Ukazał się już najnowszy, majowy numer „Wpisu”. Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa serię znakomitych reportaży na bieżące tematy, jak również wyselekcjonowany zbiór artykułów historycznych powiązanych z aktualnymi rocznicami. W związku ze 100-leciem urodzin Jana Pawła II nie mogło zabraknąć tekstów poświęconych jednemu z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich świętych. Pojawia się artykuł o jego rodzicach (dziś także będących kandydatami na ołtarze) i o Małej Ojczyźnie Papieża Polaka, a także tekst przypominający niezwykłą pasję aktorską młodego Karola Wojtyły. Zamieszczamy też nie mniej interesujący wywiad z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, który wspomina... kolejnego kandydata na świętego, czyli ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, zapisanego w polskiej pamięci jako Prymas Tysiąclecia. Piszemy także o zagadnieniach w szczególny sposób nurtujących opinię społeczną: w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną co dalej z polską książką, bez której nie ma wykształcenia i kultury wysokiej? W jaki sposób powinniśmy bronić rodziny, a przede wszystkim dzieci, w dobie narastającej agresji wobec tradycyjnych wartości? Czym grozi zanik narodowej kultury wysokiej? Nie brakuje także wspaniałych wiadomości o wielkich sukcesach naszych autorów: prof. Andrzeja Szczerskiego, laureata nagrody Telewizji Republika, oraz prof. Wojciecha Roszkowskiego – kawalera Orderu Orła Białego. Majowy „Wpis” to ponad 100 stron niepowtarzalnej lektury na najwyższym poziomie!

W bieżącym numerze:

„O nieszczęsna książko polska...” Leszek Sosnowski w niezwykle trafny sposób opisuje sytuację polskiego rynku księgarskiego i polskiego czytelnictwa. Uratowanie książki, bez której nie ma inteligentnego społeczeństwa, to sprawa niezwykłej wagi!

„Blask królewskiej korony, czyli blask suwerenności”. Władza jest odpowiedzialną służbą, a książę brzesko-kujawski Władysław Łokietek wiele musiał przejść, zanim został królem Polski... O tych wydarzeniach przypomina wybitny mediewista prof. Krzysztof Ożóg.

„Kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II to kluczowe postacie do zrozumienia historii Polski w XX w.” Ks. prof. Waldemar Chrostowski w interesującym wywiadzie opowiada o niezapomnianym Prymasie Tysiąclecia, którego znał osobiście.

„Mała Ojczyzna Wojtyłów”. Niezwykle poruszający tekst znakomitej pisarki Jolanty Sosnowskiej o rodzicach i rodzeństwie przyszłego papieża, a także o jego ukochanych Wadowicach, w których „wszystko się zaczęło”.

„Nikt nie ma prawa handlować honorem i godnością Polski”. Te słowa gen. Władysław Anders przypieczętował własnym życiem, stając się symbolem niezłomnej walki o Ojczyznę, o czym w 50. rocznicę jego śmierci przypomina dr Monika Makowska.

„Dramaty sceniczne Karola Wojtyły”. Jak wiadomo, przyszły papież jako młodzieniec był utalentowanym aktorem, miał też niespotykany talent literacki; jego twórczość poetycka i dramatyczna dziś należy do kanonu sztuki wysokiej. Artykuł Czesława Ryszki.

„Spektakl Pawła Woldana ratuje honor rodzimej sceny”. Temida Stankiewicz-Podhorecka prezentuje świetną recenzję „Powołania” – autorskiej sztuki znakomitego reżysera, który w dobie fali brutalizacji teatru polskiego odważył się wystawić dzieło poświęcone życiu młodego Karola Wojtyły.

„Między szansą a anarchią”. Wnikliwe studium obecnej sytuacji politycznej Polski autorstwa wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego.

„Wojciech Roszkowski jako Orzeł Biały”. Prezydent RP Andrzej Duda udekorował prof. Roszkowskiego najwyższym polskim odznaczeniem w szczególnych warunkach... „Zamiast laudacji, którą uniemożliwiła pandemia” poseł Janusz Szewczak zamieszcza na łamach „Wpisu” pochwalny artykuł.

„Klęska imperium zła dokonała się za sprawą Polski”. Jeden z najwybitniejszych znawców dziejów Rzeczypospolitej, prof. Andrzej Nowak, pisząc o Bitwie Warszawskiej 1920 r. i o jej dziedzictwie, jak zwykle prezentuje najwyższy poziom zarówno erudycji, jak i kultury języka.

„Naród, który nie pojmuje znaczenia własnej kultury, budzi się na targu niewolników”. Artykuł Bohdana Urbankowskiego o niezłomnych polskich pisarzach i o nieprzemijającej wartości polskiej literatury.

„Matka Boża Łaskawa łamie strzały Bożego gniewu”. Wybuch każdej epidemii poprzedzała eskalacja grzechu, kiedy zaś udręczeni grzesznicy zwracali się do Najświętszej Marii Panny i okazywali skruchę za popełnione winy, Bóg oddalał zarazę. Tekst dr Moniki Makowskiej.

„Chrześcijanin w czasie zarazy”. O obecnej epidemii koronawirusa i jeszcze bardziej destrukcyjnej „pandemii grzechu” pisze ks. prof. Jan Szymczyk.

„Interhomo redivivus”. „Rzeczywistość hybrydowa” dzisiejszej cywilizacji skłonnej do tworzenia dziwnych i niebezpiecznych wynaturzeń opisana celnym, ostrym piórem prof. Aleksandra Nalaskowskiego.

„Palcem po mapie jak za dawnych lat...”. Frapujący artykuł podróżniczy prof. Ryszarda Kantora.

„Prof. Andrzej Szczerski laureatem nagrody Telewizji Republika”. Reportaż Adama Sosnowskiego.

„Dla sławy narodu polskiego rany odnosił”. Interesującą postać Bartłomieja Nowodworskiego – polskiego rycerza i fundatora istniejącej do dziś prestiżowej krakowskiej szkoły przypomina prof. Piotr Biliński.

„Wszystko tchnie tu polskością”. Druga część „krakowskiego cyklu” pióra prof. Ryszarda Kantora.

„Dzieci to nie dodatkowy koszt, lecz inwestycja”, o czym przekonuje prof. Michał Wojciechowski. Znakomity tekst w obronie tradycyjnej rodziny.

„Dybowskiego determinacja i pasja odkrywcy”. Ciąg dalszy fascynujących losów polskiego lekarza, zesłańca i naukowca zgłębiającego tajemnice syberyjskiej przyrody. Artykuł dr. Marka Klecela.

„Triumfy na lądzie i w przestworzach w II Rzeczypospolitej”. Krzysztof Szujecki pisze o podniebnych wyczynach polskich lotników w XX-leciu międzywojennym.

Świato-podgląd, przegląd wiadomości ze świata, m.in. o tragicznej sytuacji chrześcijan w Pakistanie i Nigerii i o naruszaniu wolności prasy przez niemiecki wywiad.

Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: materiały promocyjne najnowszych pozycji wydawniczych „Białego Kruka”, w tym m.in. podróżniczej opowieści... legendarnego satyryka Marcina Wolskiego, propozycje internetowego zamawiania książek oraz wierszowana laudacja na cześć księgarni pióra Leszka Długosza.

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl