WPIS 07-08/2023 (e-wydanie)
data wydania: | 01.08.2023 |
EAN: | 9772083084307 |
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Pojawił się już najnowszy, wakacyjny, podwójny numer „Wpisu”. Tak jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy, frapujące reportaże i wywiady, a także – serię artykułów poświęconych zagadnieniom historycznym. Znany z ciętego pióra publicysta Leszek Sosnowski i tym razem nie patyczkuje się, opisując poczynania „czyścicieli Kościoła” (dość licznie reprezentowanych przez polityków opozycji, choć nie tylko przez nich), niemające nic wspólnego ani z wiarą katolicką, ani z troską o dobro bliźniego, ani tym bardziej z dbałością o dobro Polski. Z kolei znakomity starożytnik i biblista prof. Michał Wojciechowski tym razem przedstawia przenikliwą analizę ukrytego programu politycznego opozycji, mimo bowiem dotychczasowego braku jego ogłoszenia opozycja takowy posiada. Rzecz w tym, że budzi on grozę, nie uwzględnia bowiem ani dobra Polski, ani tym bardziej jej obywateli. Prezentujemy także – w ramach zapowiedzi – fragment oczekiwanego, powstającego VI tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka. Wybitny historyk w pięknym, literackim stylu opisuje tragiczną dla Ukrainy decyzję Chmielnickiego o oddaniu jej pod protektorat moskiewski, czemu większość ukraińskiej elity była zdecydowanie przeciwna. Nie mogło także zabraknąć równie przerażających wydarzeń poprzedzających jedną z największych katastrof dziejowych Rzeczypospolitej; mowa o potopie szwedzkim, do którego doprowadziła zbrodnia zdrady stanu dokonana przez sporą liczbę polskich magnatów, liczących na korzyści majątkowe i polityczne. Z kolei prof. Krzysztof Ożóg prezentuje drugą część tekstu poświęconego prof. Oskarowi Haleckiemu – znakomitemu mediewiście, skazanemu w epoce słusznie minionej na zapomnienie ze względu na wierność religii katolickiej i polskiemu rządowi w Londynie. Publikujemy także wyjątkowy felieton Jolanty Sosnowskiej o Józefie Lizoniu – niezwykłym ludowym artyście z Sądecczyzny, tworzącym wyjątkowej urody drewniane rzeźby – od postaci Jezusa Frasobliwego, poprzez aniołki, świętych, aż po ludowych grajków. Natomiast prof. Wojciech Drelicharz przypomina nam postać i dzieło dziejopisa Macieja z Miechowa – przygotowaliśmy bowiem współczesne tłumaczenie (wielkie osiągnięcie translatorskie ks. Michała Cichonia) kroniki tego niesłusznie zapomnianego historiografa. W związku ze zbliżającą się 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego prezentujemy także poruszający wywiad z bohaterką tego zrywu – Barbarą Piotrowską-Gancarczyk ps. „Pająk”, sanitariuszką batalionu „Wigry” walczącego na Starym Mieście. Szacowna Dama Orderu Virtuti Militari ukończyła w tym roku 100 lat; pamięta każdy szczegół powstańczych walk, zadziwia też sprawnością umysłową i pogodą ducha... Wakacyjny „Wpis” to ponad 120 stron frapującej lektury!
W mrocznym cieniu targowicy Znakomity publicysta Leszek Sosnowski tym razem piętnuje poczynania „czyścicieli Kościoła”, wśród których nie brakuje zarówno proniemiecko i prorosyjsko nastawionych polityków opozycji, jak i wojujących ateistów, uważających się (a jakże!) za ekspertów w dziedzinie wiary katolickiej. Ostre zestawienie poczynań tychże osobników z Targowicą daje do myślenia... Autor jak zwykle trafia w punkt.
Ukryty program opozycji; co im chodzi po głowach! Prof. Michał Wojciechowski nie ma złudzeń co do tego, co się kryje za pozornym brakiem tytułowego programu przedstawicieli opozycji. Oddziaływanie na emocje potencjalnych wyborców i wzbudzanie nienawiści do przeciwników politycznych to bardzo niebezpieczne zjawisko. Nie dajmy się zwieść!
Enea Stadion – od dziś nowa nazwa stadionu miejskiego w Poznaniu. Materiał powstał we współpracy z Eneą.
Zwalczał rusofilską ideologię, obecną w wielu wpływowych środowiskach amerykańskich Kontynuacja frapującej opowieści o znakomitym mediewiście – prof. Oskarze Haleckim, który potrafił także w zadziwiająco przenikliwy sposób komentować współczesną mu rzeczywistość. A ta do łatwych nie należała... Artykuł prof. Krzysztofa Ożoga.
Nienawiść do katolicyzmu była dla części obywateli Rzeczypospolitej ważniejsza niż lojalność wobec wspólnoty Profesor Andrzej Nowak, jeden z najwybitniejszych polskich historyków, przypomina dzieje jednego z najtragiczniejszych kataklizmów dziejowych w historii Rzeczypospolitej. Zbrodnia zdrady stanu dokonana przez sporą grupę polskich magnatów sprowadziła na Polskę i Litwę potężnych rozmiarów katastrofę. Zapowiedź VI tomu „Dziejów Polski”.
Usiądź koło Chrystusa, podumaj i odpokutuj sobie, zaleca Józef Lizoń Niezwykła wizyta u utalentowanego ludowego artysty z Sądecczyzny opisana we frapującym felietonie Jolanty Sosnowskiej. Oryginalne rzeźby – dzieła Józefa Lizonia można podziwiać na pięknych zdjęciach mistrza Adama Bujaka.
Czy nauczyciele będą uczyć, czy staną się terapeutami i pielęgniarkami Hanna Dobrowolska zastanawia się nad przyszłością polskiej szkoły; czy uda się zapewnić młodzieży edukację na najwyższym poziomie i godny start w dorosłe życie?
A tu wszędzie Polska… Opowieść ks. dr. Michała Damazyna o polskich kresach – tym razem – podróż na Litwę. Wilno, Ejszyszki, Soleczniki, Troki i wiele innych arcypolskich miejsc na litewskiej ziemi.
Opatrywała rannych pod ostrzałem kul Poruszający wywiad ze świadkiem historii – Barbarą Piotrowską-Gancarczyk ps. „Pająk”, sanitariuszką i łączniczką batalionu „Wigry”, bohaterką Powstania Warszawskiego. 21-letnia Barbara wyniosła z płonącej katedry cudowną figurę ukrzyżowanego Chrystusa...
Godność człowieka i jego centralne miejsce w świecie wyróżniają kulturę naszego kontynentu Znakomity szkic historyczny ks. prof. Janusza Królikowskiego.
Bank Pekao S.A. wspiera lokalne społeczności Materiał powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A.
Rozkaz: Zdobyć Elektrownię Ta brawurowa powstańcza akcja zakończyła się sukcesem; energetycy przez 36 dni powstania trzymali elektrownię, nie dopuszczając do niej Niemców i zapewniając prąd walczącej Warszawie. Dla powstańczych szpitali było to błogosławieństwem.
Maciej z Miechowa, czyli duma z historii Polski Postać wybitnego, niesłusznie zapomnianego dziejopisa przypomina prof. Wojciech Drelicharz; pierwsze polskie tłumaczenie „Kroniki Polaków” (przekł. ks. Michał Cichoń) właśnie się ukazało nakładem Białego Kruka.
Rycerze Bożego Grobu w Polsce Dalsza część opowieści Czesława Ryszki o niezwykłym zakonie rycerskim, działającym do dziś – nie tylko na terenie RP.
Przyjaciele Polaków i Polski, którzy doceniali, że tak wiele wycierpieliśmy przez miłość do wolności Prof. Wojciech Polak przypomina postać wybitnego brytyjskiego portrecisty (holenderskiego pochodzenia) Lawrence Almy-Tademy i jego córki Laurence. Zarówno ojciec, jak i córka byli zaprzyjaźnieni z Ignacym Janem Paderewskim; Laurence zasłynęła jako wybitnie propolska działaczka społeczna.
Funkcjonariuszami byli fizycy, hutmani, syndycy, trębacze, zegarmistrzowie, rurmistrzowie Prof. Stefan Ciara przypomina, w jaki sposób funkcjonowało staropolskie miasto i z jakimi problemami musiało się zmagać.
Szlacheckie dwory i dworki Pozostajemy w kręgu staropolszczyzny; prezentujemy barwną opowieść prof. Ryszarda Kantora o dworach szlacheckich – ikonicznych symbolach Polski i polskości.
Opracowana przez Estreicherów bibliografia jest kopalnią wiedzy o książkach wydanych w Polsce Pięć pokoleń krakowskiej rodziny Estreicherów w służbie Rzeczypospolitej; stanowili prawdziwą elitę intelektualną pozostającej pod zaborami Polski, działali na rzecz polskiej nauki w XX-leciu międzywojennym. Nie zawiedli, kiedy na Niepodległą zwalił się kataklizm II wojny światowej...
Miłość młodego Józefa do Leonardy Potęga pierwszej miłości nie ominęła i przyszłego ojca polskiej niepodległości; Józefowi Piłsudskiemu dane było ją przeżywać w ekstremalnych warunkach syberyjskiego zesłania. Niestety, ta historia nie miała szczęśliwego zakończenia.
Leonard był pierwszym lekarzem na Mokotowie, biednych leczył za darmo Prof. Wacław Leszczyński prezentuje arcyciekawą historię swoich przodków.
Moby Dick, czyli Biały Wieloryb Dzieje nieco dziś zapomnianego arcydzieła literatury marynistycznej pióra Hermana Melville’a (1819-1891) przypomina autor równie frapujących morskich opowieści – kapitan Józef Gawłowicz.
Trzykrotny mistrz Europy Leszek Drogosz Historię życia króla ringu, obdarzonego nie tylko walecznością i talentem sportowym, przypomina Krzysztof Szujecki.
Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata
Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania i wiersz Leszka Długosza – pochwała bibliotekarek.
Opinie o produkcie (0)