Ukazał się już najnowszy, czerwcowy numer Wpisu. Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Państwa całą serię felietonów na aktualne tematy, interesujące reportaże, jak również zestaw artykułów poświęconych wydarzeniom i postaciom historycznym powiązanym z bieżącymi rocznicami. Wybitny publicysta Leszek Sosnowski przywołując przykład wybitnego rzymskiego historyka Salustiusza przekonuje, że połączenie historii z teraźniejszością, z taką zajadłością atakowane przez lewicę wcale nie jest pomysłem dzisiejszych czasów; przy okazji autor nie patyczkuje się z tą ostatnią, ostro piętnując jej hipokryzję. Prezentujemy także historyczny już dziś artykuł Józefa Feldmana (1899-1946) opisujący trudne dzieje egzystencji sąsiedzkiej Polski i Niemiec pod wielce wymownym tytułem „Kraj wolności kontra państwo autorytarne”; biorąc pod uwagę, iż słynny pruski generał Carl von Clausewitz uważał iż „dla Prus nie ma bardziej naturalnego wroga niż Polska” chyba nikt nie ma wątpliwości które z wymienionych w tytule państw jest krajem wolności, a które państwem autorytarnym. Zamieszczamy także frapujący wywiad z prof. Krzysztofem Szczerskim, ambasadorem Polski przy ONZ, który przekonuje, iż Polska bardzo wiele zyskuje przy bliższym poznaniu, zastanawiając się jednocześnie, czy wobec postawy niektórych członków ONZ w sprawie napaści Rosji na Ukrainę współczesny świat jeszcze ma sumienie w naszym rozumieniu... O okrutnych poczynaniach rosyjskiej opriczniny, rosyjskich władcach-psychopatach i rosyjskiej żądzy panowania nad światem za wszelką cenę, także w kontekście trwającej wojny pisze prof. Wojciech Polak. Publikujemy także – nad wyraz entuzjastyczne wbrew lewicowemu hejtowi – recenzje HiT-u pióra prof. Wojciecha Roszkowskiego, interesujący reportaż Jolanty Sosnowskiej poświęcony prezentowanej w krakowskich Sukiennicach wystawie pamiątek po legendzie polskiej historiografii – Joachimie Lelewelu, a także artykuł poświęcony nie mniej zasłużonemu historykowi – profesorowi Władysławowi Konopczyńskiemu. Czerwcowy „Wpis” to ponad 120 stron frapującej lektury!

Świętoszki i świntuszki. Ten osobliwie brzmiący tytuł zapowiada błyskotliwy felieton Leszka Sosnowskiego; krakowski publicysta nie patyczkuje się rozprawiając się z hipokryzją lewicy dokonującej bezpardonowego ataku na prof. Wojciecha Roszkowskiego – i jak zwykle trafia w dziesiątkę.

Kraj wolności kontra państwo autorytarne.
Nieżyjący już wybitny krakowski historyk prof. Józef Feldman (1899-1946) dokonuje przenikliwej analizy relacji polsko-niemieckich na przestrzeni wieków, przeczuwając brutalną niemiecką agresję na Polskę... Tekst powstał pięć lat przed tragicznym Wrześniem 1939 r...
Brakuje chęci do nazywania zła złem. Prof. Michał Wojciechowski przekonuje iż brak odwagi w nazywaniu zła po imieniu prowadzi do fatalnych konsekwencji, jak chociażby zanik realizmu w polityce i wynikające z niego tragiczne następstwa.

XIX-wieczny koncert mocarstw grany w wieku XXI.
Wywiad z prof. Krzysztofem Szczerskim, ambasadorem Polski przy ONZ przeprowadzony przez Leszka Sosnowskiego. Prof. Szczerski przypomina także historię Kongresu Wiedeńskiego, który wyłonił tytułowy „koncert mocarstw” i konsekwencje jego działalności.

Opricznina, czyli jak Rosjanie przez wieki potulnie podporządkowują się okrutnemu dyktatowi władców.
Prof. Wojciech Polak przekonuje, że okrucieństwo rosyjskich władców i nie mniej bestialskie poczynania podległych im aparatów represji od wieków są zakorzenione w rosyjskiej mentalności.

Kościuszko: Dość zdrady, dosyć wiarołomstwa, dosyć tego bezczelnego wstydu, jakim źli Polacy spotwarzali swoją Ojczyznę.
Artykuł prof. Henryka Kocója, poświęcony pamięci Tadeusza Kościuszki – wodza Insurekcji nazwanej jego nazwiskiem.

Zdrajcy w sejmie, poeta na wygnaniu.
Bohdan Urbankowski przypomina tragiczne dla Polski dzieje zdrady targowickiej, ale i frapującą (choć dziś nieco zapomnianą) postać posła Stronnictwa Patriotycznego, autora patriotycznie zaangażowanych poezji i dramatów – Juliana Ursyna Niemcewicza.

Sprawcami ich śmierci byli sowieccy okupanci.
Ks. dr Michał Damazyn przypomina tragiczną historię sióstr Elżbietanek z Nysy – ofiar bestialskich gwałtów dokonanych przez krasnoarmiejców.

Niepodległa Polska prężna była również w eterze.
Frapującą historię bujnego rozwoju polskiej radiofonii w XX-leciu międzywojennym przybliża dr Monika Makowska.

Podręcznik „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha Roszkowskiego zbiera fantastyczne recenzje!
o czym przekonują tak znakomite indywidualności polskich nauk humanistycznych jak prof. Aleksander Nalaskowski, Krzysztof Masłoń i Bogumił Łoziński.

Trzeba nauce historii przywrócić jej rangę.
O tym że młodzież bezwzględnie powinna znać prawdę o swoich dziejach przekonuje Waldemar Flajszer, łódzki kurator oświaty w rozmowie z Dorotą Kowalską.

Dla Ojczyzny gotów był poświęcić wszystko.
Prof. Wojciech Polak przypomina postać generała Zbigniewa Noweka – słynnego podziemnego drukarza i wydawcy, działacza opozycji antykomunistycznej.

Lelewel znał tylko dwie namiętności: miłość Ojczyzny i nauki.
Reportaż wybitnej publicystki Jolanty Sosnowskiej z wystawy w krakowskich Sukiennicach poświęconej wybitnemu historykowi Joachimowi Lelewelowi.

Każda premiera kompozycji Wojciecha Kilara miała swój niezwykły czas.
Dr Monika Makowska przypomina symfoniczną twórczość jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, powszechnie znanego jako autora ścieżek dźwiękowych do filmów.

Etos pracy jest hymnem uwielbienia Boga.
O katolickim pojmowaniu wartości pracy i służby dla innych pisze ks. prof. Janusz Królikowski.

Pani Ludźmierska, niekwestionowana Królowa Podhala.
Łaskami słynąca figura Matki Bożej z Ludźmierza do tej pory cieszy się niezwykłą estymą – nie tylko górali, o czym przypomina Czesław Ryszka.

Poeci, włóczykije, miłośnicy francuskiej mody, dobroczyńcy płacący gorzałką.
Prof. Ryszard Kantor przypomina postacie barwnych indywiduów, które można było spotkać na ulicach XIX-wiecznego Krakowa; np. gazeciarza, który lepiej się znał na paryskiej modzie, niż niejedna krakowska dama...

Szlak męki – głód, nędza, choroby, katorżnicza praca, nierzadko śmierć.
Tragiczne losy Polaków – ofiar masowych wywózek z polskich kresów i okrutne poczynania enkawudzistów przypomina dr Marek Klecel.

Historyk dziejów nowożytnych Władysław Konopczyński (1).
Pierwsza część artykułu prof. Piotra Bilińskiego, poświęcona postaci wybitnego krakowskiego historyka i poligloty, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

U wodza-wróżbity w afrykańskim buszu.
O tym kogo można spotkać w malowniczych murzyńskich wioskach z właściwą sobie gawędziarską swadą pisze kapitan Józef Gawłowicz, autor cyklu „Morskie Opowieści”.

Tadeusz Ślusarski – mistrz i wicemistrz olimpijski nie znalazł pracy w PRL.
Postać genialnego polskiego tyczkarza, ofiary tragicznego wypadku samochodowego przypomina utalentowany dziennikarz sportowy Krzysztof Szujecki.

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.
Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka propozycje ich internetowego zamawiania i refleksyjny wiersz Leszka Długosza.

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl