenzja pióra dr. Adama Sosnowskiego.
Życie św. Rafała Kalinowskiego pisane wiarą i miłością, splecione z Ojczyzną Od kryzysu wiary do nawrócenia – z powstańczego szlaku bojowego i syberyjskiego zesłania do zakonu karmelitańskiego, czyli historia powstańca ‘63 opisana piórem o. dr. hab. Mariana Zawady OCD.
W rzymskim Kościele przechowywana jest tradycja apostolska O dziejach papiestwa i jego autorytecie pisze prof. Michał Wojciechowski.
Światowa stolica synów marnotrawnych Najnowsze ustalenia w sprawie objawień w Medziugorie opisane przez Czesława Ryszkę.
Wbrew usypiaczom zakuwającym w łańcuch nowego poddaństwa Pamięci „Pana Cogito” – wybitnego poety niezłomnego Zbigniewa Herberta, który nigdy nie oddał swojego talentu na usługi czerwonego reżimu. Artykuł Jerzego Kłosińskiego.
Paweł Włodkowic – obrońca spraw polskich w sporach z Krzyżakami Postać niezwykłego duchownego i dyplomaty przypomina prof. Piotr Biliński.
Pragnął jedynie nagłej śmierci Wstrząsająca historia więźnia Workuty Henryka Konowrodzkiego. Tekst dr. Marka Klecela.
Było dla nas jasne, że musimy się bronić, że nie chcemy tak żyć! Poruszająca rozmowa z powstańczą sanitariuszką – Hanną Zawistowską-Nowińską, „Hanką Zerwicz” z batalionu „Bończa”. Dla córki legionisty, ułana Beliny i bohatera wojny polsko-bolszewickiej służba medyczna w Powstaniu Warszawskim była obowiązkiem, od którego nie było odwołania. Studentka konspiracyjnej medycyny, a po wojnie – świetna lekarka, zadziwia do dziś sprawnością umysłową.
Po uwolnieniu z niemieckiego obozu komuniści oskarżyli go o… współpracę z okupantem Wśród aresztowanych pamiętnego 6 listopada 1939 r. w gmachu Collegium Novum UJ był m.in. wybitny historyk prof. Władysław Semkowicz. Dzieje jego życia przybliża prof. Stefan Ciara.
Złamana ręka, czający się lew i rzemyk z dwiema muszelkami Tajniki transportu cennego mahoniowego drewna z Wybrzeża Kości Słoniowej i postępowania z tubylcami przybliża kpt Józef Gawłowicz.
Sylwia Jaśkowiec: „Sport to było całe moje życie” Artykuł Krzysztofa Szujeckiego poświęcony wybitnej polskiej zawodniczce.
Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata
Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, propozycja prenumeraty „Wpisu” i skłaniający do listopadowej zadumy wiersz Leszka Długosza.
Opinie o produkcie (0)