Pojawił się już najnowszy, majowy numer „Wpisu”. Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Państwa całą serię felietonów na aktualne tematy, interesujące reportaże, jak również zestaw artykułów poświęconych wydarzeniom i postaciom historycznym powiązanym z bieżącymi rocznicami. Wybitny historyk prof. Wojciech Roszkowski, autor podręcznika do najnowszego przedmiotu „Historia i Teraźniejszość”, przekonuje (w rozmowie ze Stanisławem Widomskim), że w związku z brutalną agresją Rosji na Ukrainę zrozumienie historii Polski jest równoznaczne z polską racją stanu. Publikujemy także kolejną część znakomitego tekstu fenomenalnego erudyty prof. Andrzeja Nowaka o tym, skąd się wzięła Ukraina; pokusa odwrócenia się od Rzeczypospolitej, a zwrócenia się ku Moskwie, której uległ Bohdan Chmielnicki, zakończyła się prawdziwą tragedią Ukrainy... Prof. Nowak przypomina jednak, iż wielu Kozaków wcale nie pragnęło podporządkowania się Rosji. Wielu z nich protestowało przeciwko ugodzie perejasławskiej, płacąc zresztą za to najwyższą cenę... Pozostając w tematach ukraińskich, prezentujemy także biografię jednego z najwybitniejszych dowódców kozackich, wiernego sojusznika Rzeczypospolitej – Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego. Dzieje życia bohatera spod Chocimia (1621) opisał prof. Wojciech Polak. Z kolei prof. Krzysztof Ożóg przypomina świetlaną postać królowej Jadwigi Andegaweńskiej i jej osiągnięcia na polu polityki i nauki polskiej. Nie brakuje także błyskotliwej analizy sytuacji moralnej Europy Zachodniej, niestety coraz bardziej pogrążającej się w trujących oparach nihilistycznych prądów myślowych – tekst prof. Jacka Koronackiego niestety nie napawa optymizmem. Zamieszczamy także reportaż z jubileuszu 85-lecia urodzin mistrza polskiej satyry i dowcipu Jana Pietrzaka pióra Jolanty Sosnowskiej, a także fragment najnowszej (jakże potrzebnej) książki ks. prof. Janusza Królikowskiego dotyczącej Zesłania Ducha Świętego i często niestety niedocenianego sakramentu bierzmowania. Znakomity felietonista Leszek Sosnowski tym razem nas zaskakuje, pisząc o... perypetiach Krakowa i Podgórza, a także o problemach Królewskiego Miasta Krakowa – nie tylko ze smogiem (wawelskim?). Majowy „Wpis” to ponad 100 stron frapującej lektury!

Nie tędy droga! Leszek Sosnowski nie patyczkuje się, opisując delikatnie mówiąc nieudane projekty rozładowania słynnych (w złym znaczeniu tego słowa) krakowskich korków, a także – równie nieudolnie prowadzoną politykę walki ze smogiem, którego nawet Smok Wawelski miałby zapewne dość.

W obliczu agresji rosyjskiej zrozumienie polskiej historii okazuje się racją stanu Prof. Wojciech Roszkowski w rozmowie z białokrukowym dziennikarzem Stanisławem Widomskim przekonuje, że bez znajomości historii Polski nie jest możliwe zrozumienie tego, co dzieje się obecnie, a tym samym – zbudowanie i obrona tożsamości narodowej.

Skąd się wzięła Ukraina (2) Wybitny znawca dziejów Polski kontynuuje opowieść o pochodzeniu i historii Ukrainy i jej relacji z Rzecząpospolitą. Decyzja Bohdana Chmielnickiego o podporządkowaniu Ukrainy Rosji miała tragiczne następstwa dla tej pierwszej...

Piotr Konaszewicz-Sahajdaczny – hetman Kozaków Historia życia i militarnych dokonań jednego z najwybitniejszych kozackich dowódców – wiernego sojusznika Rzeczypospolitej opisana przez prof. Wojciecha Polaka.

Ukraina, początek maja Wstrząsający wiersz Bohdana Urbankowskiego.

Świat nieplewiony i Gdzie jest exit Wiersze znakomitej krakowskiej poetki Justyny Chłap-Nowakowej.

O królewskim posługiwaniu św. Jadwigi Andegaweńskiej Wybitny mediewista prof. Krzysztof Ożóg przypomina postać świętej królowej i jej dokonania na polu chrystianizacji Litwy, dyplomacji, nauki i dzieł miłosierdzia. Artykuł z okazji 25. rocznicy kanonizacji królowej przez św. Jana Pawła II.

Praktycznie dokonała się już schizma Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr analizuje co najmniej niepokojącą sytuację Kościoła katolickiego w Niemczech i tzw. drogę synodalną. Wiele zjawisk mających miejsce wśród niektórych przedstawicieli niemieckiego duchowieństwa budzi poważne obawy...

Zachód – potłuczone naczynie wypełnione niegdyś kulturą chrześcijańską Ponury obraz kondycji moralnej zachodniej Europy opisany przez prof. Jacka Koronackiego.

Wybitny satyryk z Targówka, czyli przypadki Pana Janka spod Egidy Reportaż z koncertu jubileuszowego mistrza polskiej satyry i humoru (nie tylko) politycznego Jana Pietrzaka przedstawia Jolanta Sosnowska.

Urok dawnych pikników pełnych zabaw, sutego jedzenia i picia Prof. Ryszard Kantor opisuje przyjemności dawnych krakowskich majówek, podczas których pikniki należały do ulubionych rozrywek.

Cud zstępowania Ducha Świętego na wierzących O zesłaniu Ducha Świętego jako o początku dziejów Kościoła, a także o często dziś niedocenianym sakramencie bierzmowania pisze wybitny teolog ks. prof. Janusz Królikowski. Fragment najnowszej książki Białego Kruka.

Rozmowa przy rodzinnym stole Sakrament Eucharystii, uroczystości pierwszokomunijne i ich znaczenie w życiu małego chrześcijanina opisane przez Czesława Ryszkę.

Zmienne i burzliwe losy Orderu Virtuti Militari Był to pierwszy na świecie order nadawany za męstwo okazane w boju niezależnie od pozycji społecznej i pochodzenia żołnierza. Pierwszy kawaler tego orderu – książę Józef Poniatowski – ustąpił pierwszeństwa Tadeuszowi Kościuszce...

Ciśnienie miliarda niemieckich atmosfer Polski publicysta Zygmunt Nowakowski był przerażony po dojściu Hitlera do władzy; przyznawał, że nowo obrany Führer ma potężną moc oddziaływania na tłumy, a jego imperialne zapędy nie wróżą niczego dobrego nie tylko dla Polski... Artykuł z 1933 r.

Wyraz miłości Boga, prawdy i Ojczyzny Jak się okazuje, wojskowe klasy mundurowe stanowią znakomity sposób nie tylko na podnoszenie kwalifikacji młodzieży, ale także na jej edukację w duchu katolicko-narodowym, o czym przekonuje wybitna publicystka Jolanta Sosnowska.

Burzliwe dni w Krakowie Sylwetkę Piotra Moszyńskiego herbu Nałęcz (1800-1879), działacza patriotycznego, kolekcjonera, członka rządu powstańczego w 1846 r., przewodniczącego Komitetu Narodowego Krakowskiego i dowódcy Gwardii Narodowej, przypomina prof. Piotr Biliński.

Wędrują po Europie i szukają, co można zniszczyć Meandry skrajnie niebezpiecznej rosyjskiej mentalności i źródła „wielkiej kultury rosyjskiej” opartej na... kłamstwie, grabieży i niszczeniu w błyskotliwy sposób analizuje prof. Wojciech Roszkowski.

Trupy wyrzucane z wagonów zaścielały nasypy Wstrząsające historie Polaków z kresów wschodnich przymusowo wywożonych na Sybir w 1940 r. opisane przez dr Marka Klecela.

Słowo i obraz pozostają w doskonałej harmonii Prof. Władysława Bryła prezentuje recenzję jednej z najnowszych książek Białego Kruka o nacechowanym bernardyńską duchowością malarstwie s. Anieli Kisielewskiej. Autorem tekstu jest o. Cyprian Moryc, fotografie wykonał mistrz Adam Bujak.

 

Ołtarz Adoracji Mistycznego Baranka w Gandawie O arcydziele średniowiecznego malarstwa tablicowego – ołtarzu z katedry św. Bawona w Gandawie autorstwa Huberta i Jana van Eycków pisze Hanna Dobrowolska.

 

Kloszard z Nantes, czyli nieudana zemsta Kto by pomyślał, że historia pewnego „człowieka ulicy” z Nantes będzie tak silnie powiązana z dziejami życia najsłynniejszego francuskiego jubilera, autora prawdziwych secesyjnych cudeniek? Kapitan Józef Gawłowicz udowadnia, że jest to możliwe.

 

Polska i Ukraina złączone piłką nożną Krzysztof Szujecki przypomina pamiętny mundial sprzed dekady, wspólnie zorganizowany przez Polskę i Ukrainę.

 

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami.

 

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycje ich internetowego zamawiania i refleksyjny wiersz Leszka Długosza.

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl